Zorientujte sa v ponuke masáží: Ktorý typ je vhodný práve pre vás?

7.7.2021Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Akú masáž si z ponuky masérskych salónov vybrať? Podľa čoho sa rozhodnúť, ktorá masáž bude pre mňa najvhodnejšia? Na tieto otázky si odpovieme v článku. Okrem toho vám bližšie predstavíme najčastejšie ponúkané druhy masáže.

Medová masáž pre krásnu pokožku a lepšiu imunitu

Masáž – procedúra pre celkové zdravie

Všetky masážne postupy majú za cieľ zlepšenie zdravia. Jednoducho povedané, mali by ste sa po nich cítiť lepšie – menej ubolení , oddýchnutí, svieži. Niektoré hmaty môžu byť bolestivé, ale masér by vždy mal prispôsobiť masáž konkrétnemu klientovi a bolesť by mala byť znesiteľná, príjemná.

Masážne techniky vykonávané trením s olejom alebo emulziami prehrievajú kožu a podkožie, prekrvujú svalstvo, rozhýbu metabolizmus a tým aj očistné procesy v tele. Zlepší sa výživa buniek, svaly, šľachy a kĺby sú po masáži uvoľnené a pružnejšie. Príjemné prostredie pri masáži prospieva psychike, človek sa cíti oddýchnuto a zrelaxovane. Pravidelne absolvované masáže prospievajú nielen svalom, ale celému organizmu, zlepšujú imunitu a upevňujú zdravie.

Masáž lávovými kameňmi je jedna z najpríjemnejších techník

Každá masáž je originál

Treba skonštatovať, že výber maséra, resp. masérky je často dôležitejší ako výber druhu masáže. Klient a masér by si mali „sadnúť“, vyhovovať si ľudsky, byť si navzájom príjemní a sympatickí a cítiť obojstrannú dôveru. Vtedy je masáž to pravé orechové, či už ide o klasiku alebo o špeciálne masážne postupy.

Každá masáž je iná. Klient a aj masér nie sú nikdy v rovnakom fyzickom a psychickom rozpoložení, nie je rovnaké počasie, tlak a pod. Každý masér má iné ruky, takže ani od maséra začiatočníka nedostanete iba „masáž z učebnice“. Masér vždy vkladá do masážneho dotyku kus seba, svojej energie, osobnosti, originality, aj preto je táto práca veľmi zaujímavá a svojím spôsobom kreatívna.

Ako si vybrať z ponuky?

Neviete, na akú masáž sa vybrať? Prípadne už poznáte klasickú masáž a chceli by ste pre zmenu vyskúšať niečo nové?

Najjednoduchšou cestou je poradiť sa s masérom. Každý masér vám rád namieša mix zo svojho arzenálu, ktorý pomôže pri vašich zdravotných ťažkostiach. Vyhľadávanie techník na internete nemusí byť prínosné, oveľa lepšou možnosťou je pýtať sa známych na konkrétne skúsenosti s tou ktorou masážou. Dobrým príkladom sú lávové kamene – v niektorých wellness sa používajú len v rámci terapie na prikladanie a prehrievanie tela pri relaxe a nie na skutočnú masáž lávovými kameňmi. Klienti potom majú o masáži lávovými kameňmi skreslenú predstavu.

Najčastejšie ponúkané masáže

V ponuke masážnych salónov nájdete najčastejšie klasickú masáž a niektoré ďalšie techniky, ktoré si v ďalšom texte predstavíme.

Klasická (švédska) masáž

Základný typ masáže poskytovaný v západných krajinách, najčastejšie v relaxačnej podobe. Klasická masáž je sústava masážnych hmatov, ktoré sa v istej logike vykonávajú na väčšine tela. Najčastejšie na chrbte, nohách a rukách, ale klasika zahŕňa aj masáž brucha, hrudníka, hlavy a tváre.

Odhalenú budete mať iba tú časť tela, ktorú masér práve masíruje. Zvyšok tela je oblečený alebo pozakrývaný. Klasická masáž uvoľní svaly a spazmy, zatuhnuté miesta v svalstve, prekrví a uvoľní pokožku, uľaví kĺbom a šľachám. Človek sa po nej cíti uvoľnený a ľahučký, akoby sa práve zobudil po občerstvujúcom spánku.

Bankovanie

Vákuová masáž alebo masáž bankami sa najčastejšie vykonáva sklenenými bankami na naolejovanom povrchu kože. Z banky sa pomocou zapáleného tampónu odsaje vzduch a po priložení na kožu sa pokožka „vcucne“ do otvoru banky. Bankovať sa dá aj bankami z umelej hmoty alebo pružnými silikónovými bankami. Toto ošetrenie pochádza z východnej medicíny, banky sa teda prikladajú na telo v súlade s energetickými dráhami (meridiánmi).

Po bankovaní má klient povrchové modrinky kruhového tvaru, no samotné bankovanie je príjemná a nebolestivá procedúra. Výborne uvoľňuje stuhnuté svalstvo, pomáha kĺbom, donúti telo k rozbehnutiu samoliečiacich procesov „vytiahnutím“ tekutín do povrchových vrstiev.

