Trápi vás nadváha? Skontrolujte si 5 aspektov životného štýlu

7.11.2023Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Ľudské telo je stvorené pre pohyb. Moderná doba však má iné nároky, ktorým sa naše telá odmietajú prispôsobiť a proti nedostatku pohybu protestujú bolesťou, nepružnosťou a aj zvyšovaním zásob tuku. Ak ste jedným z tých, ktorí cítia, že ich telo má o pár kíl viac, ako je pohodlné, možno v dnešnom článku nájdete inšpiráciu pre zmenu.

Nadváha je najrozšírenejšie civilizačné ochorenie

Ako si overiť, či máte nadváhu

Nadváha a obezita sú považované za najrozšírenejšie civilizačné ochorenia, ktoré prinášajú so sebou zvýšené riziko vzniku ďalších ochorení.

Ak si nie ste istí, či trpíte nadváhou, pre základné zhodnotenie sa bežne používajú tri parametre, ktoré si dokážete skontrolovať aj sami doma.

1. Obvod pása - rizikový je obvod pása nad 88 cm pri ženách a nad 102 cm u mužov. Niektoré zdroje uvádzajú prísnejšie kritériá 80 a 94 cm.

2. BMI (body mass index) berie do úvahy nielen pomer výšky a váhy, ale aj vek. Klamať môže pri mimoriadne osvalených ľuďoch, ktorí pre vyššiu váhu podľa indexu spadajú do kategórie obezity, i keď majú minimálne množstvo tuku. Tabuľky pre zhodnotenie BMI sa ľahko dajú nájsť na internete.

3. WHR index alebo aj centrálna obezita je pomer obvodu pása a bokov. Rizikové sú hodnoty nad 0,8 u žien a 0,95 u mužov.

Životný štýl a nadváha

Dobrá správa je, že schudnúť je pomerne jednoduché. Ak ste sa teraz zasmiali, pozor, nikto netvrdí, že je to ľahké. Pre relatívne zdravých ľudí platí, že stačí správne nastaviť základné aspekty životného štýlu a váha sa upraví sama.

Aj keď sa nám zdá, že naše telo priberá naschvál, cieľom organizmu je byť zdravý a v čo najlepšom stave vzhľadom na podmienky, v akých musí fungovať. A práve tieto podmienky určujeme my naším životným štýlom.

Niekedy stačí paradoxne urobiť len malú zmenu, telo zareaguje a začne s nami spolupracovať. Najlepším opatrovateľom, trénerom aj lekárom sme si my sami, lebo sa najlepšie poznáme. Vezmite si pero a papier a úprimne si zhodnoťte každý aspekt.

Dostatok spánku je pri chudnutí dôležitý

1. Spánok
Mimoriadne príjemná vec, na ktorú si často nevyhradíme dostatok času. Nájdite si svoju ideálnu dĺžku času spánku, ale myslite na to, že podľa výskumov je to minimálne 7-7,5 hodiny. Spánok je časom na regeneráciu a ak spávate bežne 6 a menej hodín, vaše telo je v strese a bráni sa ukladaním tuku. Ponocovanie je často spojené aj s konzumáciou nevhodných potravín.

Dobré výsledky sa u niektorých ľudí dostavia aj zaradením krátkeho spánku do 20 minút v skorých popoludňajších hodinách, čo má pravdepodobne súvis s odbúraním stresu.

2. Pitný režim
Primerané množstvo tekutín je esenciálnou podmienkou pre dobre fungujúci metabolizmus. Nároky tela na vodu sa môžu podstatne meniť podľa prostredia a činnosti, ktorú vykonávame. Až prekvapivo často ľudia napríklad v práci menej pijú, aby ich nezdržiavalo chodenie na toaletu. Ochudobňujú tým telo nielen o hydratáciu, ale aj o možnosť rozhýbať sa a zmeniť polohu cestou na wc.

3. Jedlo
Tak toto je veľká téma. Všetci približne vieme, čo by sme mali jesť, niekedy sme si nie istí v tom, koľko by sme mali jesť. Nastavte si svoj vlastný režim, pretože každý je individualita a má iné potreby. Jedno ale máme spoločné. Pocit hladu je to, o čo sa môžeme oprieť pri premýšľaní, kedy jesť. A ak budete svoje jedlo konzumovať vedome, v pokojnom prostredí a tempe, pocit nasýtenia vám dá vedieť, kedy máte dosť.

Dôležite je aj potešenie z jedla. Nekazte si ho tým, že vyhlásite všetko zdravé za nechutné. Silné obmedzenia v množstve jedla alebo odopieranie si jedla, na ktoré máme veľkú chuť, obyčajne nevydržia. Doprajte si aj menej zdravé alternatívy v primeranom množstve a samozrejme nie denne a vychutnajte si ich bez výčitiek svedomia.

