Masáž ako súčasť prevencie vzniku kŕčových žíl

24.1.2022Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Máte kŕčové žily? Že ešte nie? Štatisticky máte šancu zhruba 1:1, že sa s týmto problémom stretnete a s pribúdajúcim vekom táto šanca ešte rastie. Čo robiť, aby sme eliminovali výskyt varixov a aké miesto má v ich prevencii masáž?

Metličky na povrchu sú prejavom oslabených žíl

Riziko vzniku kŕčových žíl

Ochorenia kardiovaskulárneho systému sú v strednej Európe veľmi rozšírené. Patrí medzi ne i žilové ochorenie, varixy, známe ako kŕčové žily. Podľa štatistík sa tento problém týka viac ako polovice obyvateľstva, častejší je u žien a zhoršuje sa u oboch pohlaví vekom.

Žily majú za úlohu odvádzať odkysličenú krv späť do srdca. Sú preto, podobne ako srdce, vybavené chlopňami, ktoré neprepustia vytlačenú krv naspäť, ale zaistia jej posun k srdcu. Steny žíl aj chlopne však môžu ochabovať, časť krvi sa dostane naspäť do žily, vytvára na žile vypukliny a balóniky. Neprúdiaca krv hustne a hrozní vznik trombov a zápalu. Najviac zaťažované sú žily dolných končatín a práve tam sa najčastejšie stretneme s problémom varixov.

Bolí to, páli to, opúcha to

Varovnými signálmi sú metličkové žilky, hrbolky, kľukatenie a zmena farby žíl pod povrchom pokožky na tmavomodrú až fialovú, niekedy zelenkavú. Kŕčové žily však nutne nemusia byť viditeľné pod kožou, problém môže byť aj hlbšie.

Kľukaté a hrboľaté žily sú prejavom kŕčových žíl

Často sa pridajú pocity ťažkých a nepokojných nôh, opuchy, najmä členkov a lýtok, ďalej pocit pulzovania a pálenia v nohách, kŕče v lýtkach a bolesti v okolí žíl.

Ak máte so žilami problém a všimnete si výrazný rozdiel v teplote medzi dolnými končatinami, neváhajte a navštívte lekára. Môže to znamenať, že sa žila zapchala krvnou zrazeninou.

K rizikovým faktorom vzniku kŕčových žíl patria:

  • vek
  • dedičné dispozície
  • pohlavie - žily ženského tela sú náchylnejšie k oslabovaniu
  • časté dlhodobé státie alebo sedenie bez zmeny polohy (niektoré druhy zamestnaní)
  • nadváha a obezita
  • tehotenstvo a menopauza - nosenie dieťaťa a hormonálne zmeny často zapríčiňujú opuchy a ochabnutie žíl
Obezita je rizikovým faktorom vzniku kŕčových žíl

Čo robiť, aby sme ich nemali?

Použijeme otrepanú frázu, ale prevenciou vzniku kŕčových žíl je zdravý životný štýl. Pestrá strava, pohyb, kvalitný spánok a správny pitný režim, vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu vám zabezpečia nielen zdravé žily, ale aj celé telo.

Pitný režim
Je dôležitý pre hustotu krvi. V dobre hydratovanom tele prúdi krv bez problémov a ľahšie sa cez žily vytláča smerom k srdcu.

Pohybová aktivita
Mimoriadne vhodný je pravidelný strečing a ľahké až stredne ťažké aktivity. Veľmi ťažké aktivity ako napríklad vrcholové túry alebo posilňovanie s ťažkými váhami zvážte, ak pociťujete problémy so žilami alebo máte kŕčové žily v rodinnej anamnéze.

Udržiavanie si zdravej váhy
Pri nadváhe a obezite sú dolné končatiny preťažované, lebo musia nosiť dlhodobo vyššiu záťaž. Obezita prináša riziká aj v podobe oslabenia žíl z dôvodu nevhodnej stravy s malým podielom vlákniny a veľkým objemom tukov. Zaraďte do svojho jedálnička pohánku. Má veľký podiel rutínu, ktorý priaznivo ovplyvňuje kondíciu ciev.

Vysoké podpätky sú pri kŕčových žilách rizikom

Vhodné oblečenie a obuv
Obtiahnuté nepružné nohavice a vysoké opätky sú skratkou ku kŕčovým žilám. Noste ich iba príležitostne. Platí to aj pre pánov, úzke a tvrdé topánky s nepružnou podrážkou sú rovnako škodlivé. Vhodný je opätok do výšky 3 cm.

Polohovanie nôh
Ak máte unavené nohy, vyložte si ich nad úroveň srdca. Pomôžete tak krvnému obehu ľahšie dostať krv z dolných končatín do srdca.

Kúpele v studenej vode
Doprajte nohám večer studenú sprchu. Hlavne v lete, keď vysoké teploty rozťahujú cievy a telo viac opúcha. Studenou vodou sprchujeme nohy od členkov po kolená. Môžeme aj striedať studenú vodu s teplou a dopriať tak cievam gymnastiku.

Opatrne so saunou
Ak už máte s kŕčovými žilami problémy, vyhýbajte sa saune a dlhým horúcim kúpeľom, problémy iba zhoršíte.

Masáž je vhodnou prevenciu kŕčových žíl

Kŕčové žily a masáž

Každý odborník a masér vás upozorní, že kŕčové žily patria do rúk lekára a pre masáž sú kontraindikáciou. Stav žíl si môžete nechať odborne a bezbolestne skontrolovať.

Ak pociťujete len počiatočný diskomfort v oblasti nôh, prehodnoťte svoj životný štýl a zvážte pravidelnú lymfatickú masáž. Môže pomôcť zmierniť alebo odstrániť opuchy a rozprúdiť krv v dolných končatinách.

Pravidelná masáž nôh s použitím oleja alebo ešte lepšie masážnej emulzie je vhodnou prevenciou vzniku kŕčových žíl. Okrem spomínanej lymfodrenáže je v rámci prevencie vhodná v podstate akákoľvek masážna technika s výnimkou tých, ktoré telo príliš prehrievajú.

V masáži sa zameriavame na uvoľnenie a prekrvenie končatín a volíme strednú intenzitu tlaku.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Táto stránka používa cookies, aby vám priniesla čo najpríjemnejšiu používateľskú skúsenosť. Viac informácií