Očista maséra a priestoru od negatívnej energie
Nielen maséri, ale aj ďalšie pomáhajúce profesie sú v tesnom kontakte s ľuďmi. Tí im často oznamujú svoje pocity, radosti a hlavne starosti a niekedy je toho až až. Terapeuti sú vystavení mnohým rôznym energiám a náladám od klientov, s ktorými potom nevedia, čo si počať. Len sa akosi necíti vo svojej koži, je im chladno a behá nepríjemný mráz po tele, sú unavenejší, bolí ich hlava… reakcie sú rôzne a je dôležité vedieť si poradiť skôr, než nás táto nechcená energia hlbšie poznamená.
Preč s negatívnou energiou
Od negatívnej energie môžete očistiť nielen svoje ruky a prevádzkareň, v ktorej svoju prácu vykonávate, ale aj starší dom alebo iný priestor, pri ktorom cítite, že by očistu od negatívnych energií potreboval.
Začneme očistou našej osoby. Niektoré rituály sú úplne bežné, iné možno budú pre vás novinkou. Vyberte si taký, po vykonaní ktorého sa budete cítiť dobre a spokojne, aby vám vaša bohumilá činnosť naďalej robila potešenie, a pre svojich klientov ste boli tými pravými pomocníkmi.
V prípade, že budete „zanesení“ negatívnou energiou, nielen že to bude mať vplyv na vás, ale aj na vašich klientov. Pomoc z vašich rúk už nebude taká silná, alebo nebude mať také dlhé trvanie, ako v prípade čistoty vašich činov.
1. Umývanie rúk
Tento základný rituál očisty, umytie rúk teplou vodou a mydlom, robíme automaticky pred a po každej terapii. Je potrebné sa očistiť od všetkého, s čím sme boli v kontakte. To nielenže odstráni fyzické nečistoty, ako sme od detstva zvyknutí, ale môže pomôcť aj v psychologickom zmysle „zmyť“ negatívnu energiu. Voda má samočistiacu schopnosť, takže si s energiou odobranou z rúk vie poradiť.
2. Použitie soli
Tá je považovaná za prírodný čistiaci a dezinfekčný prostriedok. Čisté ruky môžeme ešte potrieť hrubou soľou a nechať ju chvíľu pôsobiť, než ju opláchneme. Soľ by mala pomôcť neutralizovať a odstrániť negatívnu energiu. Má to však nevýhodu, u citlivých jedincov môže dopomôcť k vysušovaniu pokožky a vzniku prasklín.
3. Dlaňami cez plameň sviečky
To je môj obľúbený variant. Dlane mám tesne nad plameňom, aby som bola dostatočne vysoko a predišla popáleniu, ale zase natoľko blízko, aby dlane cítili teplo. Dlaňou prejdem nad plameňom od zápästia k prstom každou rukou zvlášť. Jedno prejdenie zaistí očistu vašich dlaní.
Energetické čistenie priestoru
To je nevyhnutná súčasť vašej profesie, keď potrebujete, aby sa klienti vo vašej prevádzke cítili uvoľnene, bezpečne a aby sa vyrušili energie od predchádzajúcich návštevníkov. Pretože do masérne nechodia len zdraví, spokojní a usmievaví ľudia. Často sa tu riešia boliestky, trápenia a rôzne nezhody v živote.
Toto je 6 asi najčastejších spôsobov, ako na očistu priestoru, ktoré zvládne každý. Vyberte si ten svoj, ktorý s vami ladí, ale vyskúšajte aj nový prístup vždy, keď cítite zvýšenú únavu, negatívne emócie a akoby preplnenosť priestorov energiou, ktorá je ťažká.
1. Vetranie
Pravidelná výmena vzduchu v masérni odstráni pachy a vydýchaný vzduch, ktorý po predchádzajúcom klientovi zostal a taktiež pomáha rozprúdiť stagnujúcu energiu a priviesť nielen čerstvý čistý vzduch, ale aj myšlienky.
2. Éterické oleje
Horiace kadidlo sa už od nepamäti používa na očistu priestoru v dobe veľkonočnej v kostoloch. V masérni môžeme použiť napríklad éterický olej kadidlo alebo iné aromatické oleje, ktoré sa nám páčia. Olej je najlepšie dať do misky s vodou na hrejúci radiátor, do aromalampy alebo difuzéra (ten je z hľadiska stálej teploty na vyparovanie vhodnejší).
3. Kryštály
Niektorí ľudia veria v magickú schopnosť nerastov ako krištáľ, čierny turmalín, ametyst alebo ruženín a veria, že tieto polodrahokamy vedia absorbovať negatívnu energiu. Nerasty môžeme umiestniť na rôznych miestach v masérni, a ešte účinnejšie je zavesiť ich do voľného priestoru. Ako sa o kamene starať a zbavovať ich získanej negatívnej energie, si povieme v budúcom článku.
4. Vydymovanie
Ďalší variant očisty priestoru, kedy k očiste slúžia vykurovacie bylinné zväzky (šalvia, kopál, palo santo a iné). Vykurovadlo zapálime, potom sfúkneme plameň a necháme tlieť. S dymiacim vykurovadlom potom prechádzame celú miestnosť a rozptyľujeme dym hlavne do rohov, kde sa energia často hromadí.
5. Meditácia a vizualizácia
Nastavenie pozitívneho zámeru, alebo krátka meditácia pred a po každej terapii môže pomôcť vrátiť sa k sebe, udržať si vyváženú energiu a chrániť sa pred prevzatím negatívnej energie od klientov. Pre začiatok je dobré využiť vizualizáciu a predstaviť si, že sme obalení tzv. nepriehľadnou bublinou, alebo ak chcete svetelným obalom, ktorý nás chráni pred vstupom negatív z okolia.
Predstavte si, že trblietavé svetlo alebo svieža voda oplachuje vaše telo, alebo masérňu a odplavuje všetku negatívnu energiu. Túto techniku mnohí terapeuti používajú na energetické čistenie nielen seba, ale aj priestoru a predmetov. Takto sa umyť je vhodné pred odchodom z masérne, aby sme si negatívnu energiu neodnášali domov.
6. Čistenie zvukom
Spev, hudba alebo smiech, láska a čistá radosť odháňa všetko negatívne. Čím viac budete v pohode, tým skôr si na vás „neprídu“. Vyčistiť priestor môžeme aj pomocou zvuku zvončekov, tibetských mís alebo spevu.
Pamätajme, že čo funguje pre jedného, nemusí nutne fungovať pre druhého. Je dôležité nájsť alebo nakombinovať metódy, ktoré nám osobne vyhovujú a hlavne také, ktoré využívame radi. Tieto procesy by sa mali stať súčasťou pravidelnej rutiny, aby bol priestor udržiavaný čistý a pozitívny. Čím pravidelnejšie budeme očistu priestoru i seba od negatívnej energie robiť, tým lepšie a rýchlejšie budeme schopní dosiahnuť vytúžený výsledok, nielen z hľadiska praxe, ale aj preto, že „nános“ nebude taký silný.
Masérka a terapeutka Eva Kupilíková, evamasaze.cz