Vibračná pištoľ: Podľa čoho si ju vybrať a ako ju používať

30.11.2021Život maséraČítanie do 10 minút

Aké parametre sledovať pri výbere masážnej pištole, o tom sú na internete bohaté informácie. My by sme sa však radi pozreli na to, ako s ňou prakticky pracovať, aké zásady dodržať pre bezpečnosť seba aj klienta a v ktorých prípadoch je vhodné masážnu pištoľ použiť.

Pri výbere vibračnej masážnej pištole sa zaujímajte o viacero parametrov

Vyberáme masážnu pištoľ

Pri výbere masážnej pištole nás obyčajne zaujíma údaj o počte kmitov za minútu, teda koľkokrát za tento časový úsek pištoľ „udrie“ na sval. Vyššie číslo znamená intenzívnejšiu masáž, nemusí však platiť, čím intenzívnejšia masáž, tým lepšia.

Masáž pri nižších otáčkach využijete pri rozohrievaní a na prekrvenie svalov a pri citlivejších osobách. Vyššie pulzy pomôžu uvoľniť spazmy a uzlíky vo svaloch. Je teda fajn mať pištoľ, pri ktorej sa požadovaný počet otáčok dá nastaviť. Žiadaný stred je okolo 2000 impulzov za minútu, pričom najčastejšie sa stretneme s možnosťou nastavenia intenzity v 3-5 stupňoch, čo je celkom dostačujúce.

Amplitúda alebo výška kmitu sa udáva v mm a informuje o prieniku pištole pri každom kmite do tkaniva. Práve tento údaj rozdeľuje masážne pištole na vibračné a perkusné, pričom tie druhé už sú určené skôr pre náročných, silno osvalených používateľov. Bežne postačí amplitúda okolo 12 mm.

Ďalšie zaujímavé údaje sú výdrž batérie, doba nabíjania, množstvo a funkčnosť vymeniteľných hlavíc a v neposlednom rade hmotnosť. Polhodinové práca s dvojkilovým vibrujúcim prístrojom v ruke masérovi asi prácu neuľahčí. Hmotnosť pod 1kg aj s batériou je výborná, no nesmie to byť na úkor spracovania, použitých materiálov a výdrže.

Nezabudnite si odsledovať aj parameter hlučnosti, nemal by prekračovať 55 dB (hlasitosť bežného rozhovoru). Chcete predsa klienta pomasírovať a nie ohlušiť.

Bezpečné použitie vibračnej masážnej pištole

Bezpečné používanie vibračnej masážnej pištole

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí nezvyknú čítať návody na použitie, pri masážnej pištoli by ste mu mali venovať pozornosť.

Pištoľ zásadne zapíname tak, aby sme sa nedotýkali tela. Ideálne ju používame cez tenké, hladké oblečenie. Na nahom tele nemusí hlavica dobre kĺzať. Vibračná masáž sa odporúča len na osvalených častiach tela. Vyhýbame sa výbežkom kostí a úplne vynecháme hlavu a tvár!

Dávajte pozor na šnúrky, strapčeky a iné ozdobné časti oblečenia, ktoré by sa mohli na hlavicu pištole namotať. Samozrejmosťou by malo byť, že si masírovaný pred ošetrením odloží náhrdelníky, náramky, retiazky, náušnice, okuliare a pod.

Nepchajte nikdy prsty medzi vibrujúcu hlavicu a telo prístroja! Autor tohto príspevku vie, o čom hovorí. O vlastnej bolestivej skúsenosti

Masáž vibračnou pištoľou pri akomkoľvek nečakanom a nepríjemnom pocite ihneď ukončíme!

Masáž vibračnou pištoľou

Ako masírovať vibračnou pištoľou

Ako sme vyššie spomenuli, v ideálnom prípade prikladáme vopred zapnutú pištoľ s nastavenými najnižšími otáčkami na oblečené telo. Beháme po povrchu, pištoľ sa má tela dotýkať len zľahka.

Jednej časti tela (konkrétny príklad: vzpriamovač na pravej strane chrbta) venujeme asi pol minúty až minútu plynulého prechádzania po svale. Ak je masáž príjemná, môžeme prepnúť na vyšší počet otáčok.

