Večná dilema masérov: Je výhodou špecializovať sa len na istý druh masáží?

4.2.2021Život maséraČítanie na 5 minút

Ak sa zameriate na konkrétne druhy masáží, máte väčšiu šancu stať sa vyhľadávaným odborníkom. Poskytovanie kvalitnejšej starostlivosti totiž prevyšuje počet hmatov, ktoré ovládate.

vecna dilema maserov obrazok

Pre začínajúcich a menej skúsených masérov môže byť lákavé poskytovať čo najväčší rozsah služieb. Ich motiváciou je získať čo najviac klientov, skúseností aj financií.

Zatiaľ čo jednému klientovi masírujú stuhnutý krk, ďalšiemu prikladajú na telo lávové kamene a inému zase poskytujú lymfodrenážnu masáž.

Ak sa s týmto postupom práce stotožňujete, prípadne ho dokonca sami vykonávate, zvážte, či z vás časom bude uznávaný odborník a vyhľadávaný masér.

Prečo uprednostniť kvalitu nad kvantitou

Venovať sa viacerým technikám je náročné z časového, fyzického aj finančného hľadiska. Hlavne vtedy, ak sa rozhodnete naučiť viaceré techniky naraz.

Masérsky kurz zameraný na vybranú techniku síce stihnete absolvovať za pár dní, no získanie certifikátu z vás odborníka nerobí.

Po školení totiž nasledujú hodiny samoštúdia a osvojovania si naučených techník, a práve sebavzdelávanie robí rozdiel medzi priemernými masérmi a skutočnými majstrami.

Špecializovať sa na viacero druhov masáží nie je chybou, no status viacúčelového maséra si vybudujte postupnými krokmi, ktoré si rozložíte na viaceré roky. Dajte tomu čas, pretože snaha byť najlepším vo všetkých smeroch je typickým znakom nevyspelosti.

vecna dilema maserov obrazok

Špecializácia môže byť prínosná aj pri hľadaní zamestnania

Predstavte si, že prídete na pohovor do uznávaného salónu a vo vašom životopise uvádzate dvojročnú prax a skúsenosti s viacerými technikami. Pre manažéra to môže vyznieť tak, že ani jeden druh masáže neovládate 100-percentne.

V očiach manažéra možno budete mať dobrý základ a predpoklad stať sa všestranným masérom, no kým sa tak stane, bude si to vyžadovať množstvo praxe a investícií.

vecna dilema maserov obrazok

Špecializácia ako konkurenčná výhoda

Ako sme už spomínali, zamerať sa na viaceré masérske techniky nie je zlé, ak k tomu pristúpite prirodzene a systematicky, nie bezhlavo.

Stať sa vyhľadávaným špecialistom, ktorý ovláda športovú, reflexnú a zároveň aj lymfatickú masáž, môže byť niečo, čím sa odlíšite od ostatných masérov.

Podľa amerického Úradu pracovných štatistík sa očakáva, že do roku 2028 vzrastie počet masérov-terapeutov až o 22 %. Wellness služby sú teda obľúbené a pripraviť sa na rastúci počet zákazníkov tým, že rozšírite portfólio svojich služieb, môže byť iba výhodou.

Na ktoré masérske techniky sa zamerať?

Keďže existuje obrovské množstvo masérskych špecializácií, záleží iba na vás, ktorú z nich si vyberiete. Čo vám môže uľahčiť rozhodovanie?

Začnite načúvať potrebám svojich klientov, sledujte zahraničné trendy alebo vychádzajte z vlastných záujmov.

Skvelou inšpiráciou je príbeh amerického maséra a terapeuta Matthewa Nogradyho, ktorý sa rozhodol špecializovať na masáže hlavy. Na túto cestu ho priviedli vlastné migrény, ktoré ho trápili už od detstva, a rokmi sa vypracoval na vyhľadávaného odborníka s vlastnými metódami.

vecna dilema maserov obrazok

Svoju budúcu špecializáciu si môžete vybrať aj na základe vonkajších podnetov.

O tom, že zamerať sa na masáže hlavy môže byť dobrým strategickým krokom, svedčia štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých až polovica populácie trpí bolesťami hlavy a takmer 1/3 má pravidelné migrény.

Skúste si urobiť rýchly prieskum medzi vašimi klientmi a ak sa vám výsledky WHO potvrdia, vašou budúcou špecializáciou môže byť napríklad indická masáž hlavy.

Skvelou príležitosťou je aj športová masáž

Slováci nie sú športoví fanatici iba vtedy, keď ju sledujú v televízii, ale aj v reálnom živote. Veď podľa najnovších prieskumov cvičíme viac ako priemerní Európania a vyše polovica Slovákov nad 16 rokov športuje aspoň 5 hodín týždenne.

Dá sa teda predpokladať, že ľudia si okrem dôležitosti fyzickej aktivity začnú uvedomovať aj význam regenerácie, ktorá má na zdravie športovcov obrovský vplyv.

Ak teda hľadáte cestu, ktorou sa vydať, môže ňou byť práve športová masáž, fyzioterapia či špecializácia na kineziotaping.

vecna dilema maserov obrazok

Bankovanie, taping, trigger pointy a športová masáž? Alebo lomi-lomi, lávové kamene a indická masáž hlavy pre maximálny relax? Výber oblasti, ktorej sa chcete venovať, je v konečnom dôsledku iba na vás. Mala by však odrážať vaše celkové zameranie a prezentovať klientom, aký typ maséra ste.

Od toho sa odvíja i motivácia, na základe ktorej si svoje budúce zameranie zvolíte. Či už to bude vnútorná potreba riešiť zdravotné ťažkosti vašich klientov alebo podnikateľské ambície, veríme, že si vyberiete správne.

Namiesto bezhlavého výberu čo najväčšieho počtu masérskych kurzov sa však vyberte cestou postupného zdokonaľovania.

Vyhľadávaní maséri totiž nie sú tí s najdlhším zoznamom poskytovaných služieb, ale s preukázateľnými reálnymi skúsenosťami, ku ktorým sa dopracovali postupnými krokmi.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 2

Juraj

Dobre napísaný článok. Práca maséra je beh na dlhú trať a je veľmi dôležité rozložiť si sily na viac rokov..

Viac

Peter

Áno, je to dobrý článok a je to naozaj tak ako sa tu píše. Masér sa nestáva masérom po získaní žiadneho certifikátu. Ide tu hlavne o to, čo z neho vyžaruje, ako sám na sebe pracuje. Aký je jeho životný štýl. Ako sa vzdeláva a dôležité je prečo tú prácu robí. Či je to len klasická práca pre peniaze, alebo možnosť rásť, rozvíjať sa a celostne byť v spojení. Dôležité je, aby práca ktorá cez maséra ide prinášala dobro pre všetkých zúčastnených. Koniec-koncov, masér, ktorý robí prácu len za peniaze si bude aj takých klientov priťahovať. Masér, ktorý bojuje s konkurenciou, takisto... Žiadna konkurencia, žiaden boj... To je stará paradigma založená na strachu. Je len Jedno a práve to Jedno je dôležité nechať cez seba prejaviť. Nielen pri masážach.

Viac