10 najpoužívanejších detoxikačných olejov

3.5.2010Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Tieto oleje napomáhajú procesu detoxikácie. Zmesi si vytvorte buď podľa návodov, s čím sa jednotlivé oleje dobre miešajú, alebo v špecifických zmesiach, ktoré sú uvedené v jednotlivých detoxikačných programoch.

10 najpoužívanejších detoxikačných olejov

1. Angelika

posilňuje lymfatický systém, a preto je obzvlášť vhodná pri čistení organizmu po chorobe. Pôsobí aj proti zadržiavaniu tekutín v tele a stimuluje potenie. Usudzuje sa, že podporuje činnosť pečene a sleziny. Jej vôňa vám bude príjemná, ak máte radi sladkú vôňu pižma. Neužívajte ju v tehotenstve alebo pred slnením, pretože vyvoláva zvýšenú citlivosť na svetlo.
Mieša sa : s grapefruitovým, citrónovým alebo madarinkovým olejom.

2. Citrón

všeobecne čistiace účinky, posilňuje činnosť pečene a obličiek, riedi krv, čím stimuluje krvný obeh. Navyše pôsobí blahodarne na biele krvinky, čím podporuje imunitný systém. Reguluje prekyslenie organizmu (k zvýšeniu kyslosti dochádza pri zvýšenej konzumácii červeného mäsa), čo je z hľadiska detoxikácie prínosné, pretože kyslé prostredie je náchylnejšie na tvorbu voľných radikálov.
Mieša sa : s feniklovým a borievkovým olejom.

3. Cyprus

tento olej má vôňu borovicového ihličia a používa sa predovšetkým na reguláciu celkového množstva tekutín v organizme. Je skvelým prostriedkom proti zadržiavaniu vody v tele a alergickým symptómom. Hoci má diuretické vlastnosti, organizmus nedehydruje, podporuje krvný obeh a pečeň. Tento éterický olej by sa nemal používať v tehotenstve.
Mieša sa : s borievkovým, citrónovým a pomarančovým olejom.

4. Fenikel

je veľmi silný detoxikačný prostriedok, ktorý sa tradične používa na neutralizáciu jedov z hmyzích uštipnutí či uhryznutí. Pre nás má význam jeho schopnosť čistiť organizmus po prílišnom množstve jedla a pitia. Stav po "opici" možno zažehnať masážou zmesí olejov s prídavkom fenikla. Používajte ho však striedmo, pretože vo veľkých dávkach môže byť toxický a ak máte citlivú pleť, tak aj dráždivý. Nemal by sa používať pri epilepsii a v tehotenstve.
Mieša sa : s citrónovým a borievkovým olejom.

5. Grapefruit

aktivizujúci a revitalizujúci olej. Grapefruit stimuluje lymfatický systém, pomáha taktiež regulovať množstvo vody v organizme, znižuje zadržiavanie tekutín a zvyšuje množstvo moču. Navyše posilňuje tvorbu žlče v pečeni a používal sa v liečení závislostí na potlačovanie abstinenčných príznakov. Ak ho používate proti nadváhe spôsobenej zadržiavaním tekutín, buďte opatrní. Citrusové silice môžu stimulovať chuť do jedla, a tak by pôsobili proti vážmu snaženiu. Taktiež vyvolávajú citlivosť na slnečné žiarenie.
Mieša sa : s pelargóniovým olejom.

6. Borievka

borievkový olej podporuje činnosť pečene a používal sa ako podporný prostriedok pri liečbe ochorení pečene. Pomáha proti pocitom presýtenia či stavu po "opici" a čistí črevá. Pomáha potlačiť chuť do jedla, takže ak vykonávate detoxikáciu a potrebujete sa zbaviť chuti na určité jedlá, značne vám pomôže. Borievka má taktiež diuretické účinky a posilňuje činnosť obličiek. Nepoužívajte borievku v tehotenstve a všeobecne sa vyvarujte nadmerných dávok, pretože jej diuretické účinky môžu obličky zahltiť toxínmi.
Mieša sa : s cyprusovým, pelargóniovým, grapefruitovým a pomarančovým olejom.

7.Mandarínka

je známa svojim blahodárnym pôsobením vojnových tráum, duševnej nerovnováhy a ochabnutosti. Pomáha zmierniť rad príznakov narastajúcej hladiny toxínov. Jej vlastné čistiace schopnosti spočívajú v stimulácii funkcie pečene, podporuje tvorbu žlče a odbúravanie tukových zásob. Ak trpíte nadúvaním, mandarínkové silice vyvolávajú uvoľňovanie plynov. Mandarínkový olej je taktiež jedným z mála éterických olejov, o ktorom sa vie, že je absolútne bezpečný aj v tehotenstve a účinne ho možno aplikovať u detí. Napriek tomu, by ste aj s týmto olejom mali zaobchádzať obozretne a v oboch spomínaných prípadoch dodržiavať malé dávky.
Mieša sa : s olejom z korenia, grapefruitovým a citrónovým olejom.

8. Pačuli

olej z pačuli je veľmi silným odvodňovacím prostriedkom, ktorý pôsobí proti zadržiavaniu tekutín v tele, celulitíde a napomáha vyplavovaniu toxínov cez ľadviny. Navyše vyrovnáva chuť do jedla, čo redukuje stavy presýtenosti po hutných jedlách a alkoholických nápojoch, stabilizuje duševnú rovnováhu, dodáva energiu, ak je potrebné a upokojuje, ak sme v strese.Z toho plynie, že olej z pačuli si dokáže poradiť so symptómami a hlavnými príčinami preťaženia organizmu toxínmi.
Mieša sa : s olejom z korenia a pelargóniovým olejom.

9. Pelargónia

táto čisto kvetinová vôňa čistí telo zvnútra. Je to dobrý diuretický prostriedok a pomáha stimulovať pečeň a obličky. Posilňuje imunitný systém a podporuje činnosť lymfatického systému. Navyše riedi krv, čo uľahčuje srdcu jej rozháňanie po celom tele. Pelargónia navodzuje taktiež duševnú rovnováhu (japonské výskumy ukázali, že ak ju užívajú ľudia v stave stresu, upokojuje, ale ak ju užívajú ľudia potrebujúci stimuláciu, pôsobí týmto smerom).
Mieša sa : s angelikovým, grapefruitovým a pomarančovým olejom.

10. Korenie

ak máte podráždené hrubé črevo, pomôže vám normalizovať jeho funkciu olej z korenia. Používa sa na obnovenie napätia svalstva hrubého čreva a podporu črevnej činnosti. Starí Rimania ho používali na podporu trávenia ťažkých jedál a červeného mäsa, eventuálne proti otravám z jedla. Takisto stimuluje krvný obeh. Nepoužívajte ho neriedený na pleť, pretože je dráždivý. Ak ho používate na masáže alebo do kúpeľa, postačí jedna-dve kvapky, dobre premiešané s rastlinným olejom.
Mieša sa : s cyprusovým, grapefruitovým a citrónovým olejom.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.