Masér a jeho klientela

6.6.2023NapredovanieČítanie do 10 minút

Cesta za masážny stôl môže byť rôzna, najčastejšie je to stredoškolské štúdium alebo kurz klasickej masáže. Množstvo doplnkových kurzov a dokonca ani špičková technika masáže nemusia znamenať, že masér je vyhľadávaný klientmi. Aký je teda vzťah medzi množstvom ponúkaných techník, technickou kvalitou masáže a záujmom klientov? Poďte sa zamyslieť s nami.

Každý masér je originál

Každý masér je originál

Pracovným nástrojom maséra je jeho telo a to máme každý iné. Techniky, ktoré sa naučíme v škole a na kurzoch si prispôsobujeme tak, aby sme ich zvládli našimi rukami. Aj maséri môžu mať rôzne pevné väzy, vrodenú vyššiu mobilitu kĺbov, narástli sme do rôznej výšky a toto všetko vrátane našej minulosti (šport, zranenia, úrazy) má vplyv na to, ako masírujeme. A to sme ešte nespomenuli psychiku, maséri sú prevažne empatickí ľudia, ale čo sa temperamentu týka, nájdeme medzi nimi flegmatikov aj veľmi temperamentných ľudí.

Budúce smerovanie maséra vidno už na škole alebo na základnom akreditovanom kurze. Každý človek má iný temperament a podľa toho vyzerajú aj masážne hmaty - niekto ich vykonáva vláčne, pomaly a rozvážne, iný dynamicky, rýchlo, športovo. Na kurzoch sa účastníci masírujú navzájom a hneď si vedia povedať, pod koho ruky by si najradšej ľahli.

Dá sa aj odhadnúť, aké doplnkové kurzy si masér po absolvovaní základného kurzu klasickej masáže vyberie. Relaxačne ladení maséri siahajú po jemných, uvoľňujúcich technikách ako lávové kamene, shiatsu, bowenova technika, indická antistresová masáž hlavy, manuálna lymfodrenáž alebo lomi-lomi. Športovejšie ladení maséri si vyberajú najčastejšie kurz bankovania, mäkké techniky, thajskú masáž, deep tissue, taping a podobné masážne techniky, ktoré ošetrujú telo a tkanivá do hĺbky.

Nedá sa povedať, že jeden prístup je lepší ako druhý a je veľa masérov, ktorí sú na pomedzí a majú v ponuke vyslovene relaxačné a zároveň aj tvrdšie masérske techniky.

Koľko masážnych techník má masér vedieť?

Na to nie je jednoduchá odpoveď. Niekto si vystačí aj s klasickou masážou a občasnou obmenou hmatov, ale väčšina masérov sa snaží mať v ponuke viacero techník. Nie je to len kvôli klientom, ale aj kvôli masérovi samotnému, zaťažovať ruky stále rovnakými hmatmi nie je zdravé a maséra časom rovnaká technika môže začať nudiť. Väčšina masérov miluje svoju prácu a sú zvedaví na nové spôsoby, ako svojim klientom priniesť viac úľavy a relaxu.

Spraviť si však v priebehu roka niekoľko kurzov za sebou nie je úplne ideálne. Zručnosti z kurzu si treba v praxi vyskúšať a naučiť sa ich tak, aby sa k nim vedel človek kedykoľvek vrátiť. Osvedčeným postupom je preto po každom kurze začať hneď naučenú masérsku techniku používať a na nový kurz sa vybrať, až keď ju máme dobre ukotvenú.

Ako si vyberať doplnkové kurzy?

Jedna vec je istá, masér nemôže s nadšením robiť techniku, ktorá mu nesedí alebo z nej má obavy. Dobre nasmerovať vedia klienti, ak sa častejšie pýtajú na niektorý druh terapie, pouvažujte, či by ste ju vedeli zaradiť do ponuky.

Do úvahy treba vziať aj konkurenciu, ale ako sme si povedali, každý masér je originál a dvaja maséri nerobia jednu techniku rovnakým spôsobom. Ak k vám ľudia chodia nielen kvôli vašim šikovným rukám, ale aj kvôli vašej osobnosti, radi vyskúšajú nový druh masáže práve u vás.

Zóny odstupu

Masér, klient a zóny odstupu

Hovorieva sa, že aké masáže robíš, takých klientov si priťahuješ. Niečo na tom bude, lebo kto dáva do masáže veľa sily, budú ho chváliť a odporúčať predovšetkým klienti, ktorým vyhovuje pri masáži vyšší tlak. A kto vie okolo masáže vytvoriť tú správnu relaxačnú atmosféru so sviečkami, vôňou, príjemnou hudbou, zladenými farbami, úsmevom a pokojom, ktorý z maséra vyžaruje, tomu sa zase pohrnú klienti, ktorí si chcú na masáži predovšetkým oddýchnuť.

Temer každý masér to pozná: sú klienti, ktorí prídu len raz. Ak je takých iba zopár, netrápte sa tým, nikdy nevyhoviete všetkým. Rovnako ako maséri aj klienti sú originálne osobnosti so svojou históriou, zázemím a preferenciami.

V spoločnosti sú definované takzvané zóny odstupu:

  • verejná vzdialenosť (zhruba 4 metre, oficiálne príhovory),
  • spoločenská vzdialenosť (2-4 metre, rokovania, cudzí ľudia napríklad na zastávke autobusu),
  • osobná vzdialenosť (45-120 cm, pri podávaní rúk, v práci, patrí sem aj diskrétna zóna v banke),
  • intímna vzdialenosť (15- 45 cm, len pre príbuzných, milovaných a dobre známych ľudí),
  • uzavretá intímna zóna (do 15 cm, väčšinu času je v nej človek sám so sebou).

Masér pri masáži vstupuje do intímnej zóny, ktorá je vyhradená len príbuzným, deťom, veľmi blízkym priateľom a človeku samotnému. Preto nám často býva nepríjemná návšteva lekára, skoro vždy prekračuje intímnu vzdialenosť a mnohí lekári považujú za samozrejmé, že si s našim telom manipulujú, ako uznajú za vhodné.

Pri masážach narážame na to nevysvetliteľné „niečo“. Prečo mi jeden masér sedí a iný nie? Viacerí známi mi vychválili maséra, ale mne u neho nebolo dobre. Prečo niektorí klienti preferujú maséra a iní len masérku?

Svoje know-how si masér buduje po celú kariéru. Čo by všetkých masérov malo spojovať, je chuť pomáhať, uľaviť ľuďom od ťažkostí, bolesti a stresu. No ani najlepšia masérska technika vás nenaučí pristupovať ku klientovi s úctou k jeho telu a osobnosti a s pokorou a vďakou, že svoje telo a často aj dušu s dôverou zveruje do vašej starostlivej opatery. Túto esenciu by mal mať masér v sebe už predtým, ako sa začne učiť masírovať.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.