7 tipov, na čo dbať pri zariaďovaní masérskej miestnosti

13.10.2021Život maséraČítanie do 10 minút

Rozhodli ste sa, že si otvoríte masérsky salón? Nájsť vhodné priestory nemusí byť jednoduché. Ale dobre a účelne tieto priestory zariadiť a vybaviť, to už by malo byť potešením. Dúfame, že vám pomôžu aj tipy od nás.

Veľkosť priestoru a jeho dispozičné riešenie do istej miery limitujú možnosti, ako ju zariadiť. Ale pri dodržaní zopár zásad sa vám určite poradí vytvoriť príjemné miesto pre relax klientov, aj pre vašu prácu.

Legislatíva v Slovenskej republike nariaďuje minimálnu plochu 6m2 pre jedno lehátko v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo. Odhliadnuc od tejto požiadavky, dobre sa vám bude pracovať vtedy, ak si okolo lehátka necháte priestor aspoň 70-90 cm, pričom lehátko je umiestnené v strede, resp. v centre masérskej časti.

Hlavová časť lehátka by mala byť čo najďalej od vstupných dverí. Klient sa vtedy na lehátku cíti najbezpečnejšie.

Nad vybavením masérskej miestnosti je dobré popremýšľať

Zvyšok miestnosti si rozčleňte do viacerých zón. Dbajte na „cestičky“, teda logické trasy, po ktorých sa budete pohybovať vy pri práci a klient pri návšteve masérskeho salóna. V priestore, kade potrebujete pri práci prechádzať, nesmie nič zavadzať. A ak bude klient potrebovať v strede terapie odbehnúť na WC, nemal by kľučkovať po celej miestnosti.

Zvážte si, aké ďalšie aktivity budete vykonávať alebo ich plánujete do budúcnosti. Nezabudnite na otváranie dverí a okien, zasahujú do priestoru. Hygienický kútik s umývadlom nemôže byť tesne pri hlave alebo nohách klienta, aby ste na neho neprskali pri umývaní rúk.

Určitú časť priestoru zaberie miesto na prezliekanie klientov, ak nemáte osobitnú šatňu. Klienti tiež potrebujú miesto na sedenie, kde môžu počkať na masáž, ak prídu o pár minút skôr a rovnako sa zíde oddychový kútik s kreslami pre nerušený rozhovor s klientom. Sedieť v spodnej bielizni na lehátku a odpovedať na otázky maséra nie je zrovna komfortné.

Zarátajte aj priestor pre počítač a pokladňu.

1. Podlahy

Ľahko umývateľné, hladké, bez škár a nešmykľavé. