Ako postupovať pri výrobe vlastného masážneho oleja? Držte sa týchto overených rád

28.1.2021NapredovanieČítanie do 10 minút

Na vlastnoručne vyrobený masážny olej potrebujete zopár ingrediencií a chvíľku času. Aby ste však presne vedeli, ako na to, prečítajte si náš článok.

vyroba masazneho oleja obrazok

Najdôležitejšou prísadou je takzvaný nosný olej. Čiže základ, do ktorého primiešate ďalšie prísady. Úlohou tohto základu je pohltiť esenciálny olej, znížiť jeho koncentráciu a pomocou masážnych hmatov ho rozmiestniť po celom tele.

Nejde totižto o terapeutické účinky samotného nosného oleja, ale práve o účinky vybraného éterického oleja alebo zmesi týchto olejov.

Pri nosných olejoch platí, že by nemali mať výraznú arómu. Pokiaľ ide o pôvod, nosným olejom je hocijaký 100 % rastlinný olej, ktorý sa získava zo semien, jadier alebo orechov. Ako konkrétne príklady uvádzame:

  • za studena lisovaný kokosový - olivový
  • slnečnicový
  • arganový
  • marhuľový
  • olej zo sladkých mandlí alebo hrozna
  • avokádový
  • konopný

A hoci jojobový olej nie je technicky olej, ale vosk, tiež často slúži ako základ pre individuálne receptúry masážnych olejov.

vyroba masazneho oleja obrazok

Ako si vybrať nosný olej

Pri výbere konkrétneho základu myslite na to, na akú časť tela budete masážny olej nanášať a čo ním chcete dosiahnuť. Napríklad slnečnicový olej je ľahký a skvelo sa vstrebáva.

Jednoduchým vstrebávaním sa môže pochváliť aj marhuľový olej, ktorý navyše obsahuje množstvo mastných kyselín a vitamínu E. No a vďaka jeho upokojujúcim a zjemňujúcim účinkom ho môžete použiť na podráždenú pokožku, ktorú trápi svrbenie.

Podobne ako slnečnicový, aj jojobový olej dokonale hydratuje pokožku. A keďže dokáže napodobniť kožný maz, v pokožke spomaľuje jeho prirodzenú tvorbu. Vďaka týmto účinkom je skvelým základom pre ľudí, ktorí majú problém s akné.

Na akné tiež skvelo pôsobia ďalšie ľahké oleje, ako je slnečnicový alebo hroznový.

Popri účinkoch a miestach, na ktoré budete olej nanášať, je dôležitý jeho základ. Zvlášť opatrní buďte pri vyberaní nosného oleja pre ľudí, ktorí trpia alergiami.

vyroba masazneho oleja obrazok

Pred masážou sa preto poraďte s klientmi o tom, ktoré masážne oleje im vyhovujú.

Odhliadnuc od alergických a kožných reakcií však platí, že k najlepšiemu nosnému oleju sa dopracujete skúsenosťami a experimentovaním.

No a keď už si nejaký nosný olej vyberiete, nenechávajte ho len tak hocikde. Skladujte ho vo fľaške z tmavého skla na chladnejšom mieste a bez priameho slnečného žiarenia. V opačnom prípade olej stratí silu a rýchlo zatuchne.

Vhodnou voľbou sú za studena lisované nosné oleje, ktoré sa vyrábajú s minimálnym alebo žiadnym ohrevom.

Výroba vlastnej masážnej zmesi

Keď už viete, čo je nosný olej a ako si ho vybrať, poďme si z neho urobiť olej na masírovanie. Okrem tejto prísady však potrebujete aj éterické oleje a jednu sklenenú fľaštičku.

vyroba masazneho oleja obrazok

Aké éterické oleje použijete, záleží na vás a účinkoch, ktoré chcete dosiahnuť. Ako príklad uvádzame recept na olej, ktorý zmierňuje bolesť. A na jeho prípravu budete potrebovať:

  • levanduľový éterický olej
  • eukalyptový éterický olej
  • éterický olej z rozmarínu
  • éterický olej z jedle
  • ľubovoľný nosný olej

Do fľaštičky s objemom 50 ml nalejte 25 kvapiek oleja z levandule, 10 kvapiek eukalyptového oleja, 10 kvapiek oleja z rozmarínu a 5 kvapiek jedľového oleja.

Do zvyšku fľaštičky dolejte nosný olej, ktorý ste si vybrali. Prísady premiešajte tak, že potrasiete fľaštičkou.

Masážny olej s relaxačnými účinkami

Tým z vás, ktorí si chcú namiešať masážny olej s relaxačnými účinkami, prinášame druhý recept. A na ten budete potrebovať nasledovné prísady:

  • ¼ pohára sladkého mandľového oleja
  • 2 ČL arganového oleja
  • 3 kvapky éterického levanduľového oleja
  • 3 kvapky kadidla
  • 3 kvapky vanilkového éterického oleja

Všetky ingrediencie vylejte do nádoby a dobre premiešajte.

Kadidlo zmierňuje úzkosť, stres a podporuje vnútorný pokoj. Levanduľa zas odbúrava bolesť a uvoľňuje stuhnuté svaly. No a k tomu vanilka, ktorá z masáže robí príjemný aromatický zážitok. Tento olej jednoducho prináša dokonalý psychický aj fyzický relax.

vyroba masazneho oleja obrazok

Dobré rady na záver

Vyrobený olej vždy nalievajte do tmavej fľašky, aby k nemu neprenikalo slnečné svetlo. Ak to neurobíte, olej môže zoxidovať, stratí svoje účinky a dokonca môže pri masáži vyvolať alergické reakcie (svrbenie, červenanie či pálenie).

Okrem toho platí, že olej musíte odkladať na chladné a tmavé miesto. Rozhodne olej nevystavujte priamemu slnečnému svetlu ani zdroju tepla. Pri dobrom skladovaní vám vydrží až tri mesiace.

Pri výrobe masážneho oleja dbajte aj na dávkovanie prísad. Pomer nosného oleja a éterického oleja totižto nemôže byť hocijaký.

vyroba masazneho oleja obrazok

V prípade, že olej použijete na telo dospelého človeka (nie tvár), pomer je od 2,5 % – 5 %. Čiže pri fľaške s objemom 50 ml je to napríklad 1,25 ml až 2,5 ml (25 až 50 kvapiek).

Pri väčšej fľaštičke s objemom 100 ml je to 2,5 až 5 ml (50 až 100 kvapiek).

Na tvár dospelého človeka používajte len pomer 1 %. To znamená, že pri 50 ml fľaštičke je to 0,5 ml (10 kvapiek) a pri 100 ml fľaštičke je to 1 ml (20 kvapiek).

Ak sa chystáte masírovať deti, miešajte nosný olej a éterický olej s pomerom 1 – 2 %. Pre seniorov zas používajte masážny olej s pomerom 2 – 3 %.

Napokon nezabúdajte ani na to, že éterické oleje majú isté zdravotné účinky a v horšom prípade môžu privodiť nepríjemné ťažkosti.

Taký olej z brezy obsahuje vysoké množstvo metylsalicylátu, ktorý zapríčiňuje riedenie krvi. To isté platí o oleji z galutérie (wintergreen). Preto sa ani jeden z týchto olejov neodporúča tehotným ženám a ženám, ktoré sú krátko po pôrode.

Vzhľadom na to, že niektoré oleje môžu privodiť negatívne vedľajšie účinky, majú predpísané nízke dávkovanie. No a keď sa rozhodnete urobiť si vlastný masážny olej, dobre si toto dávkovanie preštudujte.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.