Nie je to obyčajná páska. Viete, na čo slúžia kineziologické tejpy?

2.11.2021NapredovanieČítanie na 5 minút

Nie je to tak dávno, čo sme sa na športovcov „ozdobených“ zvláštnymi farebnými páskami nalepenými na svaloch dívali s prekvapením. Čo to je a načo im to je? Kineziologický tape sa medzitým stal známou a vyhľadávanou pomôckou vo fyzioterapii.

Kineziologické tejpy

Kde vznikol kineziologický tejp?

Japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase koncom 70tych rokov pracoval na novom type tejpu. Tradičné športové tejpy sú lepiace pásky, ktoré síce vybranú časť tela, resp. kĺb podporia a spevnia, ale obmedzujú v pohybe.

Dr. Kenzo Kase si predstavoval pásku, ktorá sa po nalepení bude správať podobne ako koža, podporí kĺb alebo sval a zároveň zachová čo najprirodzenejší rozsah pohybu.

Tak sa zrodil kineziologický tejp - elastická páska z bavlny s lepidlom na jednej strane, ktorá okrem poskytovania podpory znižuje pocit bolesti, potláča opuchy a zlepšuje výkon a regeneráciu.

Ako to funguje?

Prvé kineziologické tejpy boli vyrobené z patentovanej zmesi bavlny a nylonu. Dnes nájdeme na trhu desiatky rôznych značiek tejpov z rôznych materiálov, aj keď bavlna stále vedie.

Kineziologický tejp môže zlepšiť výkon

Čo majú všetky tieto tejpy spoločné, je účel - sú vyrobené tak, aby ich elasticita bola podobná elasticite kože, takže s nalepeným tejpom môžete používať ošetrenú časť tela v plnom rozsahu pohybu. Lepidlo na tejpoch je nedráždivé, ale dosť silné, aby vydržalo 3-5 dní aj s potením a sprchovaním.

Tejp prilepený na kožu sa mierne stiahne, čím jemne podvihne kožu. Popisuje sa to ako efekt vzniku mikroskopického priestoru medzi kožou a tkanivami pod ňou. Toto podvihnutie zabezpečuje lepšie prekrvenie a ľahší pohyb lymfy, takže na ošetrenom mieste sa redukuje opuch, pocit bolesti a urýchľuje sa regenerácia.

Rovnako tejp aplikovaný v oblasti poškodeného kĺbu urýchľuje regeneráciu a zmierňuje podráždenie v postihnutom tkanive.

Výskumy vs. prax

Keďže kineziologické tejpy sú stále ešte tak trošku novinkou, existuje pomerne málo výskumov, ktoré by ich účinky potvrdzovali. Niektorí lekári sa domnievajú, že nalepením tejpu sa zmení tok informácií o bolesti a tlaku, ktoré receptory v koži a tkanivách posielajú do mozgu.

Uvoľnením tlaku na hlbšie tkanivá sa zmení oznamovanie aj odpoveď mozgu a celkový pocit bolestivosti sa zmierni. Také sú skúsenosti takmer každého človeka, ktorý kineziologický tape vyskúšal na vlastnej koži.

Kineziologický tejp znižuje riziko zranenia svalu

Tento efekt vnímame aj pri bankovaní alebo mäkkých technikách. Manipuláciou s kožou a mäkkými tkanivami odťahujeme tieto od hlbších vrstiev tkaniva (svalstva). Kineziologický tejp robí to isté, ibaže jemne, zato vytrvale niekoľko dní.

Najlepšie výsledky ukazuje kombinácia techník – napríklad manuálne roztlačenie trigger-pointu a následná aplikácia kineziologického tejpu na bolestivé miesto.

Efekty tejpovania

Pri aplikovaní kineziologického tejpu očakáva terapeut nasledovné efekty:

  • podpora svalu - napriek tomu, že sval je aktuálne oslabený, správnym zatejpovaním podporíme jeho schopnosť pracovať v plnom rozsahu. Tejp znižuje riziko vzniku kŕčov a preťaženia svalu, či už v zmysle extenzie alebo kontrakcie.
  • uvoľnenie toku telesných tekutín - lepšie prekrvenie a uvoľnenie toku lymfy umožňujú výdatnejšie zásobenie svalu kyslíkom i živinami
  • naštartovanie vnútorných mechanizmov potláčajúcich bolesť - nalepenie tejpu má aktivovať vnútorné mechanizmy, výsledkom práce ktorých je znížený pocit bolesti
  • podpora kĺbu - tejp má zlepšiť rozsah pohybu svalu, podporiť ho a tým navrátiť muskuloskeletálnu rovnováhu v ošetrovanej oblasti
  • zlepšenie výkonu - vedomie, že problematický sval má podporu v tejpe, dovoľuje športovcovi sústrediť sa na výkon, obavy zo zranenia ustupujú a výkon sa zlepšuje
Kineziologický tejp je podporou pre svaly aj kĺby

Široká ponuka

Dnes je ponuka kineziologických tejpov naozaj široká. Pri známych značkách v podstate nemôžete siahnuť vedľa, držia si skutočne dobrú kvalitu.

Okrem bežných tejpov nájdete na trhu i tejpy s vlastnosťami, ktoré ich určujú pre špeciálne využitie. Pre deti alebo osoby s citlivou pokožkou sú vhodné tejpy s jemnejším lepidlom. Prídavok mletého polodrahokamu turmalínu v lepidle podporuje hojivé a protibolestivé účinky nalepenia tejpu.

Kinezilogický tejp z umelého hodvábu nenasáva tekutiny, je až 2x pevnejší ako bavlna a v mieste aplikácie pociťuje ošetrený mierny chladivý pocit.

Pre vodné športy, kde sa vyžaduje výdrž tejpu i v extrémnych podmienkach, sú vhodné vode odolné tejpy.

Nasara Kinesiology Tape 5cm x 5m

Nasara Kinesiology Tape 5cm x 5m

7,50 €

Kineziologické tejpy sa predávajú v toľkých farbách, dizajnoch, rozmeroch a dĺžkach, že si vyberie každý, či jednotlivec alebo športový klub.

Neskúšajte to sami doma

Znie to tak pohodlne. Pozriete si video, nalepíte podľa neho pásku na nohu a - ta dá – nič nebolí.

Také jednoduché to ale nie je. Kineziologický taping patrí najlepšie do rúk fyzioterapeuta, poučeného maséra, lekára alebo iného odborníka. Aby sa tejp nalepil správnym spôsobom, treba mať vedomosti o svalstve a kĺboch na postihnutom mieste, o ich začiatkoch, ukončení a funkčnom pohybe. Presne týmito otázkami sa zaoberá kineziológia.

Máte skúsenosti s kineziologickými tejpami? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.