Teplo a chlad v masáži a terapii
Prečo sa pri masáži zaoberať otázkou tepla a chladu? Pretože teplo aj chlad pôsobia terapeuticky, utlmujú bolesti svalov, väzív a kĺbov a urýchľujú regeneráciu a hojenie tkanív. Dnes si dáme troška teórie a pozrieme sa aj na praktickú aplikáciu termoterapie pri masáži.
Termoterapia
Termoterapia sa definuje ako pridávanie, resp. odoberanie tepla do a z organizmu za účelom terapie, prevencie alebo rehabilitácie. Tento výraz sa teda týka ako tepla, tak aj chladu. Pri pozitívnej termoterapii teplo do tela dodávame a pri negatívnej ho odoberáme, respektíve pôsobíme na telo chladom. Pre úplnosť treba dodať, že ak na teplo pôsobíme teplotou, ktorá nie je vnímaná ani ako teplá ani ako studená, hovoríme o indiferentnom pôsobení termoterapie a o izotermnej (neutrálnej ) teplote.
Tolerancia teploty
Vnímanie teplotných podnetov je pomerne individuálne, ale predsa isté všeobecné hodnoty stanovené sú. Ako indiferentnú hodnotíme obyčajne teplotu medzi 34 a 36°C, podnety od 37 po 40°C sú pre nás teplé, do 45°C horúce a nad 46°C veľmi horúce. Takáto klasifikácia však platí skôr pre vodu, napríklad pri parafínovom obklade vieme tolerovať až 60°C.
Ďalšími faktormi pri znášaní tepla sú:
- aká časť tela je teplotnému podnetu vystavená (čím menšia, tým ľahšie telo teplotu toleruje)
- narušená cirkulácia krvi alebo poškodenie nervov pri niektorých ochoreniach a v okolí jaziev, popálenín a podobných poškodení
- vlhkosť pokožky (suchá pokožka znesie vyššiu teplotu)
- vek - malé deti a staršie osoby majú zníženú schopnosť znášať výkyvy tepla
- zvyk - ľudia zvyknutí na saunovanie alebo pravidelné otužovanie hodnotia teplotné podnety inak
- individuálne telesné faktory a aktuálny duševný stav
Účinky tepla a chladu
Dajú sa rozdeliť na celkové a lokálne. Miestne účinky pôsobenia tepla sa prejavia ako vazodilatácia (roztiahnutie ciev), svalová relaxácia, ústup (chronických) bolestí, zvýšenie rozsahu pohybu ošetrovanej časti tela, zmäkčenie tkanív a uvoľnenie svalstva, kože aj väzív.
Celkové účinky tepla sa prejavia zvýšením metabolizmu v bunkách, čím sa zlepší ich výživa, rýchlejšou regeneráciou a hojením tkanív, podporou imunity a pri pomalom zohrievaní (nie šokovom) pokles krvného tlaku, zvýšenie tepu, relaxačný až sedatívny účinok.
Chlad miestne sťahuje cievy (vazokonstrikcia), tlmí (akútnu) bolesť a znižuje krvácavosť a opuch tkaniva. Celkovo pôsobenie chladu znižuje metabolizmus v bunkách, tlmí zápal a sklon k opuchom, je prevenciou vzniku kŕčov a má mierny analgetický účinok.
Využitie termoterapie pri masáži
Poďme z teórie do praxe. Pri klasickej masáži sa produkcii tepla nevyhneme, vzniká trením. Prehriatie tkanív pri masáži podporuje aj výber masážnych prostriedkov, ich konzistencia, zloženie a množstvo a navyše samotná telesná teplota maséra a masérskej miestnosti.
Niektoré miestne účinky tepla vieme využiť na to, aby masáž poskytnutá klientovi mala lepší účinok. Pôsobením tepla teda vieme tkanivá zmäkčiť a predpripraviť si ich na masáž. Znamená to, že masér dosiahne pri tej istej námahe lepší výsledok alebo prinajmenšom rovnaký výsledok masáže pri menšom vynaložení sily.
Spôsobov, ako masírovanú časť tela pred masážou zahriať, je veľmi veľa. Asi najjednoduchší z nich, ktorý prirodzene vieme zakomponovať do masáže, je použiť nahriaty masážny olej. V profesionálnom salóne na to využívame ohrievače olejov.
Pri športovejšie ladenej alebo anticelulitídnej masáži vieme využiť prekrvenie a teplo vznikajúce pri použití špeciálnych masážnych prostriedkov ako sú anticelulitídne krémy, oleje alebo hrejivé emulzie.
Ďalšou možnosťou, ako hlavne v chladných mesiacoch zvýšiť komfort klienta a zároveň rýchlejšie rozohriať jeho telo a svalstvo, je použiť elektrickú vyhrievaciu podložku. Priamo na stuhnuté svaly môžeme priložiť nosiče tepla, či už rašelinové (držia teplo 5x lepšie ako voda), gélové alebo minerálne. Nosiče tepla treba samozrejme vopred nahriať.
Zaujímavým nástrojom v rámci masážnej terapie je využitie funkčných krémov (Strongpower, Muay, Tiger balm). Tieto zmesi na báze mentolu a metylsalicylátu tkanivo najprv zachladia, čím potlačia tvorbu opuchov a potom ho efektívne prekrvia a prehrejú do hĺbky na dlhší čas. Naštartujú sa tým hojivé a regeneračné procesy, ako aj tlmenie bolesti.
Terapie s využitím tepla
Niektoré typy masáže a terapie priamo pracujú s využitím tepla. Masáž lávovými kameňmi, moxovanie, nahrievanie infračerveným svetlom a parafínové zábaly rovno počítajú s pozitívnymi účinkami tepla dodávaného do organizmu.
Aj termoterapia má kontraindikácie
Teplo neaplikujeme 24 hodín po úraze, pri krvácavých stavoch, na opuchy a pri kožných ochoreniach. Chlad môže poškodiť miesta s oslabenou cirkuláciou krvi, otvorené rany a nepoužívame ho ani u osôb s alergiou na chlad.
Teplo, prípadne chlad vedia byť pre maséra účinnými nástrojmi. S ich pomocou sa dá vykonať masáž s lepšími výsledkami nielen na masírovanej časti tela, ale celkovo s vyšším prínosom pre zdravie a imunitu klienta. Oplatí sa preto naučiť sa s teplom pracovať a zapojiť ho do procesu masáže.