Olej, krém či gél. Akým prostriedkom masírovať klienta?
Asi vás neprekvapí konštatovanie, že aj výber masážneho prostriedku môže rozhodnúť o tom, či sa k vám klient vráti. A dokonca aj o tom, či sa k vám na masáž vôbec objedná.
Koža sa považuje za najväčší orgán tela a medzi jej funkcie okrem iného patrí resorpcia, teda vstrebávanie (najmä látok rozpustných v tukoch). Resorpčnú funkciu kože využívame pri liečení kožných ochorení rôznymi krémami a pri každodennom ošetrovaní pokožky tela.
Pokožka vie ale vstrebať i jedy. Výrobcovia klobúkov kedysi používali pri úprave materiálu zlúčeninu ortuti a za svoju kariéru sa stihli slušne priotráviť. Výsledkom dlhodobého vystavenia ich pokožky jedu boli rôzne neurologické príznaky. Práve odtiaľ pochádza prívlastok „bláznivý klobučník“, ktorého stretla napríklad Alica v Krajine zázrakov.
Aký masážny prostriedok vybrať pre konkrétneho klienta?
Jednoznačne taký, ktorý prinesie klientovi najväčší benefit vzhľadom na zvolený druh masáže.
V minulosti sa masírovalo prostriedkami, ktoré mali ľudia k dispozícii – lanolín, zvierací loj, masť, maslo. Dnes sú najpoužívanejším masážnym prostriedkom oleje.
Masážne oleje
Hlavnou výhodou masážnych olejov je, že sú nosičom tepla. V kombinácii s trením pri masáži a s ošetrením povrchovej vrstvy pokožky vyvolávajú príjemný pocit prehriatia a uvoľnenia.
Hneď druhou nespornou výhodou je sklz – veď masážne prostriedky používame práve preto, aby sa ruky maséra príjemne kĺzali po pokožke. Masážne oleje sa zároveň dobre skladujú a ich spotreba na jednu masáž je relatívne nízka.
Vieme ich rozdeliť na dve veľké skupiny podľa toho, aký pôvod má olej, ktorý je ich základom.
Minerálne oleje
Pri minerálnych olejoch je to parafín. Masážnych minerálnych olejov od overených výrobcov sa netreba obávať. Pokožku zvláčňujú, nevstrebávajú sa a z pohľadu maséra majú výborný sklz. Poteší aj nízka spotreba oleja.
Pozor však treba dať pri veľmi častom použití minerálneho oleja. Pri opakovanom použití (napríklad pri absolvovaní masérskeho kurzu, kde sa masíruje intenzívne niekoľko dní po sebe) totiž pokožku zvláčni až tak, že blokuje jej prirodzené schopnosti obrany a obnovy.
Pri masáži absolvovanej v intervale raz týždenne je pre bežnú (nie extrémne citlivú) pokožku ošetrenie minerálnym olejom v rámci masáže prínosné.
Prírodné masážne oleje
Prírodné masážne oleje sa získavajú z častí rastlín alebo orechov či semien. V súčasnosti sú mimoriadne obľúbené i v kozmetike. Pleť i pokožka ich dobre znáša a môžu priniesť okrem príjemnej masáže i ďalšie benefity v podobe redukcie vrások či omladenia pokožky.
Olejové extrakty sú silné maceráty liečivých bylín v nosnom prírodnom oleji. Sú vhodné na masáž unavených svalov a chrbta pre výživu medzistavcových platničiek (jánsky alebo ľubovníkový olej).
Masážne oleje sa predávajú ako čisté, jednodruhové alebo už namiešané medzi sebou v masážnych zmesiach s prídavkami éterických olejov, výťažkov bylín, gáfru či mentolu.
Niektorí maséri preferujú výrobu vlastných masážnych zmesí, ale väčšina sa uspokojí s naozaj širokou ponukou olejových masážnych zmesí s celou paletou účinkov a vôní.
Iné masážne prostriedky
V oblasti športovej masáže a kúpeľníctva je stále silná tradícia používania masážnych emulzií.
Pre krátkotrvajúce masáže sú emulzie príjemnou možnosťou – majú dobrý sklz, niektoré sú riediteľné vodou, ľahko sa z pokožky umývajú bez pocitu zostatkovej mastnoty a sú dobrým nosičom pre prehrievajúce alebo osviežujúce látky ako kapsaicín či mentol.
V hammam kúpeľoch sa na masáž používa jemná mydlová pena a v rámci ošetrenia máte dve v jednom – masáž a zároveň očistný kúpeľ.
V oblasti aromaterapie a luxusných masáží s „niečím navyše“ sú hitom masážne sviečky. Klienta privíta magické svetlo plameňa sviečky a príjemná vôňa aromatického masážneho vosku. Vosk je príjemne teplý a masáž sa tak stáva zážitkom pre všetky zmysly.
Blesková masáž s pár ťahmi pre osvieženie, tlmenie kŕčov svalstva priamo na ihrisku alebo pre športy, kde využitie klzkých prostriedkov pre masáž nie je vhodné (napríklad kanoistika), v domácnosti pre rýchle osvieženie a úľavu od bolesti, tu všade majú miesto liehové masážne prostriedky.
Masážne krémy a gély sú prevažne určené pre beauty masáže a zábaly a pri riešení problémov s celulitídou. Podľa obsahu účinných látok sú však i krémy a roztoky so špeciálnymi účinkami na prevenciu zranení, tlmenie bolesti, svalovej únavy a kŕčov.
Čím masírovať konkrétneho klienta?
Pohovorte si s klientom o tom, čo od masáže očakáva. Chce skôr dynamickú, rýchlejšiu masáž pre osvieženie tela a zbavenie sa svalovej únavy alebo si prišiel porelaxovať?
Dôležité je vyzistiť od klienta tiež prípadné alergie, či už potravinové alebo na kozmetické prostriedky. Opýtajte sa ho aj na to, či preferuje neutrálne masážne prostriedky alebo tie voňavé, a aké vône má rád či nerád.
Zbytočne budete vychvaľovať očarujúce účinky levanduľového oleja niekomu, kto túto bylinku nemôže ani cítiť.
Buďte pripravení. Rozhodne majte v ponuke minimálne jeden neutrálny masážny prostriedok bez vône a zopár tých aromatizovaných. Hodia sa i olejové bylinné extrakty (môžete si ich vyrobiť i sami) a špeciálne prostriedky na mimoriadne bolestivé miesta.
V krátkom rozhovore pred masážou sa od klienta dozviete, aký výsledok od masáže očakáva a podľa toho mu ponúknete na výber vhodný masážny prostriedok.
Ale pozor, nezabúdajte ani na to, že masážny prostriedok musí vyhovovať i vám ako masérovi – konzistenciou, zložením, vôňou, aby ste sa vedeli na klienta naladiť, uvoľniť myseľ a poskytnúť to najlepšie zo seba.