Nasoliť sa je zdravé

3.4.2023Velvesa odporúčaČítanie na 4 minúty

Kúpeľ v soli je jedna z najpríjemnejších procedúr pre relax a zdravie, ktorá nevyžaduje žiadne úmorné cvičenia, odopieranie si sladkostí alebo iných obľúbených pochutín a okrem času a vane s teplou vodou nekladie na nás žiadne nároky. Preto máme kúpele so soľou radi a odporúčame ich vyskúšať aj vám.

Mŕtve more

Výhodou solí do kúpeľa je, že sú veľmi univerzálne. Dá sa z nich rýchlo pripraviť výživný a očistný celotelový kúpeľ, ale aj čiastkový kúpeľ nôh alebo soľný obklad, ktorý pomôže pri bolestiach svalov a kĺbov.

Mŕtve more

Názov tohto známeho vnútrozemského mora je zavádzajúci, lebo kvôli vysokej slanosti v ňom život neprekvitá, ale svojimi účinkami veľmi dobre oživuje. Soľ z Mŕtveho mora sa konzumovať nedá, ale pre vysoký obsah minerálov (horčík, draslík, sodík, vápnik, síra, zinok a iné) je to výborný prostriedok na zlepšenie zdravia.

Pravidelné kúpele v soli z Mŕtveho mora pomáhajú nielen pri kožných problémoch a samotnú pokožku čistia , vyživujú a vďaka minerálom prinášajú aj vyhladzujúci efekt pre jemné vrásky. Pokožka ostáva vypnutá, hladká a pružná.

Môžete očakávať nielen uvoľnené svalstvo a kĺby a utlmenie prípadných reumatických bolestí, ale koncentrácia minerálov posilňuje aj kosti a nechty a inhalovanie pri kúpeli pomáha aj dýchacím cestám. Je to teda výborný prostriedok pri doliečovaní sa z respiračných ochorení, kedy pri potení telo stráca minerály a dýchacie cesty sa potrebujú zbaviť hlienov.

Na kúpeľ si rozpustite pol kila soli vo vani vody a ostaňte namočení 20 minút, bez použitia mydla alebo sprchového gélu. Po kúpeli sa osprchujte čistou vodou, zabaľte sa do deky a odpočívajte ďalšiu hodinu. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča mesačná kúra, počas ktorej si doprajete kúpeľ 2 až 3x do týždňa.

Soľ z Mŕtveho mora je univerzálna kozmetická surovina a poslúži pri výrobe peelingu alebo napríklad aj ústnej vody.

Magnézium

Zvýšený príjem horčíka sa odporúča nielen pri športe, v tehotenstve, ale aj v lete, keď sa viac potíme a pri únave a kŕčoch. Podľa posledných výskumov je telo schopné horčík veľmi dobre prijímať pokožkou vo forme oleja v spreji alebo kúpeľa v magnéziovej soli. Nemusíme sa báť následkov zvýšenej konzumácie výživových doplnkov s horčíkom, ktoré sa u citlivejších ľudí vedia prejaviť ako tráviace ťažkosti. Cez pokožku sa telo nepredávkuje a vstrebe len potrebné množstvo horčíka.

Magnéziovú kúpeľovú soľ môžeme odporúčať, stačí na kúpele nôh, prípadne sa z nej dá vyrobiť soľný zábal. Jeden vrchnák magnéziovej soli rozpustíte v 2l teplej vody, do koncentrátu namočíte uterák a priložíte na miesta, kde cítite únavu svalov alebo svalové kŕče. Prikryjeme suchým uterákom a dekou a necháme pôsobiť 15 až 20 minút.

Nezľaknite sa, ak vaše telo zareaguje potením na celotelový, čiastkový kúpeľ alebo aj soľný zábal. Je to znak, že metabolizmus reaguje na zmenené pomery minerálov a spracováva ich.

Kúpeľ nôh

Horká soľ

Názov Epsomská soľ pochádza z juhovýchodu Anglicka, kde túto zlúčeninu horčíka a síry prvýkrát objavili. Prirodzene sa vyskytuje aj v morskej vode a v niektorých druhoch minerálok. Okrem bežných účinkov podobných soli z Mŕtveho mora alebo klasickému chloridu sodnému sa upravená horká soľ môže aj konzumovať. Upravuje trávenie a pomáha aj pri cukrovke alebo migréne.

Horčík a sírany sa dobre absorbujú cez pokožku a preto kúpele v epsomskej soli pomáhajú pri opuchoch v oblasti brucha, poruchách trávenia a iných ťažkostiach spojených so stresom ako je podráždenie, nespavosť alebo únava.

Veľmi príjemné je využitie epsomskej soli v oblasti kozmetiky. Zbavuje vlasy nadmerného mazu a lupín, vďaka síre je vhodná na aknóznu a mastnú pokožku so sklonom k zanášaniu pórov vo forme peelingov, kúpeľov, obkladov alebo oplachov.

A horkú soľ ocenia aj rastliny vo vašej záhrade, je vhodná ako výživné hnojivo.

V dnešnej uponáhľanej dobe často zabúdame, že príroda má pre nás prirodzené formy pre doplnenie najdôležitejších minerálov bez obáv z vedľajších účinkov alebo predávkovania. Kto si na seba urobí čas, môže svoje zdravie napraviť alebo upevniť úplne jednoduchou cestou, pomocou prírodných minerálnych solí.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.