Návšteva maséra ako prvá pomoc

2.2.2023Život maséraČítanie do 10 minút

Občas sa to stane každému z nás. Niekde zabolí, nejaký sval sa natiahne, vytkne sa členok, alebo sa z dlhého státia vytvárajú kŕče v lýtkach. Povieme si, to nie je také zlé, snáď to čoskoro prejde. Podľa mňa je lepšia cesta nečakať, ale riešiť problém okamžite, kým sa stav zhorší a bude vyžadovať lekára. Trebárs s masérom a hlavne naučiť sa, ako si pomôcť sám. Článok pre vás pripravila masérka a terapeutka Eva Kupilíková.

Návšteva maséra ako prvá pomoc

Riešte problém hneď, než sa stane vážnym
Často sa takto na mňa obracajú klienti v masérni. Niekedy ma klient navštívi so slovami „Ja už som bol všade. Nič vážne to nie je, ale stále nemám pokoj. Pomôžete mi vy?“. Potom je tu druhá skupina klientov, ktorá už ma dobre pozná a príde za mnou ako za prvou inštanciou s tým, že čo na to hovorím. Či je možné ten problém riešiť okamžite a alternatívne.

Ja som sa naučila pri sebe a svojej rodine riešiť všetko hneď. Skôr, než sa to zhorší a samotná liečba bude trvať veľmi dlho. Napríklad také ucho, do ktorého nafúka, alebo sa zarazí nádcha. Je lepšie si dané miesto prehriať, ja rada používam na prehriatie uška a dutín ušné sviečky alebo bylinné olejčeky. A vo väčšine prípadov to zaberie do jedného dňa. V tých horších ideme do lekárne pre kvapky do uší a k pichaniu bubienka nedôjde. Pretože sa všetko riešilo skôr ako na poslednú chvíľu.

Najčarovnejšie záležitosti, ktoré riešim, sú stuhnuté svaly
Dané miesto bolí, pri použití svalu sa objaví ostrá bolesť a človek sa necíti akosi vo svojej koži. Je zdravý, ale nie je mu pohodlne. Bolesť ho obmedzuje v bežnom živote a vplyvom jednej udalosti sa na seba nabaľujú ďalšie nepríjemnosti. Napríklad vyvrtnutý členok nejaký ten deň bolí, krívate. Zaťažujete teda nerovnomerne druhú nohu aj zástupné svaly zranenej nohy. V krížoch sa potom svaly napínajú stranovo nesúmerne a už sa to vezie.

Občas sa stáva, že riešim poúrazové stavy. Navštevujem babičky po zlomeninách, keď sa boľavé miesto po zložení ortézy nechce rozhýbať. Jemnými hmatmi rozmasírujeme pnutie od jaziev, zmäkčujeme svaly a šľachy, ktoré boli dlho vyradené z činnosti. Celá končatina sa tak lepšie prekrví, oživí a môže zase spolupracovať. Spoločne sa môžeme radovať z toho, ako málo stačí na to, byť zase spokojný!

Zabrnkajte si na lýtko
Unavené alebo z rôznych dôvodov skrátené svaly potrebujú ošetriť. Najlepšie výsledky mám s aplikáciou Bowenovej techniky tak, že do svalov jemne strčím priečne.

Klasické masáže učia sval jemne hniesť pozdĺžne. Mne sa veľmi osvedčilo chápať sval ako strunu. Keď máte strunu na gitare správne natiahnutú, ladí a pekne hrá. Ako náš sval. Pokiaľ je povolená alebo prešponovaná, výsledok za moc nestojí. A tak ja naše ľudské struny priečne „prebrnknem“. Ony sa povolia a bolesť pozvoľna odchádza.

Môžeme si to vysvetliť na lýtku, ktoré je večer po práci unavené, alebo má sklon ku kŕčom. Sadneme si na zem, ohneme koleno a uvoľníme lýtko, aby sa sval mohol pohupovať. Takto uvoľnený sval potom palcom uchopíme a prebrnkneme.

Lýtkový sval je zložený z dvoch hláv, najskôr poriešime tú vonkajšiu. Držím kožu a skĺznem aj s ňou zo svalu dovnútra, medzi dva svaly - doprostred lýtka, často je tam cítiť ryhu. Palec spevním a vytvorím z neho malý háčik, ktorým uchopím sval a potom celou rukou zatiahnem smerom von. Podobne ako to brnknutie na strunu na gitare.

Sval jemne zabolí, ale bolesť rýchlo odchádza a nastáva uvoľnenie. Môže sa tiež rozlievať po lýtku teplo. Takto prebrnknem sval v celej jeho dĺžke 3-5x. Potom vezmem druhý sval lýtka. Vnútorný sval rozbrnkávam dovnútra, vonkajší sval brnkám von.

Sila nie je žiaduca, pokiaľ sval naozaj bolí, takmer netlačím. Aj to nežné prebrnknutie urobí svoju službu. Vyskúšajte si to na sebe.

Naučte sa umeniu pomôcť si sám
Moje deti už vedia, že keď ich začne niečo bolieť, majú mi to povedať hneď. Tiež ma často poprosia, aby som pomohla ich kamarátom.

Svojich klientov učím, ako si majú doma pomôcť sami. Zistíme, v ktorom mieste im najčastejšie tuhne sval a pomocou jemných hmatov, cvičení, alebo vyhľadaním pohybového stereotypu, ktorý všetko spôsobil, sa snažíme stav zlepšovať.

Medzi prípady, keď si človek dokáže pomôcť sám, patrí napríklad kŕč v lýtkach a chodidle, vznik pätovej ostrohy, ťažoba na hrudi, alebo napríklad bolesť lakťa a vznik stuhnutosti v karpálnom tuneli. Cvičenie a jemné hnetenie svalu je základ na to, aby sval povolil, prekrvil sa a mohlo sa odplavovať všetko nepotrebné z tela von.

Radím nielen svojim klientom, ale aj širšej verejnosti, ako sa o seba postarať, ako vyriešiť všetko v počiatkoch a nečakať na „niekedy“. Oni sami sú vo svojom tele doma, mali by teda prirodzene mať záujem vedieť si svoje telo „opraviť“ a dosiahnuť spokojnosť a pohodu.

S nadsázkou hovorím, že stačí naozaj „málo“, pretože náprava skutočne zaberie len pár chvíľ. Ale všetko toto sa naučiť mi nejaký ten rok trvalo. Svoju prax už vykonávam roky, skúsenosti zbieram každý jeden deň, s každým jedným klientom.

Kto má chuť učiť sa novým veciam o svojom tele, nebojte sa toho. Keď nezačnete, nie je možné ani posunúť sa ďalej. Hľadajte ďalšie informácie o svojich zdravotných ťažkostiach a nejaký ukazovateľ vašej cesty k vám čoskoro príde. Šťastie praje odvážnym a pripraveným.

Eva Kupilíková

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.