Masírujeme seniorov: Tieto techniky sú pre nich najvhodnejšie

14.6.2021NapredovanieČítanie na 5 minút

Aké sú špecifiká pri masírovaní seniorov? Ako pri každom klientovi, je to veľmi individuálne. Aj po šesťdesiatke sú totiž ľudia v rozličnej kondícií. Iný prístup zvolí masér pri krehkom pánovi, ktorý celý život presedel v kancelárii, a iný pri dáme, ktorá celý život precvičovala pilates. Aj keď sú obaja v seniorskom veku.

klasická masáž chrbta muž senior

Čo treba zobrať do úvahy

  • Telo seniora môže byť citlivejšie, napríklad u žien sa častejšie vyskytuje osteoporóza, kosti sú krehkejšie, krvné cievky nie sú už také pružné, môžu ľahko vzniknúť modriny.
  • Citlivosť na bolesť, chlad a prievan – u seniorov volíme všeobecne mierny až stredný tlak pri masáži a dbáme na dôkladné prekrytie častí tela, ktoré práve nemasírujeme.
  • Tenšia a citlivejšia pokožka – volíme vyživujúce masážne oleje, ktoré dobre hydratujú pokožku.
  • Možné ochorenia, prípadne úrazy – pýtame sa na zvýšený krvný tlak, cukrovku, zápaly kĺbov, na užívané lieky a podobne – pred absolvovaním masáže je často vhodná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.
  • Seniori môžu mať problém masáž „uležať“ v jednej polohe – pýtame sa na komfort, ak treba, masáž prerušíme, vypodložíme klienta.
  • Vo vyššom veku sa celkovo spomalia reakcie človeka – máme trpezlivosť a rátame s väčšou časovou rezervou, než sa klient vyzlečie a oblečie či sa uloží na lehátko, respektíve z neho zíde.

Možná motivácia masáže – osamelosť

Nezriedka sa stáva, že je človek v seniorskom veku osamelý. Úmrtie životného partnera, deti žijúce ďaleko a absencia priateľov – to všetko môže viesť k tomu, že senior vyhľadáva masáž nielen ako terapiu pre telo, ale aj pre dušu.

Úlohou maséra je vybalansovať čas určený pre masáž tak, aby sa klient cítil dobre. Ak sa potrebuje aj porozprávať, empatický masér mu k tomu citlivo vytvorí priestor.

klasická masáž chrbta žena senior

Ktorú masážnu techniku vybrať pre seniora?

Pomôcka nielen pre terapeuta, ale i pre príbuzných či priateľov, ktorí by radi potešili seniora darčekom v podobe masáže, ale váhajú, aký typ zvoliť.

1. Klasická masáž, respektíve jej relaxačná podoba

Klasická (švédska) masáž je to, čo si pod pojmom masáž predstaví väčšina ľudí. Pre seniorov (aj keď treba brať do úvahy individuálne potreby klienta) volíme jemnejší tlak, vláčne pomalšie ťahy, sústredíme sa na prehriatie a rozpracovanie svalstva, venujeme sa osobitne kĺbom a šľachám.

Tepanie môžeme vynechať alebo ho urobiť v zjemnenej podobe. Z masážnych prostriedkov je vhodný olej, ale i olejový bylinný extrakt, napríklad arnikový olej, ktorý prehreje tkanivá a zmierni bolesť.

2. Aromaterapeutická masáž

Špeciálna masáž s použitím rôznych éterických olejov podľa stavu alebo problémov jednotlivých orgánov môže byť pre seniora terapiou pre telo a nevšedným zážitkom a potešením pre zmysly.

3. Reflexná masáž chodidiel

Terapeuti reflexnej masáže vedia, že stláčaním vybraných bodov na chodidlách ovplyvňujú celý organizmus. Reflexná masáž môže mať povzbudivý účinok na celý organizmus, ale pozor – môže spustiť aj detoxikačné procesy.

Skúsený terapeut klienta poučí a účinky masáže mu popíše vopred. Výhodou je, že sa masáž dá absolvovať v polosede a netreba sa pri nej vyzliekať.

reflexná masáž chodidla

4. Lomi-lomi

Havajská masáž, v preklade „milujúce ruky“, je veľmi relaxačná a príjemná. Masíruje sa pri nej dlhými súvislými ťahmi cez celé telo. A tu môže byť kameň úrazu. K telu seniora treba pristupovať s veľkou úctou a láskou, aby si vedel masáž vychutnať. No pre osamelého staršieho človeka môže byť láskyplný dotyk maséra skutočne liečivý.

5. Shiatsu

Japonská tlaková masáž sa zvyčajne absolvuje v pohodlnom voľnom oblečení a ošetrenie sa prevádza na podložke. Shiatsu je veľmi príjemná relaxačná terapia, ktorá uvoľní a osvieži celé telo.

6. Lymfodrenáž

Jemná, ale účinná masáž pre rozprúdenie lymfy. Vedľajším efektom lymfodrenáže je síce aj uvoľnenie svalstva a kĺbov, ale primárne je určená pre ľudí, ktorých telo si drží v podkoží vodu, ktorí trpia opuchmi a pocitom ťažkých nôh, vačkami pod očami, opúchajú im prsty a podobne.

Pravidelne absolvovaná ručná lymfodrenáž sa prejaví v zlepšení imunity, krajšej pokožke a vitálnejšom organizme.

7. Masáž lávovými kameňmi

Luxusná relaxačná procedúra, pri ktorej masér masíruje hladkými čadičovými kameňmi nahriatymi vo vodnom kúpeli. Svaly a kĺby prehrieva do hĺbky, jemne odvodňuje telo a kombináciou masážneho oleja a kvapiek vody ošetruje pleť.

Táto masáž však nie je vhodná pre ľudí s kožnými problémami, ktoré by mohla kombinácia vody, oleja a tepla zhoršiť, rovnako ani pre ľudí s neustáleným vysokým krvným tlakom pre intenzívny prehrievací efekt.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Táto stránka používa cookies, aby vám priniesla čo najpríjemnejšiu používateľskú skúsenosť. Viac informácií