Masáž a bolesť II.: Bolesti po masáži - čo s tým?

30.8.2022NapredovanieČítanie do 10 minút

Klienti chodia na masáž, aby sa bolesti zbavili. Ak klient po masáži trpí výraznými bolesťami, niečo nie je v poriadku. Ako sa môže niečo takého stať? A ako bolesť po masáži riešiť, čo klientovi poradiť?

Bolesť po masáži

Ak klient na druhý deň po masáži referuje, že ho „seklo“ alebo má pocity zatuhnutia a nepríjemné bolesti svalstva, proste sa cíti horšie ako pred masážou, to nikoho nepoteší. Najmä, ak je klient nahnevaný a odmieta situáciu riešiť, len si potrebuje ponadávať na maséra, ktorého považuje za príčinu svojich ťažkostí. Lepším prípadom je, ak sa klient na vás obráti s dôverou a žiadosťou o radu.

Bolesť po masáži si klient často spôsobí sám

Aj vy zdôrazňujete klientom, že po masáži je potrebné zachovať relaxačný režim? A ste si istí, že vedia, čo to znamená?

Nezaškodí klientom pripomínať, že telo spracováva masáž ešte približne 24 až 72 hodín. Ak chce klient z masáže vyťažiť maximum a vyhnúť sa bolesti hlavy alebo blokáde svalstva, mal by dodržať pár základných zásad: primeraný pitný režim, kľudový režim a teplo.

Primeraný pitný režim dodá telu dostatok tekutín, aby mohlo metabolicky spracovať všetok odpad, ktorý sa pri masáži vyplavil. Bežne sa po masáži zvyšuje aj produkcia moču. Sladené, alkoholické a kofeínové nápoje po masáži nie sú vhodnou voľbou. Naopak čistá alebo minerálna voda, prípadne bylinkový či ovocný čaj a tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy či kokosová voda telu pomôžu.

Pitný režim po masáži je dôležitý

Udržať rozmasírované svalstvo v teple umožňuje svalstvu účinne sa zregenerovať. Je vhodné vyhýbať sa výkyvom teploty, prievanu a klimatizácii. Zvážiť treba aj návštevu sauny, príliš horúci kúpeľ a podobne.

Relaxačný režim platí aj pre pohybové aktivity. Po masáži by klient nemal telo zaťažovať žiadnymi ťažšími fyzickými aktivitami. Vhodné sú prechádzky alebo strečing, ale umývanie okien, sťahovanie nábytku alebo maľovanie bytu sem rozhodne nepatrí. Platí to aj pre prudké pohyby, ktoré niekedy bez následkov ľudia vykonávajú automaticky a nevedome: pohodenie hlavou, rýchly náklon pri nasadaní do auta, dvíhanie ťažkých bremien alebo detí na ruky. Práve po masáži môže mať takýto pohyb za následok seknutie.

Čo s bolesťou po masáži?

Svalovica po masáži je pomerne bežná vec. Častejšie sa prihodí netrénovaným ľuďom a tým, ktorí na masáži dlho neboli. Obyčajne nebýva taká nepríjemná ako po cvičení, odoznie do dvoch dní a klienti ju nezvyknú nijako riešiť.

Príčin, prečo klient po masáži trpí bolesťami, môže byť viacero. Okrem nedodržania relaxačného režimu, ktorý sme spomenuli vyššie, môže byť príčinou napríklad aj ignorovanie prahu bolesti pri masáži (rozoberali sme v článku Masáž a bolesť I.) a zdravotný problém, o ktorom klient nevie alebo ho masérovi nepovedal.

Čo ale klientovi poradiť, aby sa bolesti čo najrýchlejšie zbavil? Niektorí skúsenejší terapeuti ponúkajú revíziu, teda opakovanie masáže, no toto sa dá realizovať až po pár dňoch, kedy ubolenému svalstvu umožníme regeneráciu.

Odpočinok

Telo potrebuje čas na regeneráciu. Kľud na lôžku, hlboké dýchanie, nahrievanie bolestivého miesta, hydratácia a zvýšený prísun minerálov obyčajne stačia na zlepšenie stavu do jedného, dvoch dní.

