Benefity masáže v tehotenstve

13.2.2023NapredovanieČítanie do 10 minút

O tehotenstve sa hovorí, že je to najkrajšie obdobie v živote ženy. Je to však tiež obdobie psychicky a fyzicky veľmi náročné. Aj preto si mamičky čakateľky vyžadujú pri masáži zvýšenú mieru starostlivosti a ohľaduplnosti. Ak dodržíte zásady tehotenskej masáže, môžete tým prispieť k pohode klientky a príjemnejšiemu priebehu jej tehotenstva.

Masáž v tehotenstve

Kedy masírovať tehotnú

Masáž v tehotenstve sa odporúča pri fyziologickom, nekomplikovanom tehotenstve a ideálne so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pri tehotných klientkach treba brať do úvahy ťažkosti spojené s ich stavom, ako sú tvrdnutie bruška, problémy s tlakom, celodenné opuchy nôh či cukrovka. Pri akomkoľvek pocite diskomfortu, ktorý sa môže objaviť aj v priebehu masáže, terapiu ukončite.

V prvých troch mesiacoch tehotenstva sa odporúča sa masáži vyhnúť. Je to veľmi individuálne a so súhlasom lekára je možné aj v tomto období veľmi jemne masírovať krčnú chrbticu a nohy. Ideálne je zveriť sa v prvom trimestri do rúk fyzioterapeuta alebo maséra so skúsenosťami v tejto oblasti, či pôrodnej asistentky, ktorá ovláda masážne techniky.

Po ukončenom treťom mesiaci tehotenstva sa treba vyhnúť silnejšiemu tlaku v oblasti členkov pre spojitosť s predčasným pôrodom. Masáž sa vynecháva aj v 8. mesiaci tehotenstva z dôvodu vývinu pľúc dieťatka.

Prínosy tehotenskej masáže

V období očakávania bábätka dostáva telo i duša budúcej mamičky zabrať, s čím priamo úmerne rastie aj potreba oddychovať, relaxovať a uvoľniť sa.

Hlavné benefity tehotenskej masáže môžeme zhrnúť do niekoľkých bodov:

  • uvoľnenie svalstva a kĺbov,
  • zmiernenie bolesti a únavy svalstva,
  • zlepšenie obehu krvi a lymfy,
  • posilnenie svalov chrbta,
  • zmiernenie opuchov nôh,
  • zlepšenie spánku,
  • psychické uvoľnenie (napätie, vyčerpanie),
  • celkové zregenerovanie organizmu matky a tým aj lepšie podmienky pre vývoj plodu v maternici.

V posledných mesiacoch tehotenstva dokonca bábätká často citeľne a viditeľne reagujú na masáž poskytovanú ich mame.

Čo si pripraviť

Predovšetkým seba. Tehotenskú masáž by si mal terapeut naplánovať tak, aby nebol vyčerpaný, unavený a pod časovým stresom.

Ak nemáte k dispozícii špeciálny tehotenský masážny stôl, klientka bude pri masáži sedieť alebo ležať na boku. V tomto prípade je vhodné nastaviť si lehátko vyššie, ako ste zvyknutí, aby ste na klientku pohodlne dočiahli.

Tehotná a masáž

Po ruke treba mať príslušenstvo pre komfortné vypodloženie bruška, rúk a nôh - valce, polvalce, vankúše, uteráky, osušky. Budúce mamičky si navyše často sťažujú, že im je príliš teplo. Teplota v miestnosti by teda mala byť primeraná, no majte pripravenú aj deku na zakrytie klientky.

Okrem toho myslite na to, že rastúce dieťatko tlačí na močový mechúr. Počítajte preto s tým, že si klientka bude musieť častejšie odskočiť na toaletu.

Výber masážneho prostriedku

V tehotenstve preferujte rastlinné oleje pred parafínovými. Rastúce bruško a celkovo pokožka dostáva v tehotenstve zabrať. Vhodný masážny olej ju vyživí, zvláčni a slúži ako prevencia vzniku strií.

Gravidné ženy majú citlivý čuch a býva im častejšie nevoľno z výraznejších pachov. Voľte preto oleje neutrálne, bez vône, môžete výber nechať aj na klientku, no dajte pozor, aby si nevybrala olej vyslovene nevhodný v tehotenstve. Určite však každá budúca mamička ocení, ak jej ponúknete masážny olej alebo krém s účinkom proti striám. Klientka si môže priniesť aj vlastný olej alebo krém, ktorý má overený.

Veľmi opatrne narábajte aj s aromaterapiou - pozor na voňavé sviečky a éterický olej v difuzéri. Vône, ktoré vám pripadajú ako príjemné a nevtieravé, môžu u tehotnej ženy vyvolať pocit nevoľnosti.

Osobitou kategóriou sú éterické oleje v zmesiach na masáž. Mnohé z nich sa vyslovene neodporúčajú v období tehotenstva - napríklad cédrové a santalové drevo, cypruštek, gáfrovník, majoránka, muškátový orech, gaultéria, oregano, rozmarín, šalvia, tymián, ale v prvom trimestri ani všeobecne obľúbené éterické oleje ako je ruža, levanduľa alebo medovka.

Rozhodne sa nespoliehajte na to, že klientku a jej obľúbené vône poznáte - s bábätkom v brušku totiž môže byť zrazu všetko inak.

Priebeh masáže

Tehotnú ženu masírujte vždy citlivo, jemne a ohľaduplne. Plne sa prispôsobte jej potrebám a uistite ju, že masáž môžete kedykoľvek prerušiť, prípadne skončiť v prípade, ak by sa necítila dobre. Tolerujte tiež vo zvýšenej miere aj prípadné zrušenie termínu masáže.

Tehotné masírujeme v sede alebo v ľahu na boku

Pri každom stretnutí si vyhraďte tiež krátky čas na rozhovor. Pomôžete tým nielen klientke uvoľniť sa a naladiť sa na masáž, ale dozviete sa aj podrobnosti o jej aktuálnom zdravotnom stave, priebehu tehotenstva, prípadných komplikáciách a pocitoch.

Pri samotnej masáži sa vyhýbajte prílišnému tlaku a tiež prehrievaniu oblasti krížov. Zjemnite tlak aj na šiji a chodidlá zospodu buď úplne vynechajte alebo použite len jemné trenie.

V prípade, že má klientka problém s tvrdnutím bruška, bruško nemasírujte, ale pri bezproblémovom priebehu tehotenstva bruško vynechávať nemusíte.

Vyhnite sa tvrdším hmatom, ako je tepanie. Masážne ťahy vykonávajte pomalšie a vláčnejšie, aby pôsobili relaxačne.

Všeobecne by mala byť masáž tehotnej ženy jemnejšia a menej dynamická forma klasickej masáže, avšak aj to plne závisí od pocitov a požiadaviek klientky samotnej.

Dôverujte klientke, jej telu a pocitom, no zapojte naplno i vlastnú intuíciu a empatiu. Prispejete tak k zdravému priebehu tehotenstva, udržaniu telesnej a duševnej pohody mamičky i bábätka a ľahšiemu pôrodu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.