Bavlna, včelí vosk a oheň: Telové a ušné sviečky vám pomôžu vyriešiť zdravotné ťažkosti

21.12.2021NapredovanieČítanie do 10 minút

Telové a ušné sviečky sú starodávnou podpornou a doplnkovou liečebnou terapiou, ktorá je veľmi príjemná, nenáročná a nebolestivá. Často má až prekvapujúco výrazné účinky na zlepšenie zdravia. Ako vyzerá taká telová sviečka, ako sa s ňou pracuje a v čom nám môže pomôcť?

Použitie ušnej sviečky

Čo je telová sviečka

Telová alebo ušná sviečka je bavlna napustená včelím voskom (môže byť obohatený o esenciálne oleje a obsahovať aj iné prímesi, napr. propolis) zrolovaná do vysokého kornútika s dutinou uprostred.

Výrobe telových sviečok sa venujú viacerí výrobcovia. Základ sviečky by vždy mal tvoriť včelí vosk a bavlna.

Pre koho je táto terapia určená

Sviečkovanie v podstate nemá kontraindikácie. Opatrnosť je na mieste v prípade alergie alebo precitlivenosti na včelie produkty alebo esenciálne oleje, ktorými sú sviečky napustené. Dá sa povedať, že táto terapia sa nehodí pre ľudí, ktorí majú strach z ohňa a pri príliš nepokojných deťoch či dospelých, ktorí nevydržia pár minút v kľude pri ošetrení.

Na telo alebo do ucha?

Telové a ušné sviečky sú z rovnakých materiálov, ale ušné sviečky sú užšie. Vkladajú sa priamo do ucha, prípadne za ucho, ak je v oblasti uší nejaká vážnejšia zdravotná ťažkosť – napr. implantát, vložená trubička alebo akútny zápal.

Ako sa pracuje s telovou sviečkou

Pred prácou s telovou, resp. ušnou sviečkou si vždy pripravte zdroj ohňa (ideálne zapálenú sviečku alebo kahanček, prípadne zapaľovač), dlhú pinzetu a nádobku s vodou. Telová sviečka sa totiž nedá sfúknuť, musíte ju uhasiť vo vode.

Príprava na terapiu sviečkami

Na vrchnom - širšom konci kornútika je kúsok bavlny bez vosku. Tento biely kúsok sa zapáli a sviečku terapeut priloží tenším koncom na telo, najčastejšie sa prikladá do pupka alebo na bolestivé miesto. V prípade ušnej sviečky je vhodné pre bezpečnosť zakryť vlasy uterákom.

Tiež sa odporúča podložiť sviečku kúskom papierovej vreckovky alebo hustej gázy, lebo pri horení môže na telo spadnúť popolček. Niektorí výrobcovia preto pridávajú na koniec sviečky gázovú zátku a prikladajú k baleniu sviečok ochranné koliesko, ktoré sa navlečie zospodu na sviečku.

Sviečka by mala byť na telo priložená tesne, aby zospodu neunikal dym. Ak je to potrebné, pinzetou odštipávame zhorené časti. Necháme sviečku dohorieť asi do 2/3, čo trvá približne 8 minút, a jej zvyšok uhasíme namočením do nádobky s vodou.

Čo čakať od ušnej sviečky

Ušnú sviečku môžete vyskúšať, ak vás trápi nedoslýchavosť, pocit tlaku v ušiach, svrbenie uší, bolesti hrdla alebo časté zápaly horných ciest dýchacích, chronická či akútna nádcha alebo porucha čuchu. Odporúčajú sa aj pri strese a podráždenej psychike.

Teplo zo sviečky a jemný podtlak vyrovnáva tlak v celej sústave cez Eustachovu trubicu a zmäkčuje ušný maz, ktorý sa potom z ucha dá jednoduchšie vyčistiť.

Čo čakať od telovej sviečky

Telové sviečky ako tradičná terapia sa v Európe používajú už veľmi dlho. Vytvárajú jemný podtlak a prehrievajú akupunktúrne body a tým sa veľmi približujú východnej medicíne. Tá používa na stimuláciu akupunktúrnych bodov napríklad moxovanie, bankovanie alebo akupunktúru.

Telové sviečky jemne, ale účinne zmierňujú prejavy zápalu a bolesti. Prikladajú sa buď na univerzálne miesto – do pupka alebo priamo na miesto, ktoré bolí. Pri použití do pupka nepotrebujete asistenciu a viete si sviečku aplikovať aj sami.

Telové sviečky sú obohatené esenciálnymi olejmi

Na terapii je veľmi príjemných tých pár minút, kedy sa pozeráte do plameňa. Odporúča sa vtedy dopriať si kľud, nenechať sa ničím rušiť a myslieť na to, ako sa telo uzdravuje.

Zaujímavá (aj keď ťažko overiteľná) je informácia o maďarskej liečiteľke, ktorá dlhodobo aplikovala sviečku a programovala pri tom svoju myseľ na chudnutie. Behom roka sa jej takto podarilo schudnúť zo 160 na 90kg a váhu si udržať.

Ako si vybrať vôňu telovej sviečky

Esenciálne oleje pridávané do telových sviečok majú svoj význam. Vyberajte ich buď podľa ťažkostí, ktoré ošetrovaného človeka trápia, ale často si ich vieme dobre vybrať aj intuitívne.

Neexistuje „zlý“ výber vône, jediné, čo môže prekážať, je prípadná alergia na zvolený esenciálny olej. Ak si nie ste istí a chcete sviečky vyskúšať, voľte telové sviečky bez silíc. Pre obsah včelieho vosku majú aj tieto sviečky príjemnú prírodnú medovú vôňu.

Ktoré sú najobľúbenejšie?

Najväčší záujem je o telové sviečky bez silíc, hneď za nimi o rumančekové. Telové sviečky s rumančekovou silicou majú silné protizápalové a hojivé účinky. Sú vhodné aj pri strese a nespavosti, poruchách sústredenia, problémoch s trávením, vysokom krvnom tlaku a bolestivej menštruácii. Všeobecne všade tam, kde sa vyskytujú bolesti a kŕče.

Ďalšou obľúbenou prímesou je eukalyptový olej. Sviečku môžeme prikladať na hrudnú kosť pri problémoch dýchacej sústavy, ako je nádcha a upchaný nos, kašeľ, astma, zápal mandlí alebo dutín. Eukalyptové sviečky sa pália aj pri nízkom krvnom tlaku, reumatizme a infekciách močových ciest.

Telové sviečky s čajovníkovou silicou pomáhajú pri plesňových ochoreniach, ako sú kandidózy a mykózy. Sú vhodné aj pri ochoreniach dýchacích ciest. Čajovníkový olej je jedno z najsilnejších prírodných antibiotík.

Zaujalo?

Terapia telovými a ušnými sviečkami je stará a dobre overená podporná a doplnková forma riešenia zdravotných ťažkostí. Oheň je tajomná substancia, ktorá spáli zlé, prečistí vzduch a fascinuje myseľ. V kombinácií s prírodným včelím voskom ide o skutočne pôsobivú terapiu, ktorej účinky si každý môže na sebe overiť a to bezbolestne a príjemne.

Skúsili ste telové alebo ušné sviečky? Pracujete s nimi vo vašej praxi? Potešte nás komentárom.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.