Reuma - otázky a odpovede | velvesa.sk

Reuma - otázky a odpovede

14.4.2010Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty

Na niekoľko zaujímavých otázok nám odpovedal MUDr. Emil Amcha, špecializácia: reumatológia Rehabilitačné reumatologické centrum s.r.o., Turčianske Teplice

Reuma - otázky a odpovede

1. Ako zistím, že mám reumu? Resp. aké sú prvé príznaky?

Objavia sa bolesti v drobných kĺboch, najmä na rukách, ale môžu i na nohách najmä v noci a nad ránom s pocitom stuhnutia, kĺby opuchajú a sú veľmi bolestivé na pohmat.

2. Aké sú rizikové faktory?

Nevyležané a neliečené infekty, dedičná predispozícia.

3. Je reuma dedičná?

Častejšie sa vyskytuje v rodinách, kde rodičia, či starí rodičia mali reumu.

4. Aký je rozdiel medzi reumou a dnou?

Dna - vzniká náhle, bolesťou v 1 kĺbe, ktorý je zapálený, opuchnutý a začervenalý /väčšinou z večera do rána/, obyčajne po výdatnom jedle napr. po oslavách, v spojení aj s konzumáciou väčšieho množstva alkoholu a najmä u ľudí, ktorí majú zvýšenú hodnotu kyseliny močovej v krvi. Po nasadení liečby bolesti rýchlo odoznejú. Je to metabolické ochorenie. Reuma - boleti sú menej akútne, postupne sa zvýrazňujú a postihuje odrazu viacej kĺbov, ktoré sa deformujú, prebieha chronicky, lieky len tlmia bolesti a celkom neutíchajú.

5. Postihuje reuma iba pohybový aparát a kĺby?

Reuma je systémové autoimúnne ochorenie, teda okrem kĺbov postihuje aj iné orgány /pľúca, obličky, srdce, krvotvorbu, kosti, atď.../ a skracuje život približne o 10 rokov.

6. Dá sa reuma vyliečiť alebo len znížiť bolesti?

Modernými medikamentami a podpornou rehabilitačnou liečbou sa dá priebeh ochorenia spomaliť, prípadne zastaviť progresiu choroby, ale celkom vyliečiť sa nedá.

Lávové kamene Lipt® 60-ks B

Lávové kamene Lipt® 60-ks B

89,00 €

7. Je potrebná diéta?

Špeciálny diétny režim nie je nutný, doporučuje sa strava bohatá na vitamíny, hodne ovocia, zeleniny a zvýšený príjem tvarohu, rýb a sardiniek na doplnenie vápnika a vit.D .

8. Je potrebné znížiť telesnú hmotnosť?

Hmotnosť nemá vplyv na priebeh choroby, redukcia hmotnosti však je vhodná na udržanie funkčnej výkonnosti a sebestačnosti. Vhodné je cvičenie na udržanie funkčnej zdatnosti postihnutých kĺbov, bicyklovanie, plávanie.

9. Pitný režim: aké tekutiny piť? Voda, nesýtené, sýtene, čaje, sladké, džús - nesmie?

Nie je potrebý špeciálny pitný režim, vhodné je zvýšený príjem tekutín.

10. Pomáhajú reklamované prípravky?

Prípravky nemajú vplyv na priebeh choroby.

11. Je vhodná masáž pre reumatika?

Sú - jemné masáže na uvoľnenie svalov a kĺbov. Skôr je vhodná analgetická fyzikálna liečba a svetloliečba.

12. Ako zaťažovať kĺby - cvičenie alebo naopak - treba sa vyhýbať pohybu?

Pravidelné cvičenie udrží funkčnú zdatnosť postihnutých kĺbov a spomalí progresiu ochorenia.

13. Ako ovplyvňuje život - dĺžku - kvalitu?

Reumatoidná artritída je chron. systémové ochorenie, ktoré výrazne limituje pacienta v základných pohybových činnostiach, invalidizuje ho a v konečnom dôsledku systémovým postihnutím aj skracuje život.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

Michal

ked vidim taketo clanky dviha sa mi zaludok aj tlak.ze vraj Nie je potrebý špeciálny pitný režim, vhodné je zvýšený príjem tekutín....pane boze...uz ked idete pisat o reume tak si zistite zakladne udaje! samozrejme ze nesmiete pit dzusy s tonou cukru v nom.ani sladene vody.najlepsie co mozte spravit je pit zeleny caj.velmi vela! ( aj 8 poharov denne.nesladeny.vyvarujte sa mlieka a kazdeho jedneho mliecneho vyrobku ( autor tu propaguje tvaroh ) mlieko a cukor su vysoko zapalove latky.staci googlit a zistite si to sami. mam reumu 15rokov a viem o com hovorim. dieta je extremne dolezita.vysadit sol tuky maso sladkosti a bielu muku.zo zaciatku je to velmi narocne ale po 2-3tyzdnoch to na sebe zistite sami.dolezita vec...neexistuje 99percenta dieta...nemozte zit tyzden zdravo a povedat si...teraz si doprajem cokoladku.bohuzial to tak nefunguje.skuste si to sami.a tento clanok by potreboval masivne prepisat

Viac

Táto stránka používa cookies, aby vám priniesla čo najpríjemnejšiu používateľskú skúsenosť. Viac informácií