Úľava od bolestí hlavy a stresu. Návod na domácu masáž hlavy a jej benefity.
Únava, stres, nedostatok spánku, teplo, sedenie za počítačom, dlhé cesty autom, klimatizácia. Bolesť hlavy nás vie potrápiť nielen v lete. A vedeli ste, že na ňu často stačí iba jemná masáž? Prinášame návod, ako na to.
Každodenná masáž hlavy
Masáž hlavy je veľmi príjemná terapia, ktorú nevedomky vykonávame denne pri česaní a umývaní vlasov a hlavy. Aj deti najčastejšie pohladkáme po hlave a vlasoch a „ískanie“, teda prečesávanie a prehŕňanie vlasov je rovnako obľúbené ako v minulých storočiach, keď slúžilo skôr na hľadanie vší alebo pretrhávanie šedivých vlasov.
Láskavý dotyk v oblasti hlavy, tváre, vlasov a krku upokojuje, odbúrava stres, zlepšuje náladu a tlmí rozrušenie a bolesť – fyzickú ale aj psychickú.
Masáž hlavy je potešením pre zmysly. V profesionálnom zmysle sa s ňou najčastejšie stretneme v podobe klasickej masáže hlavy a tváre, indickej antistresovej masáže hlavy alebo kraniosakrálnej terapie.
Masáž hlavy doma – čo budete potrebovať?
Na masáž hlavy môžete použiť prsty a dlane alebo masážne pomôcky, napríklad obľúbeného masážneho pavúka.
Ak sa rozhodnete masírovať s olejom, vyberte si jojobový, olivový, kokosový, arganový alebo mandľový. Olej po masáži môžete vo vlasoch nechať pôsobiť ako zábal pol hodinu alebo kľudne aj cez noc. Vyživujúce vlastnosti oleja podporíte teplom (zabalenie do nahriateho uteráka), čo zároveň ešte viac uvoľní svaly hlavy a krku.
Olej aplikujeme do vlasov iba končekmi prstov, ktoré do neho pravidelne v rámci masáže namáčame. Pre lepší účinok je vhodné masážny olej nahriať, stačí nádobku s ním vložiť do misky s horúcou vodou. Môžete prikvapnúť 2-3 kvapky esenciálneho oleja - príjemná je mäta, pačuli, levanduľa alebo santalové drevo.
Ako postupovať
Usaďte sa na pohodlnú stoličku. V prípade, ak používate olej, prikryte plecia uterákom, aby ste nezamastili okolie.
Hlavu masírujeme od spánkov a vrchnej časti čela jemnými pomalými krúživými pohybmi. Vo vlasatej časti sa snažíme masírovať pokožku a nie iba kĺzať po vlasoch. Väčšími a menšími krúžkami a špirálkami prejdeme celú hlavu.
Vzadu na spojnici hlavy a krku si nahmatáme úsek, kde sa na lebku pripájajú svaly (hlava prechádza do krku) a stierame pevnými, stredne silnými ťahmi asi 2-3 cm dole po krku.
Začneme za výbežkom kosti za uchom a posúvame sa cca o 1 cm smerom ku krčnej chrbtici. V strede, kde je jamka a krčná chrbtica sa stráca v lebke, iba zakrúžime okolo jamky a netlačíme na krčnú chrbticu. Spracujeme takto krk na oboch stranách od ucha smerom k chrbtici. Druhou rukou podopierame čelo masírovaného, aby mal čo najviac uvoľnené svalstvo hlavy a krku.
Ak robíme automasáž hlavy, môžeme sa v sede oprieť hlavou o ruku položenú na stole. Svaly na krku tak budú uvoľnené.
Pri dlhších vlasoch môžeme pokračovať jemným, ale pevným ťahaním prameňov vlasov v smere rastu vlasov alebo priamo dohora. Väčšie pramene vlasov chytáme do dlaní čo najbližšie pri hlave, aby sme nešticovali. Sústredíme sa hlavne na oblasť záhlavia, kde potiahnutím vlasov zároveň ťaháme aj kožu na krku.
Roztiahneme prsty na oboch rukách a tlačíme nimi na pokožku hlavy. Posúvame sa súmerne na rôzne miesta na hlave, vždy na 2-3 sekundy zatlačíme a uvoľníme.
Následne dlhými jemnými ťahmi uhladíme vlasy, prsty použijeme ako hrebeň. A nakoniec prehladkáme celú hlavu dlaňami jemne po povrchu vlasov, znova použijeme dlhé vláčne ťahy. Pridáme pohladenie krku a pliec.
Celá masáž hlavy by mala trvať aspoň 20 minút.
Aké benefity masáž hlavy prináša?
Masírovať hlavu nás napadne hlavne vtedy, ak hlava samotná bolí. Okrem známej migrény, ktorej priamy atak už väčšinou treba riešiť liekmi, dospelých najčastejšie trápi tzv. tenzná bolesť hlavy.
Je to mierna až stredná bolesť hlavy na oboch stranách, často sa spája s bolesťou krku alebo za očami. Súvisí s napätím svalstva, teda spôsobujeme si ju sami nesprávnym sedením a strnulým držaním hlavy v jednej polohe.
Často hlava reaguje bolesťami aj po zachladnutí šije, pri podcenení pitného režimu, pri únave, strese, po nadmernej konzumácii alkoholu, kofeínu a nikotínu, pri nadmernom namáhaní očí alebo čeľustí (škrípanie zubami, zatínanie zubov) a pri chorobách dýchacích ciest.
S tenznou bolesťou hlavy zvyčajne vieme normálne fungovať, ale je nepríjemná a únavná a temer vždy nás privedie k myšlienke, či užiť lieky od bolesti alebo si skúsiť pomôcť inak. Práve tento typ bolesti hlavy najlepšie reaguje na masáž.
Masáž hlavy však pomáha pri iných ťažkostiach:
- znižuje krvný tlak
- redukuje stres
- priaznivo ovplyvňuje migrénu
- má pozitívny vplyv na rast a kvalitu vlasov
- zlepšuje prekrvenie v oblasti hlavy a krku
- prispieva k lepšej koncentrácii
- zlepšuje pamäť (mozog je lepšie prekrvený)
- pomáha pri nespavosti spôsobenej stresom
A čo vaša hlava? Bolieva? Skúšali ste masáž ako prostriedok na zmiernenie bolesti hlavy, stresu či vyššieho krvného tlaku? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti.