Musím sa vyzliecť donaha? Má masáž bolieť? Skúsená masérka odpovedá na najčastejšie otázky o masírovaní

4.3.2021Fit a v pohodeČítanie do 15 minút

Klienti si pred masážou kladú množstvo otázok. V tomto rozhovore ich zodpovedala masérka Petra Langerová.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Ako často by mal človek chodiť na masáž?

Bežný zdravý človek, ktorý má sedavé zamestnanie, nesprávne pohybové návyky alebo necvičí, by mal na masáž chodiť ideálne raz týždenne. Ale je to individuálne. Pokiaľ riešite zdravotný problém, väčšinou je to viackrát za týždeň na obmedzenú dobu.

Sú ľudia, ktorí by nemali vôbec chodiť na masáž?

Poznáme isté podmienky, za ktorých by klient určite na masáž chodiť nemal. Alebo zdravotný stav, ktorý masáž nedovoľuje. Sú to napríklad všetky infekčné ochorenia, onkologické ochorenia alebo krvácavé stavy. Prípadne to môže byť príliš veľká únava po namáhavom výkone, ako je maratón. Najmä ak človek nie je na masáž zvyknutý. Masáž sa neodporúča ani ľuďom, ktorí majú kŕčové žily, alebo klientom, ktorí majú vysoký krvný tlak a neliečia ho.

Prečo nemôžu onkologickí pacienti chodiť na masáž?

Pretože počas masáže sa hýbe s lymfou a tá v tele kopíruje krvné cievy. Pri masáži sa potom hýbe krvou, pretože telo sa prehrieva a prekrvuje. Cez lymfu sa najlepšie presúvajú rakovinové bunky, preto pri masáži hrozí roznesenie nádoru. No a keďže typov rakoviny je veľa a nie je jasný ich vznik a priebeh, onkologickí pacienti sa nemasírujú.

Až keď je pacient dva roky po vyliečení, môže ísť na masáž. Výnimkou sú pacienti v poslednom štádiu, keď im lekári povedia, že im zostáva pár týždňov života. Vtedy treba robiť človeku radosť čímkoľvek. Napríklad aj masážou.

Ženy v tehotenstve masáž absolvovať môžu, však?

Áno. Pokiaľ prebieha tehotenstvo bez komplikácií a žena chodila na masáž aj predtým a pozná jej účinky, je to možné. Avšak v prvom trimestri sa masáž neodporúča. Platí pritom, že masáž tehotných žien je jemnejšia a masér by sa mal vyhýbať istým bodom na tele.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Ako je to s deťmi – môžu chodiť aj ony?

Samozrejme. Ale je dobré, ak je pri dieťati rodič. Masér by mal masáž úplne prispôsobiť dieťaťu. Čiže koľko vydrží, toľko vydrží.

Pri deťoch treba tlačiť na telo jemnejšie. Ak je dieťa staršie a športuje, stretáva sa s masážou bežne a nie je to preň nič zvláštne. Ale ak má nejaké zdravotné problémy a vyslovene trpí bolesťami, treba to riešiť cez lekára, nie u maséra. Mohlo by sa stať všeličo. No a ešte existuje masáž pre bábätká.

Ako taká masáž pre bábätká prebieha?

Je to veľmi jemnučká masáž. V rámci nej robí masér také ťahy, ktoré majú dieťatko zharmonizovať, uspať ho alebo mu priniesť úľavu od koliky. Výsledok masáže má byť uvoľnenie bábätka.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Čo je signálom toho, že by mal ísť človek na masáž?

Jednoznačne musí sám chcieť absolvovať masáž. Z konkrétnych signálov ide najčastejšie o bolesť alebo pocity únavy, stuhnutosti a pnutia svalov. Najmä v oblasti chrbta, okolo krčnej chrbtice a na pleciach. Prípadne to môže byť bolesť nôh.

Okrem toho masáž pomáha aj v rámci psychickej relaxácie. To znamená, že ak je človek prepätý, má toho veľa v hlave, potrebuje vypnúť, aj vtedy môže ísť na masáž.

Existuje niekoľko typov masáží. Podľa čoho človek zistí, ktorá je preňho tá najvhodnejšia?

Základom je klasická alebo švédska masáž. Ak vás nejaká masáž zaujme, pozrite si ju napríklad na videu, aby ste zistili, v čom spočíva. Alebo si nechajte poradiť od známeho.

Veľa ľudí chce vyskúšať thajskú masáž, ale neuvedomujú si, že technika môže byť príliš tvrdá. Potom im masírovanie nie je príjemné.

Na prvú masáž odporúčam relaxačnú a potom môže klient skúšať. Maséri radi poradia a na základe rozhovoru s klientom vyberú preňho vhodnú masáž zo svojej ponuky.

V prípade, že chce klient čo najviac zrelaxovať, vhodnou voľbou sú lávové kamene. Ak sa nechce odhaľovať a potrebuje rýchlu masáž krku, rúk a šije, odporúčam tlakovú masáž shiatsu. Možností je veľa. Treba vyskúšať, čítať a pýtať sa.

