Zelený poklad jari - žihľava

2.5.2023Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty

Pŕhľava je považovaná za obyčajnú odolnú burinu, ktorá otravuje život záhradkárom a každému, kto sa k nej neopatrne priblíži na dotyk a popŕhli sa. Táto liečivá rastlina však už od skorej jari ponúka všemožné blahodarné účinky pre zdravie.

Pŕhľava dvojdomá známa aj ako žihľava

Čo je to za burinu

Žihľavy alebo správne pŕhľavy rastú u nás najmä dva druhy, Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) a Pŕhľava malá (Urtica urens). Obe však majú podobné účinky, takže ich využitie je rovnaké.

Pŕhľavy obľubujú dusíkaté vlhké pôdy a rastú prakticky kdekoľvek. Aj keď nie sú obľúbené pre svoje pŕhlivé vlastnosti, ak sa pozrieme na možnosti využitia a liečivé účinky tejto rastlinky, môžeme len žasnúť. Využiť sa dajú nielen listy, ale aj stonky, kvety, semienka a koreň.

Stonky žihľavy sú vláknité a v minulých storočiach sa spracovávali podobne ako ľan. Tkanine zo žihľavy sa síce hovorilo odev chudoby, ale je jemnejšia ako bavlna, hreje viac ako vlna a má lepšiu odolnosť ako ľan. Keďže táto rastlina je odolná voči škodcom a nevyžaduje toľko vlahy ako bavlna, je pravdepodobné, že je aj textilnou rastlinou budúcnosti.

Čo prospešného obsahuje a prečo tak páli?

Vrchná časť rastliny s listami a vňaťou sa využíva najčastejšie a zbiera sa buď hneď zjari, kým rastlina vykvitne alebo až v septembri, keď už vyrastajú nové mladé rastlinky.

Pŕhľava je doslova nadupaná výživnými látkami. Nájdeme v nej vitamíny B, C, D, K, provitamín A, minerály, ako železo, vápnik, draslík, horčík, fosfor, mangán, sodík a síru. Okrem toho je bohatým zdrojom chlorofylu, flavonoidov a kyseliny kremičitej (močopudné účinky).

Rastlinka je pokrytá jemnými chĺpkami na stonke a spodných častiach listov. Ostré konce chĺpkov sa pri kontakte s rastlinou zapichnú pod kožu, odlomia sa a do mikroranky sa vyleje koktail dráždivých látok: kyselina mravčia, kremičitá, histamín a acetylcholín spolu so sérotonínom, ktorý tu bohužiaľ pomáha pri vzniku alergickej reakcie kože na popŕhlenie.

Popŕhlenie žihľavou nie je príjemné, ale ani nebezpečné a pomerne rýchlo odoznie. Podráždenie kože donúti telo prehriať a prekrviť zasiahnuté miesto a spustiť v ňom ozdravné procesy. Už v starom Ríme si vraj boľavé kolená šľahali zväzkami čerstvej žihľavy a doteraz je popŕhlenie žihľavou považované za výborný prírodný prostriedok proti reume.

Účinky a použitie

Pŕhľava je vhodná zvonka aj zvnútra a prospieva celému organizmu. Najčastejšie sa používa vo forme čaju, najmä na jarné detoxikačné kúry, ktoré by však mali trvať najviac 3 týždne. Pri terapeutických dávkach nie sú známe vedľajšie účinky, ale ako pri každej liečivej byline, aj tu si skontrolujte vhodnosť jej použitia, ak máte výraznejšie zdravotné problémy, hlavne so zrážanlivosťou krvi alebo obličkami.

Žihľavový čaj má mnoho blahodarných účinkov

Komu sa nepáči predstava dobrovoľne sa nechať popŕhliť žihľavou, môže si pripraviť 20 minútový žihľavový kúpeľ. Bylinka sa 12 hodín vopred maceruje v studenej vode v pomere 200 gramov na 5 litrov studenej vody a do vane sa pridáva iba zohriaty výluh. Po kúpeli sa odporúča ostať v ešte zabalený v teple a relaxovať. Na ubolené svaly alebo kĺby dá použiť aj obklad namočený do žihľavovej tinktúry.

Kúra so žihľavovým čajom sa odporúča diabetikom, pri problémoch s akné, zápale močových ciest (diuretické účinky), reumatizme a celkovo na prečistenie a vyživenie organizmu.

Ak si pŕhľava ešte nenašla cestu do vašej kuchyne, rozhodne by ste ju mali skúsiť, upravená na spôsob špenátu je vynikajúca, dá sa z nej robiť pesto, žihľavový med, sirup, pridáva sa do plniek, jarných šalátov a nátierok, praženice či polievky. Pre odstránenie nepríjemného pŕhlenia ju stačí krátko spariť horúcou vodou alebo tepelne upraviť.

Je aj vyhláseným pomocníkom pri vypadávaní a mastení vlasov, odvarom sa vlasy oplachujú a masírujú pri korienkoch. Ak sa v prírode poraníte, menšie krvácanie vie zastaviť kašička z podrvených listov pŕhľavy priložená na ranu.

A čo tak dopriať si potešenie z blahodarných účinkov žihľavy vo forme masáže? Ak by ste ich radi vyskúšali, máme pre vás v ponuke parafínový aj rastlinný masážny olej s výťažkami zo žihľavy.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.