Ako vyčistiť difuzér a aromalampu

18.10.2023Velvesa odporúčaČítanie na 4 minúty

Difuzéry aj aromalampy si zaslúžia našu starostlivosť, aby boli funkčné čo najdlhšie a prinášali nám radosť, relax a zdravie. Preto je dobré vedieť, akú vodu do nich používať, ako často ich čistiť a čím.

Čistenie difuzéra

Máte tvrdú vodu?

Od tvrdosti pitnej vody, teda od obsahu minerálov v nej, závisí, ako rýchlo sa zanáša napríklad varná kanvica. A to isté platí aj pre difuzér alebo aromalampu.

Na difúzovanie je najvhodnejšia destilovaná voda, väčšina ľudí ale používa bežnú vodu z kohútika, ktorá by mala byť izbovej teploty. Čím tvrdšia voda je, tým častejšie bude difuzér či aromalampa vyžadovať čistenie.

Frekvencia čistenia

Ideálne je dopriať difuzéru aj aromalampe bežné očistenie po každej prevádzke a väčšie čistenie podľa potreby a podľa toho, ako často týchto pomocníkov používame. Čistite difuzér vždy, keď si všimnete biely film na povrchu vody alebo usadzovanie minerálov v nádržke na vodu, prípadne tvorbu slizkého filmu.

Očistiť difuzér je vhodné aj pri zmene esenciálneho oleja, aby sa nám zvyšky olejčeka nepomiešali a nenegovali terapeutické účinky, prípadne nevytvorili inú vôňu, ako sme chceli.

Nenechávajte v difuzéri stáť vodu, podporujete tak usadzovanie vodného kameňa. Po každom skončení difúzovania treba zvyšnú vodu z difuzéra vyliať, vyhnúť sa pri tom strane, na ktorej je zabudovaná elektronika, vytrieť vnútro prístroja dosucha a nechať ho otvorený doschnúť.

Pri intenzívnom každodennom používaní si difuzér zaslúži odvápnenie a veľkú očistu s frekvenciou týždeň až mesiac. Rovnako to platí, ak neplánujete difuzér dlhšie používať, napríklad cez leto, pred odložením ho očistite, nechajte úplne vysušiť a skladujte chránený pred prachom, teplom, priamym slnkom a vlhkosťou.

Ako na čistenie difuzéra

Naplňte nádržku difuzéra vodou asi do polovice objemu. Pridajte približne 10 kvapiek octu alebo citrónovej šťavy, zhruba čajovú lyžičku. Podľa stupňa zanesenia difuzéra ho zapnite na 5-15 minút.

Po tejto procedúre vylejte čistiacu zmes, prípadne difuzér jemne mechanicky dočistite mäkkou zubnou kefkou alebo handričkou. Okraje nádobky a ultrazvukovú platničku môžete opatrne utrieť kozmetickým odličovacím tampónom namočeným do octu. Nakoniec difuzér vypláchnite čistou vodou a poutierajte dosucha.

Skontrolujte, či sa v nádobke ešte nachádzajú usadeniny. Ak áno, postup zopakujte a nechajte zmes pôsobiť dlhšie.

Nezabudnite v rámci tejto procedúry utrieť aj vonkajšie časti difuzéra, odstrániť z nich prach a prípadnú mastnotu.

Aj aromalampu treba čistiť

Ako čistiť aromalampu

Zmes oleja s vodou v aromalampe by sme nikdy nemali nechať úplne odpariť. Nánosy na stenách nádržky na vodu treba očistiť, aby sa nespekali na decht, ktorého výpary nie sú zrovna zdraviu prospešné.

Keramické aromalampy je vhodné očistiť po každom použití a nenechávať v nich stáť zmes vody s olejom. Po použití zvyšnú vodu vylejte a nádržku vytrite dosucha. S čistením počkajte, až aromalampa trochu vychladne. Použiť môžete horúcu vodu, octovú vodu alebo bežné odmasťovacie prostriedky.

Používajte len prostriedky a nástroje, ktorými čistíte bežnú keramiku, aby ste povrch aromalampy nepoškriabali. Ak je aromalampa kompletne glazovaná, znesie zvyčajne aj umytie v umývačke riadu pri bežnej (nie najvyššej) teplote.

Dlhšie a zdravšie použitie

Difuzér a aromalampa, o ktoré sa budete pravidelne starať a čistiť ich, nielen že vydržia dlhšie bezproblémovo fungovať, ale vône a studená hmla z nich produkovaná budú zdraviu prospešné a potešia vaše zmysly.

Vždy používajte na difúzovanie iba kvalitné 100% prírodné esenciálne oleje alebo ich zmesi od overeného výrobcu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.