Začínam masírovať lávovými kameňmi. Ktorú sadu si mám vybrať?

30.8.2021Život maséraČítanie do 10 minút

Masáž lávovými kameňmi je jedna z najpríjemnejších relaxačných techník. Veľmi žiadaná je najmä v chladnejších a sychravých obdobiach roka. Začínajúci terapeut často váha, koľko lávových kameňov bude potrebovať. Poradíme vám, podľa čoho si vybrať.

Masáž lávovými kameňmi

Mimoriadne uvoľňujúca masáž, pri ktorej terapeut po úvodnom trení teplým olejom masíruje telo pomocou hladkých a oblých kameňov nahriatych na 40-60°C.

Masáž nahriatymi lávovými kameňmi

Energia z kameňov prehrieva kožu a svalstvo do hĺbky, zlepšuje metabolizmus a má priaznivý vplyv na lymfatický obeh. Pôsobením tepla sa rozširujú cievy, tkanivá sa lepšie prekrvia a uvoľnia sa spazmy. Výhodou je, že tieto benefity platia aj pre ruky maséra.

Po masáži lávovými kameňmi sa klient cíti príjemne uvoľnený nielen fyzicky, ale aj psychicky. Účinky sa podobajú absolvovaniu sauny. Masáž má mierny odvodňujúci účinok.

Vybavenie pre lávovú masáž

Základom pre dobrú lávovú masáž sú správne nahriate kamene. Ideálna teplota sa stanoviť nedá, je to veľmi individuálna záležitosť, no väčšine klientov vyhovujú kamene nahriate na 55°C. Pre úplné prehriatie tela hlavne pre zimomravejších ľudí je vhodné podložiť klienta aj vyhrievacou podložkou.

Ohrievanie lávových kameňov

Digitálny ohrievač kameňov je nevyhnutnosťou. Neodporúča sa kamene nahrievať iným spôsobom. Jedným z dôvodov je, že lávové kamene obsahujú železo a napríklad nahrievanie v mikrovlnnej rúre by mohlo byť nebezpečné. V rúre ani v obyčajnom hrnci zase nedosiahneme rovnomerné nahriatie, znovunahrievanie a udržovanie nastavenej teploty po celý čas masáže.

Prenosné kufríky na ohrev masážnych kameňov vyzerajú síce prakticky, ale majú viaceré nevýhody. Ohrev v nich trvá príliš dlho, vzhľadom na ich rozmery sa do nich zmestí málo kameňov a sú pomerne drahé.

Lávové kamene

Horniny z geologického hľadiska delíme na vyvreté, usadené a premenené. Lávové kamene, ako už ich názov naznačuje, sú z rodiny vyvretých hornín. Majú vyšší obsah železa, a práve preto tak dobre absorbujú teplo a dlho ho udržia. Lávové kamene položené v rámci masáže na telo príjemne hrejú a vytvárajú ukľudňujúci tlak. Ich vyššia hmotnosť tiež vyvíja jemný tlak pri masáži aj vtedy, keď masér kameňmi iba kĺže po pokožke.

Najčastejšie sa v súvislosti s masážou lávovými kameňmi stretneme s čadičom (bazaltom). Niektorí terapeuti používajú aj opracovaný pieskovec alebo vápenec pre obsah minerálov a vyrovnanie z hľadiska energií. Ako doplnok a protipól horúcich čadičových kameňov sa používa aj prirodzene chladný mramor, buď na chladivé masáže príliš prehriatych miest na tele alebo sa strieda s horúcimi kameňmi. Chlad mramoru sa dá umocniť vložením do misky s ľadom.

Masírovať sa dá aj studeným mramorom

Tvar, farba a veľkosť kameňov

Čadičové kamene si môžeme zaobstarať v dvoch podobách, ako úplne prírodné alebo opracované. Oba typy sú rovnocenné, vlastnosti kameňov a ich farba sa odvíjajú od zloženia. Záleží teda na terapeutovi, aké kamene zvolí, prípadne skombinuje.