Bankovanie sklenenými bankami na chrbte

Reflexná masáž chodidiel

Napriek tomu, že sa masáž vykonáva iba na chodidlách, tlakom na jednotlivé reflexné zóny sa ovplyvňuje celý organizmus. Masáž je výborná na relaxáciu v stresovom období, zmierňuje bolesti veľkých kĺbov, uvoľňuje nervy, zlepšuje krvný obeh a dá klientovi spätnú väzbu o stave jednotlivých orgánov a celého organizmu.

Mäkké techniky

Nenechajte sa zmiasť názvom – mäkké techniky nie sú práve jemné. Ide o manipuláciu za sucha (bez masážneho prostriedku) s kožou a tkanivami pod povrchom kože. Klienti s uvoľnenou pokožkou si ošetrenie pochvaľujú, tí s prilepenými tkanivami si utierajú slzy.

Niektoré hmaty z mäkkých techník sa používajú na úvod klasickej masáže. Výhodou je uvoľnenie kože, podkožia a fascií, čo odstraňuje stuhnutosť (chrbát nemusí bolieť, ale je tuhý a neohybný) svalstva, tým sa uvoľnia aj kĺby, šľachy a celý pohybový aparát lepšie pracuje. Pravidelné zaraďovanie tohto ošetrenia do masážnej zostavy zabraňuje povrchovým tkanivám tuhnúť a lepiť sa na seba.

Manuálna lymfodrenáž (manuálna lymfatická masáž)

Veľmi jemná technika pripomínajúca hladkanie, no mimoriadne účinná. Ide o relaxačno-regeneračnú a detoxikačnú procedúru vykonávanú väčšinou nasucho, niekedy s olejom. Na začiatku a v priebehu ošetrenia sa tlakom vyprázdnia uzliny na ošetrovanej časti tela a lymfa v podkoží sa zahladzuje pomalými jemnými ťahmi v presne definovaných smeroch.

Lymfodrenáž sa odporúča absolvovať viackrát za sebou (napr. 2x za týždeň mesiac po sebe). Efekt je však často viditeľný už po prvom ošetrení – pokožka je hladšia, ustúpia opuchy, prejavy celulitídy a telo je krajšie vytvarované. Človek sa cíti celkovo ľahšie a lymfodrenáž dobre pôsobí aj na psychiku – ukľudňuje, uvoľňuje, vylaďuje.

Dobre vykonaná lymfodrenáž môže spustiť i silnejšie detoxikačné procesy sprevádzané napr. prechodnou bolesťou hlavy, pocitom únavy a pod. Pravidelné absolvovanie lymfodrenáže však zlepšuje tok lymfy a tým aj imunitu.

Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva veľmi jemne

Lymfodrenáž tváre

Ak trpíte opuchmi v oblasti tváre, mávate ráno vačky pod očami, skúste absolvovať kozmetickú lymfodrenáž tváre. Okrem masérov ju vedia vykonávať i niektoré kozmetičky. Môže sa robiť nasucho, je veľmi jemná a príjemná, rovnako ako jej „väčšia sestra“ je vhodná aj pri strese a psychickej únave. Pleť sa po lymfodrenáži vypne a zostane svieža a hladká.

Lomi Lomi

Lomi lomi sa prekladá ako „milujúce ruky“. Veľmi príjemná masáž pochádzajúca z Havajských ostrovov je typická dlhými vláčnymi ťahmi cez celé telo. Masér pri nich používa nielen dlane a prsty, ale i predlaktia a prechádza jedným ťahom od rúk cez telo až po chodidlá a naopak. Venuje sa i kĺbom, ktoré premasíruje a pouvoľňuje.

Lomi lomi je mimoriadne relaxačná masáž nielen pre telo, ale aj pre dušu.

Lomi Lomi masáž znásobená príjemným prostredím na pláži

Breussova masáž

Špecialita pre chrbticu a stavce. Jemná masáž ľubovníkovým olejom prispieva k uvoľneniu tkanív okolo stavcov, zregeneruje medzistavcové platničky a celú chrbticu.

Medová masáž

Nie je to klasická masáž medom, robí sa špeciálnou technikou, kedy masér odliepa ruky od medom natretej pokožky.

Táto masáž má silné detoxikačné účinky a navyše vyčistí pokožku, ktorá po ošetrení medom ostáva zamatovo hladká.

Lávové kamene

Masáž sa vykonáva nahriatymi a naolejovanými hladkými čadičovými kameňmi. Tento typ kameňa má vysokú tepelnoakumulačnú schopnosť, výborne držia teplo, ktoré odovzdávajú pokožke masírovaného.

Mimoriadne relaxačná procedúra, vhodná najmä pre chladnejšie dni. Prehrieva pokožku a tkanivá pod ňou. Po masáži lávovými kameňmi sa budete cítiť ako po absolvovaní sauny – príjemne malátni a vyhriati až „na kosť“. Masáž má i mierne odvodňujúci účinok, pôsobí i na lymfu a detoxikuje telo.

Našli ste si v článku masáž, ktorú chcete vyskúšať? Prajeme vám samé príjemné zážitky z masáže, nech už si vyberiete ktorúkoľvek z masážnych techník.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.