Neexistuje jeden stravovací smer, ktorý by vyhovoval všetkým a celoživotne. Ak obsahuje akékoľvek zákazy a vynecháva niektoré druhy potravín, pravdepodobne ho nebudete schopní dlhodobo dodržať. Samozrejme hovoríme o zdravých ľuďoch, pri zdravotných problémoch alebo alergiách sa nutne niektorým potravinám vyhnúť musíme.

4. Stres
Koľko sa toho pohovorilo o strese. Faktom ostáva, že stresu sa vyhnúť nedá. Negatívny distres môžeme len kompenzovať správnym nastavením mysle, vyváženým oddychom a zaraďovaním pozitívneho eustresu do života.

Spíšte si zoznam toho, čo vás vie potešiť, dostať do pohody a dobrej nálady, čo vám dáva zabudnúť na starosti. Obyčajne je to hobby, dobré vzťahy, nové zážitky alebo aj pravidelná masáž.

Negatívny stres sa často snažíme vykompenzovať a najjednoduchšou cestou je alkohol alebo jedlo, ktoré nám v tele okamžite vyplaví hormóny šťastia. A šalát to bohužiaľ nie je.

5. Pohyb
Renomovaný český fyzioterapeut Pavel Kollář to popísal veľmi výstižne: „Hýbeme sa buď málo, alebo zle a pohyb sa vytráca nielen zo života, ale i z medicíny.“ Všetci vieme, že primeraný pohyb nášmu zdraviu prospieva a jednostranná záťaž ho poškodzuje, ale v množstve denných povinností nie je jednoduché nastaviť sa na ideálny životný štýl.

Pohyb je kľúčový pre zdravie aj chudnutie

Všimli ste si, že sme nenapísali šport? Naše telo totiž spotrebováva energiu aj vtedy, keď len pasívne ležíme alebo spíme, no vtedy jej spaľuje samozrejme pomerne málo. Akýkoľvek pohyb sa počíta, hlavné je nepresedieť pracovný čas na stoličke a zvyšok dňa na gauči. Ak máte fyzicky namáhavú prácu, zvyčajne ide o jednostranné zaťažovanie tela, snažte sa ho vo voľnom čase vykompenzovať iným druhom cvičenia.

Pohyb, najmä ten na čerstvom vzduchu, prináša oveľa viac benefitov než iba chudnutie. Odbúrava stres, okysličuje telo, zlepšuje mobilitu kĺbov a podobne. Vyberte si to, čo vás baví a vyhľadávajte nové druhy pohybu pre svoje telo. Vyhýbajte sa extrémne náročným športom, ak nie ste trénovaní, zvyšujete pravdepodobnosť zranenia. Ak si myslíte, že by vás náročnejší šport bavil, vyskúšajte si ho najprv s trénerom.

Pre dlhodobé udržanie si zdravia a postavy v norme nepotrebujeme extrémne dávky pohybu, ale potrebujeme ho pravidelne. Bežne stačí 30 minút stredne náročnej aktivity (rezkejšia chôdza) 5x do týždňa. Telo má rado zmenu, preto je najlepšie po dosiahnutí určitej miery trénovanosti zmeniť druh pohybu alebo jeho náročnosť (napríklad začať miesto po rovine chodiť do schodov alebo do kopca).

Pri chudnutí nie je pohyb nevyhnutný, často stačí úprava stravy. Pohyb je ale esenciálny pre zdravie a celkovú pohodu tela, takže ak vám ide o vlastné zdravie, do svojho života ho určite zaraďte.

Podarí sa vám schudnúť?

Zhodnotili ste 5 základných bodov životného štýlu? A ako ste na tom? Vidíte príčinu svojej nadváhy a viete, v ktorej oblasti by ste mohli začať so zmenami? Pustite sa do toho hneď, ale nesnažte sa naraz zmeniť úplne všetko, skúste zlepšiť jeden aspekt a pozorujte zmeny. Nezabudnite sa odmeniť za úspech, ideálne nie hamburgerom s hranolčekmi, ale napríklad príjemným zážitkom v podobe masáže či výletu.

Život máme len jeden a rozhodne je lepšie žiť ho bez rizika vysokého krvného tlaku, osteoporózy, cukrovky a iných hrozieb, ktoré so sebou prináša nadváha. Aj malý pokles nadváhy podobe pár kilogramov má citeľný dosah na kvalitu života. Cieľom chudnutia by nemala byť len krajšia postava, ale predovšetkým zlepšenie zdravia.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.