Vibračnou pištoľou na povrch tela môžeme aj zľahka pritláčať. Niektoré modely zobrazujú aj informáciu o primeranosti tlaku. Ak sa masírovanému zdá masáž málo intenzívna, nastavíme radšej pištoľ na vyššie otáčky.

Akú hlavicu vybrať?

V zásade by ste si vystačili aj s jednou hlavicou. No výmenou hlavíc podľa časti tela a účelu masáže bude mať masáž vibračnou pištoľou lepší efekt.

Hlavicu zásadne vymieňame iba vtedy, keď je prístroj vypnutý. Novú hlavicu vtlačte do prístroja nadoraz. Z bezpečnostných dôvodov nemierte žiadnej osobe ani sebe zapnutou pištoľou do tváre ani na hlavu.

Popis jednotlivých hlavíc a ich určenie pre časti tela by mal byť súčasťou návodu na použitie, ktorý spolu s pištoľou dodáva predajca. Spomenieme využitie najčastejšie ponúkaných masážnych hlavíc.

Základnou výbavou vibračnej masážnej pištole je guľatá masážna hlavica z tvrdšej peny. Používa sa na najväčšie svalové partie a na tie, ktoré zvyknú najviac zatuhnúť, teda chrbát, boky a sedacie svaly, plecia a krk, ramená a nohy.

Vibračná pištoľ sa dá použiť kdekoľvek

Odpružená hlavica je plochý disk, na ktorom je návlek tvarovaný tak, že v jeho vnútri je vzduch, ktorý nárazy zjemňuje a tlmí. Oceníte ho na svaloch, ktoré sú menšie, jemnejšie a blízko pri kostiach: chrbát, krk, paže a ruky. Je vhodná aj na väčšie svaly pri citlivejších ľuďoch alebo ak chcete urobiť len príjemnú relaxačnú masáž.

Vidlica je určená na masáž popri chrbtici a okolo achillovej šľachy. Jej dva úzke výbežky presne cielia najmä na svalstvo vzpriamovačov.

Náboj je úzky nadstavec pre presnú masáž v okolí kĺbov, na dlaniach a chodidlách.

Kedy nemasírovať?

Pre masáž vibračnou pištoľou by v zásade mali byť platné všetky kontraindikácie klasickej masáže. Vplyv vibrácií na telo a na orgány nie je do detailov preskúmaný, ale skúsenosti z praxe ukazujú, že podobne ako klasická masáž, má i vibračná masáž prevažne pozitíva.

Rozhodne pri akomkoľvek pocite diskomfortu masáž prerušíme alebo ukončíme. Zvýšiť pozornosť a konzultovať s lekárom by sme mali najmä v prípadoch, ak klient trpí nasledovnými zdravotnými obmedzeniami: tehotenstvo, cukrovka s komplikáciami (neuropatia, poškodenie sietnice), nedávno absolvovaná operácia, epilepsia alebo migrény, vyskočené platničky, spondylolistéza alebo spondylóza, nedávne náhrady kĺbov a pod.

Vibračnú masážnu pištoľ ocenia aj športovci

Praktické tipy na použitie masážnej vibračnej pištole

Ak masírujete „ťažšie“ chrbty, osvalených ľudí s pevným dynamickým svalstvom (napr. thajský box), na rozohriatie a uľahčenie následnej detailnej práce rukami je vibračná pištoľ ako stvorená.

Paradoxom je, že tento masážny prístroj sa často mimoriadne hodí masérom samotným – na uvoľnenie svalstva dlaní a predlaktí po práci.

Zo skúseností klientov sú vysoké otáčky a intenzívna masáž príjemné pri pocite unavených a nepokojných nôh.

Vibračná pištoľ je dokonalý nástroj na poskytnutie bonusu navyše napríklad ku klasickej masáži chrbta. Klienta necháme zakrytého v teple ešte oddychovať a pištoľou mu spracujeme chodidlá. Potešené hmmmkanie zaručené

Máte konkrétne tipy, ako využiť vibračnú masážnu pištoľ, či už na automasáž alebo ako nástroj maséra? Budeme radi, ak sa podelíte v komentároch.

Jeden tip na ľahkú masážnu vibračnú pištoľ so 7 hlavicami, 3 rýchlosťami a vysokou výdržou batérie pre vás máme na záver my.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.