2 najčastejšie dôvody, prečo ľudia odmietajú masáž
Niektorí ľudia majú voči masáži hlbokú nedôveru napriek tomu, že by im mohla výrazne pomôcť. A nehovoríme o pomerne malej časti populácie, ktorá akékoľvek dotyky jednoducho nemá rada. Aké dôvody vedú ľudí k odmietaniu masáže a aké argumenty môžeme použiť, aby sme ich o jej prínosoch presvedčili?
Klient má zlé skúsenosti s masážou
Dajú sa získať aj u dobrého maséra. Základom dobrej masáže je dôvera a komunikácia, ale obojstranná. Ak klientovi čokoľvek pri masáži nevyhovuje alebo pociťuje bolesť, mal by o tom masérovi povedať.
Maséri by mali venovať pozornosť rozhovoru pred masážou pri nových klientoch a mimoriadne pri ľuďoch, ktorí na masáži ešte neboli. Uistite ich, že ste tu pre nich, vysvetlite im, čo masáž obnáša, čo môžu očakávať. Ako klient sa nebojte prebrať s masérom svoje skúsenosti s masážou a svoje očakávania, prípadne obavy.
Nepríjemné skúsenosti s masážou si klienti vedia spôsobiť aj sami, najčastejšie na wellness pobytoch, kde chcú za víkend stihnúť úplne všetko. Viaceré druhy sauny, masáž, veľa jedla, dlhé túry, bazén a často aj zvýšené množstvo alkoholu ľahko spôsobia, že sa po masáži človek necíti dobre.
Niekedy si klient z neznalosti vyberie typ masáže, ktorý mu neulahodí. Tvrdšie druhy masáže, kde sa manipuluje s telom a tkanivami do hĺbky (thajská, deep tissue, mäkké techniky a podobne), nie sú veľmi vhodné pre začiatočníka.
Mimoriadne nepríjemný zážitok si odnáša klient z masáže, pri ktorej sa cíti byť masérom obťažovaný. Profesionálna etika by mala byť súčasťou základnej výbavy každého maséra a na tieto prípady treba poukazovať, lebo poškodzujú dobré meno masáží ako celku.
Klient ešte na masáži nebol
Tento typ klienta sa obyčajne k masérovi dostaví s neistotou, čo má očakávať. Prípadne masáž dostal ako darček a netuší, na čo to bude vôbec dobré.
Ako maséri sme samozrejme o benefitoch masáže hlboko presvedčení. No výzvou je vysvetliť a sprostredkovať toto nadšenie aj nedôverčivému klientovi a poskytnúť mu masáž, ktorá ho presvedčí. Nie vždy je to možné, lebo masér a klient si musia vzájomne sadnúť. Ideálny stav je, keď si klient svojho maséra vyberá sám.
Benefity masáže
Otázka ohľadom prínosov masáže by maséra nikdy nemala zaskočiť. Akým spôsobom ich bude komunikovať, to už záleží na klientovi. Niekomu stačí jednoduché „budeš sa cítiť lepšie a prestane ťa bolieť chrbát“, iného človeka zaujme hlbšie vysvetlenie telesných (a duševných) procesov s masážou spojených.
Pri masáži na telo masírovaného pôsobia mechanické, chemické a nervovo-reflexné podnety. Mechanické pôsobenie sa prejaví hlavne v prehriatí a lepšom prekrvení pokožky a svalstva, uľahčení toku krvi v žilách a tým aj zlepšení krvného obehu ako celku. V tele sa vyplavuje množstvo chemických látok, vrátane hormónov šťastia. A z reflexného pohľadu je masáž akciou, na ktorú nervová sústava reaguje napríklad zmenami v svalovom napätí.
Masáži sa pripisujú najmä nasledovné účinky:
- uvoľnenie (alebo optimalizácia) svalového napätia,
- zlepšenie cirkulácie krvi a tekutín, metabolizmu a tým aj imunity,
- rýchlejšia regenerácia tkanív,
- zmiernenie alebo odbúranie bolesti svalstva a kĺbov,
- zlepšenie trávenia (odbúraním stresu , zlepšením prekrvenia, reflexným pôsobením),
- zníženie stresu a pocitov úzkosti,
- navodenie pocitu relaxu a uvoľnenia, radostnejšej nálady,
- zlepšenie spánku.
Celkovým účinkom masáže by mal byť organizmus v kvalitatívne lepšom stave ako pred masážou. Účinky masáže pretrvávajú ešte minimálne 24 hodín, ale telo zmeny môže spracovávať až tri dni.
Masáž je vynikajúci prostriedok pre skvalitnenie života a zlepšenie zdravia, ktorý by si mal pravidelne dopriať každý, komu to zdravotný stav dovoľuje.