Relaxačný režim po masáži

Suché teplo

Suché teplo (v domácich podmienkach najčastejšie termofor, hrejivá náplasť alebo elektrická nahrievacia podložka) je univerzálnym prostriedkom na uvoľnenie svalstva. Prečo nie horúca vaňa? Pretože poležanie si v horúcej vode je síce príjemné aj uvoľňujúce, ale póry pokožky sa teplom roztiahnu a vlhká koža sa po skončení kúpeľa rýchlo ochladzuje. Presne tento efekt (striedanie extrémnych teplôt) je pri výraznejších ťažkostiach nežiaduci. Odporúčať možno radšej soľný zábal, napríklad z epsomskej soli.

Ako dlho nahrievať? 3 x denne po 15 minút je úplné minimum. Na niektorých elektrických nahrievacích podložkách s možnosťou automatického vypnutia sa dá aj zaspať. Hrejivé náplasti sú praktické, pretože nepotrebujú žiadny pohon a nahrievajú problematické miesto viacero hodín.

Kedy aplikovať chlad?

Všeobecne sa chlad aplikuje na čerstvé traumy a akútnu bolesť s potenciálom k zápalu a opuchu. Ak niektorá časť tela klienta vykazuje tieto znaky, môže aplikovať i chladivý zábal. Nikdy však priamo na postihnutú časť tela neprikladáme ľad alebo zmrznuté potraviny z mrazničky, vždy ich obalíme do uteráka, plachty alebo utierky. Pri pocite, že bolesť sa zintenzívňuje a mení na ostrú a vystreľujúcu aj v prípade, že sa človek nehýbe, zvážte návštevu lekára.

Funkčné krémy účinne liečia bolesť svalstva

Funkčné krémy

Funkčné krémy a balzamy ako thajský krém Namman Muay, Strongpower alebo Tigrí balzam vedia veľmi účinne uvoľniť a zregenerovať svalstvo. Preto ich mnoho masérov a fyzioterapeutov používa rutinne pri/po masážach a ošetreniach, kde pracovali s tkanivom do hĺbky a možno očakávať bolestivú reakciu klienta.

Podobnú službu ponúkne napríklad aj Medistik, ktorý je vďaka variabilným spôsobom aplikácie veľmi vhodný na domáce použitie.

Strečing, dýchanie, automasáž

Ľahké naťahovanie po prah bolesti s hlbokým dýchaním vie tiež pomôcť svaly uvoľniť. Najlepšie v kombinácií s nahrievaním, kedy svaly najprv uvoľníme teplom a potom jemne ponaťahujeme. Ak sa klient venuje akýmkoľvek dychovým technikám alebo meditácií, môžu byť nápomocné.

Správne hlboké dýchanie pomáha uvoľňovať svalstvo

Ak je bolestivé miesto dobre lokalizované, uvoľniť ho môže aj automasáž o stenu alebo na zemi pomocou loptičky alebo ježka.

Doplniť minerály a vodu

Telo stresované pocitmi bolesti ocení dobrú hydratáciu a vyšší prídel horčíka, ktorý svalstvo uvoľňuje. Doplniť môžete aj draslík, vápnik a vitamíny skupiny B (B6, B12 alebo B-komplex). Vždy si treba skontrolovať, či vybraný výživový doplnok je vhodný vzhľadom na zdravotný stav a užívané lieky u konkrétnej osoby.

Kedy sa obrátiť na lekára?

Ak sa klientovi neuľaví do pár dní alebo sa dokonca bolesti zintenzívňujú či sa menia na ostré a vystreľujúce aj v kľude bez pohybu, nastúpi horúčka, ochrnutie prstov alebo končatín, prípadne problémy s močením, je rozhodne čas navštíviť fyzioterapeuta alebo lekára.

Zažili ste ako masér alebo terapeut klienta s veľkými bolesťami po masáži? Ako ste situáciu riešili?

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.