Spomínali ste odhaľovanie pri masáži. Musí sa klient vyzliecť celkom donaha?

Určite nie, väčšina klientov si necháva spodnú bielizeň. Maséri dokonca ponúknu jednorazovú bielizeň, aby si klient nepoškodil tú svoju.

Športovci sú zvyknutí vyzliekať sa donaha, pretože väčšinou majú vlastných masérov. Je to dosť o vzťahu medzi klientom a masérom. Keď už k masérovi chodíte dlhšie a poznáte ho, neprekáža vám to.

Navyše, masér klienta prikryje. Odokrytá zostáva len časť, ktorú masíruje. Všade inde je aspoň ľahká prikrývka, aby bola masáž pre klienta príjemná a mohol sa uvoľniť.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Viete vymenovať problémy, s ktorými klienti oslovujú masérov najčastejšie?

Väčšinou je to chrbát a šija, občas nohy. Niekedy sú to ďalšie ťažkosti spojené s chrbtom a šijou. To je napríklad bolesť hlavy, krížov alebo stuhnutie krčnej chrbtice. Prípadne únava z práce.

Cez leto sa často stretávame aj so zachladením, ktoré spôsobuje klimatizácia. Človek si to neuvedomuje, ale aj v priebehu 10 minút chladný vzduch ofúkne spotenú pokožku a sval sa stiahne. Tieto miesta potom bolia, človek pociťuje pichanie a nedokážete sa obracať.

Od čoho závisí cena masáže?

Záleží od regiónu, skúseností maséra a tiež od toho, aké masáže ponúka. Či potrebuje na masáž špeciálne pomôcky, ktoré stoja viac. Ale ťažko sa to posudzuje. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú konečnú sumu.

Zodpovedá vyššia cena vyššej kvalite alebo takéto pravidlo neplatí?

Určite nie. Pri masírovaní existuje jeden rozpor, a to že desať ľudí maséra vychváli a jedenásty povie jednoznačné nie. Vnímanie masáže je veľmi individuálne.

Musíte si sadnúť aj osobnostne. Pokiaľ sa necítite príjemne, môže mať masér aj zlaté ruky. Pri masírovaní je dôležité, aby ste sa v danom prostredí dokázali uvoľniť.

Ako je to s konverzáciou? Má sa klient s masérom rozprávať alebo byť radšej ticho?

Väčšinou sa maséri prispôsobujú klientom. Keď klient rozpráva, masér počúva. Ale všeobecne nechávajú ľudí, aby zrelaxovali. V salónoch hrá pokojná inštrumentálna hudba, aby sa klient naladil na oddych.

Je vhodné pri masáži nerozprávať, ale nie je to zakázané. Masáž má priniesť aj psychickú úľavu. Tá sa dostaví, keď sa klienti vyrozprávajú. Keď človek zo seba dá niečo von, spoja sa psychické účinky masáže s fyzickými.

Ale ako som povedala, maséri sa zvyknú prispôsobiť. Niekedy stačí, ak odpovedajú jednoslovne, klient sa upokojí, stiahne do seba a odpočíva.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Existujú aj činnosti, ktoré by klient počas masáže nemal robiť?

Pokiaľ nemusí vybaviť súrny hovor, nemal by telefonovať.

Je niečo iné, ak má príbuzného v nemocnici alebo potrebuje cez telefón utíšiť dieťatko. Ale ak niekto počas hodinovej masáže vybavuje pracovné záležitosti, je to veľká škoda. Oberá sa tak o relax.

Samozrejme, vzťah musí zostať profesionálny. Čiže ruky zostávajú pri tele a klient nemôže s masérkou alebo masérom nadväzovať nijaké „ručné“ vzťahy.

Čo odporúčate klientom robiť pred masážou? Ako sa na ňu pripraviť?

Treba sa osprchovať, ale nie vždy to ide. Pokiaľ klient chce len masáž chrbta a ide rovno z práce, môže prísť aj bez toho, aby sa osprchoval. Niektoré salóny majú sprchu, takže sa dá umyť aj tam. Klient sa potom cíti pohodlnejšie.

V žiadnom prípade však neodporúčam krémovanie, to je veľká chyba neskúsených ľudí. Tí sa zvyknú po sprche natrieť telovým mliekom, ktoré sa zmieša s masážnymi prostriedkami.

Čo sa týka jedenia, klient nemá byť celkom najedený ani úplne hladný. Ako keď ide do sauny. Neprekáža ľahké jedlo hodinku pre masážou. Ak má však na obed ťažšie jedlo, odporúčam odstup aspoň tri hodiny.

Rozhodne si netreba dávať jedlá a nápoje, ktoré zdúvajú, preháňajú alebo sú močopudné. Ako je napríklad káva. Keď to klient poruší, bude sa cítiť nepríjemne.

Holenie je skôr nevhodné, pretože pri ňom vznikajú čerstvé mikro ranky. Keď sa do nich dostane olej alebo emulzia, môžu sa podráždiť a zapáliť.

Platí to aj pri mužoch, ktorí majú niektoré partie zarastené viac?

