Detoxikácia - očista tela

18.10.2010Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Detoxikácia je fyziologické alebo lekárske odstránenie toxických látok zo živého organizmu.

Detoxikácia - očista tela

V zjednodušenom ponímaní, detoxikácia znamená očistenie krvi. Hlavne odstráni nečistoty z krvi v pečeni, kde sú toxíny spracovávané na likvidáciu. Telo taktiež vylučuje toxíny cez obličky, vnútornosti, pľúca, lymfatickým systémom cez uzliny a kožu. Každopádne, keď je tento systém narušený, nečistoty sa dostatočne nefiltrujú a tým vplývajú na každú jednu bunku v tele.

Cítite sa "mľandravý" alebo nie úplne vo "svojej koži"? Máte kožné problémy, bolesti alebo zažívacie ťažkosti? Možno nastal čas na detoxikáciu.

Využívaná už po stáročia mnohými kultúrami na celom svete - vrátane Čínskej medicíny - detoxikácia je o poriadnom oddychu, vyčistení a vyživení celého tela (z vnútra von). Odstránením a zastavením toxínov, vyživovaním Vašeho tela zdravou stravou - detoxikácia Vám pomôže v ochrane pred chorobami a taktiež obnoví schopnosť udržať si dobré zdravie.

"Telo má vlastný ozdravovací systém a detoxikácia ho ešte viac rozvíja."

Detoxikácia môže prispieť prirodzenej očiste tela nasledovne:

 • pôstom si vnútorné orgány tela oddýchnu
 • povzbudením pečene - táto zvýši vylučovanie nečistôt z tela
 • podporí vylučovanie cez vnútornosti, obličky a kožu
 • zlepší krvný obeh
 • dozásobuje telo zdravými živinami

"Detoxikácia je účinná pretože vplýva na potreby každej jednej bunky - základného stavebného materiálu živého organizmu."

Ako zistíte či potrebujete detoxikovať?

Faktom je, že každý jednotlivec by sa mal aspoň raz ročne detoxikovať. Krátky detoxikačný program je vo všeobecnosti bezpečný, dokonca vedci zistili, že detoxikácia je celkovému zdraviu veľmi prospešná. Ak sa rozhodnete pre detoxikáciu, je potrebné byť opatrný, najmä tehotné a kojace ženy, deti a pacienti trpiaci degeneratívnymi ochoreniami, rakovinou či tuberkulózou. Ak si nie ste istý či detoxikovať alebo nie, tak sa vždy môžete poradiť so svojim lekárom.

ACE Detoxikačné náplasti/vankúšiky 8ks

ACE Detoxikačné náplasti/vankúšiky 8ks

6,00 €

Takže ako a kde začať:

V prvom rade minimalizujte príjem toxínov. Vylúčte alkohol, kávu, cigarety, biely cukor a nasýtené tuky, pretože každé z uvedených pôsobí vo vašom organizme toxicky a preto zabraňuje prirodzenému uzdravovaniu. Tiež je dobré obmedziť používanie chemických prípravkov v domácnosti (čistiace prostriedky, šampóny, deodoranty a zubná pasta) a radšej ich nahradiť alternatívami na prírodnej báze.

Ďalším spomaľovačom je aj stres, keďže tento uvoľňuje do tela stresové hormóny. Zatiaľčo tieto hormóny zabezpečia "adrenalínovú injekciu" na zvládnutie závodu alebo dôležitého termínu, vo veľkých množstvách vytvárajú toxíny a spomaľujú "čistiace" enzými v pečeni. Takže ideálne je snažiť sa stresové situácie odburávať alebo sa im vyhýbať.

Joga a meditácie sú jednoduché a účinné spôsoby odľahčenia od stresu, pretože resetujú naše telo ale aj reakcie.

No a ktorý detoxikačný program si vybrať, tak to záleží na individuálnych potrebách jednotlivca. Pár vecí majú ale všetky rovnaké a to odľahčenie stravy a čo najviac aktívneho pohybu a dodržiavanie pitného režimu. Pretože zrýchlený krvný obeh = zrýchlené vylučovanie, čiže aj rýchlejšie vylučovanie toxínov z tela.

A teraz Vám ponúkneme tipy, ktoré Vám pri očiste určite pomôžu:

 • jedzte veľa vlákniny, vrátane tmavej ryže a čerstvého ovocia a zeleniny (pokiaľ možno čo "najčistejšej" - organicky vypestovanej). Repa, reďkovky, artičoky, kapusta, brokolica, chlorella a morské riasy sú vynikajúcou detoxikačnou potravou
 • očistite a chráňte pečen konzumáciou byliniek ako napríklad púpavový koreň, lopúch a pite zelený čaj
 • užívajte vitamín C, ktorý pomáha telu produkovať glutatión - zlúčeninu odháňajúcu nečistoty z pečene
 • pite minimálne dva litre vody denne (ale radšej pár glgov pravidelne, ako 0,5 litra naraz). Optimálne množstvo tekutín (najlepšie však ČISTÁ VODA) v litroch si vypočítate: Vaša hmotnosť vynásobená číslom 0,04
 • hlboko dýchajte, nech má kyslík možnosť lepšie cirkulovať vo Vašom tele
 • odbúravajte stres zameraním sa na pozitívne myslenie
 • začnite používať hydroterapiu - päť minút sa sprchujte horúcou vodou a nechajte vodu stekať po Vašom chrbte a potom to zmeňte na 30 sekúnd za studenú vodu - tento cyklus zopakujte 3krát a potom sa aspoň na 30 minút vráťte do postele a riadne sa v nej dohrejte
 • vypoťte sa v saune, aby Vaše telo mohlo odburávať toxíny aj touto cestou
 • použite detoxikačné náplaste, ktoré vytiahnu toxíny z pórov
 • no a to úplne najdôležitejšie - pohyb - vyberte si jogu alebo športy, pri ktorých sa skáče - hodinu denne
Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

gabina

Při očistě těla je důležité věnovat zvýšenou péči játře, která ač to spousta lidí neví, je „čistírnou“ těla, na které působí spousta vlivů, ať už je to alkohol, špatné ovzduší, nebo tučné výrobky.

Viac