Prírodné kamene sa ručne zbierajú na plážach a triedia podľa veľkosti. Ak by ste si kúpili dve sady, kamene v nich nikdy nebudú úplne rovnaké. Prírodné kamene sú hladké, príjemne oblé a obyčajne dobre sadnú do ruky. Maséri si zvyknú tú svoju sadu lávových kameňov obľúbiť . Každý jeden kameň je originál a pre každý sa nájde v rámci masáže využitie.

Pri masáži sa využívajú kamene rôznych veľkostí a tvarov

Opracované kamene sú tak isto čadičové, ale kým u prírodných sa o opracovanie postará oceán, tento typ kameňa vytvaruje človek. Ich výhodou je rovnomerný oválny tvar. Terapeut má vždy v rukách dva úplne rovnaké kamene, čo sa tvaru, hrúbky a zloženia týka. Navyše sa dajú vytvarovať aj do podoby, ktorú u čisto prírodných kameňov nájdeme iba ťažko – hríbik, klinec, polmesiac, oblúk a pod.

Koľko kameňov potrebujem?

Lávové kamene sa najčastejšie predávajú v sadách. Akú veľkú sadu si zaobstarať, to závisí od typu masáže, resp. od jej rozsahu.

Čo si nevieme naplánovať dopredu, je typ klienta, hlavne, ak absolvuje masáž lávovými kameňmi prvý krát. To, koľko tepla telo klienta absorbuje a teda ako často budeme musieť kamene v rámci masáže meniť, sa totiž nedá presne odhadnúť. Závisí to nielen od typu tela a metabolizmu, ale aj od momentálneho fyzického a duševného stavu klienta. Je pravidlom, že unavený a vyčerpaný človek si z kameňov „potiahne“ viac tepla.

Pre čiastočné masáže stačia menšie sady s 20 ks alebo 33 ks kameňov. Ak masírujeme iba chrbát alebo nohy, tento počet kameňov je dostatočný. Myslite na to, že nahriate kamene sa vkladajú i do dlaní klienta.

Luxusná veľká sada lávových kameňov

Ak chceme robievať kombinovanú masáž viacerých častí tela, prípadne celotelovú masáž, je vhodné zaobstarať si väčšiu sadu s rozličnými veľkosťami kameňov. Sada 59 ks prírodných kameňov alebo 60 kusová sada opracovaných kameňov je dostatočne variabilná aj pre celotelovú masáž.

Skutočným luxusom je 71 kusová profesionálna sada lávových kameňov. Široký výber veľkostí a tvarov umožňuje vyskladať si vždy sadu lávových kameňov presne na konkrétnu masáž.

Praktické rady

Keďže lávové kamene používame na naolejovanej pokožke (lepšie sa tak rozloží ich teplo do tela), rozhodne sa oplatí umývať ich hneď po skončení masáže. Vyhraďte si na to dostatok času pred ďalším klientom. Ak to nie je možné, aspoň ich namočte do teplej vody s jemným umývacím prostriedkom alebo morskou soľou.

O životnosť lávových kameňov netreba mať veľké obavy. Čadič je mimoriadne tvrdá hornina a ak vám spadne, skôr utrpí podlaha ako kameň samotný. Pozor treba dávať na povrch vaničky ohrievača a vystielať ju uterákom, aby sa pri vkladaní kameňov neobila.

Lávové kamene majú dlhú životnosť

Pri správnom čistení vám lávové kamene vydržia roky. Niektorí terapeuti odporúčajú z času na čas nechať ich energeticky očistiť prírodnými živlami – premyť čistou pramenistou vodou (bez chlóru) a nechať uschnúť a prehriať na slnku.

Tak čo, dáte sa do toho? Masáž lávovými kameňmi je absolútnym relaxom a to nielen pre klienta, ale aj pre maséra. Je to hra s kameňmi, teplom a energiou. Rozhodne sa ju oplatí vyskúšať.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.