Áno. V takom prípade masér použije viac masážneho prostriedku. Sú muži, ktorí majú jemné chĺpky, a z nich sa vytvárajú uzlíky. Tie potom masér opatrne odstrihne, aby mu pod ne nevkĺzol prst. Ani páni by sa teda tesne pred masážou nemali holiť.

Má masáž bolieť?

Má bolieť príjemne. Na niektoré typy bolesti treba klienta vopred pripraviť. Športovci vedia, že roztláčanie niektorých bodov bolí. No vedia tiež, že im to pomôže. Bežný človek, ktorý nešportuje alebo športuje len rekreačne, nebýva na bolesť pripravený.

Radšej nech príde na masáž viackrát a postupne sa to dotiahne. Vo všeobecnosti však platí, že masáž má navodzovať príjemnú bolesť. Naopak, pri nepríjemnej bolesti človek automaticky stiahne svaly a tým ruší účinok masáže.

Ak klient zažíva nepríjemnú bolesť, má to masérovi povedať?

Určite áno. Každý človek má iný prah bolesti a inak reaguje na podnety. U žien napríklad záleží, v akej fáze cyklu sa nachádzajú. Tesne pred menštruáciou sú veľmi citlivé. Masáž, ktorú bežne znesú, im môže byť v tomto období nepríjemná.

Treba to masérovi povedať. On zjemní a potom, keď je telo rozmasírované, uvoľnené a rozohriate, skúsi znova iné ťahy. Následne klient pravdepodobne znesie väčšiu bolesť.

Môže sa stať, že masér klientovi ublíži alebo ešte viac zhorší problém, s ktorým za ním prišiel?

Väčšinou to tak nie je, ale stať sa to môže. Nemáme röntgenové oči, takže nevidíme, či je v tele hlbší problém.

Niekedy sa stáva, že nám klient niečo nepovie. Buď to zatají, alebo to urobí z nevedomosti. Napríklad ho sekne, dá si na to lieky, ktoré bolesť uvoľnia, a neskôr sa ide dať pomasírovať. Potom ani telo neodpovedá bolesťou, pretože tú utlmili lieky. V takýchto situáciách sa stav klienta môže zhoršiť.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Klienti veľakrát robia chybu aj v tom, že po masáži nedodržujú režim. Ten má pozostávať už len z relaxačných aktivít. Niekto ide kopať do záhrady, do posilňovne, robí prudké pohyby, maľuje alebo umýva okná. To sú všetko nevhodné aktivity.

Svalstvo je uvoľnené a rozohriate a po takýchto činnostiach sa môže stiahnuť. Niekedy si ľudia idú po masáži sadnúť na pivko a tam ich ofúkne. Na to klientov tiež upozorňujeme. Nemali by zachladnúť a namiesto toho majú zostať v teple.

Čo teda klientom odporúčate po masáži robiť?

Prvá vec je pitný režim. Ten musia dodržiavať aj pred masážou. Väčšina masérov sa vás pýta pred, počas aj po masáži, či nie ste smädný. Pitným režimom, samozrejme, myslíme vodu, minerálku alebo čaje.

Jedno pivko alebo pohár vína po masáži nikomu neublíži, ale pred masážou žiadny alkohol. Tým, že sa telo prehreje, alkohol sa vstrebáva rýchlejšie a klientovi môže prísť zle.

Čo sa týka aktivít, ako som spomínala, ideálny je relaxačný režim. Takže nejaká prechádzka. Alebo ak absolvuje klient masáž večer, môže si ísť ľahnúť a spať.

Stáva sa, že klient počas masáže zaspí. Značí to, že sa úplne uvoľnil a masér odvádza dobrú prácu?

Áno, dá sa to tak povedať. V podstate je to istý prejav dôvery, pretože nezaspíte niekde, kde sa necítite bezpečne. Takže my maséri to berieme ako prejav dôvery alebo odmenu za to, že klient sa uvoľnil natoľko, že až zaspal.

S akým pocitom by mal klient odchádzať z masážneho salónu?

To pocíti klient sám na sebe. Podľa typu masáže sa cíti oddýchnutý a nabudený ako po športe. Alebo je to príjemná únava ako po saune či dobrom spánku. Klient máva zrelaxované telo aj myseľ a dobrú náladu. Je to pocit, ako keď sa človek ráno preberie, no chce sa schúliť do tepla a ešte si podriemkať.

Skúsená masérka odpovedá obrazok

Aký má byť vzťah medzi klientom a masérom?

Podstatná je dôvera. Keďže klient si vyberá maséra, mala by pochádzať z oboch strán. Samozrejme, masér musí dodržiavať akúsi etiku. Z ľudí kadečo vypadne. Keď sa masér dotýka bodov na tele, môže to vyvolať príval sĺz.

Alebo klient pocíti dôveru a rozrozpráva sa. Ale to, čo sa masér od klienta dozvie, by malo zostať v masérskej miestnosti. Človek mu vkladá do rúk telo, zdravie a občas otvorí aj svoju dušu. A určite veľa robí aj polonahota, preto je dôvera medzi klientom a masérom základ.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

Mária Halászová

Krásne, pravdivo, vkusne napísaný článok.

Viac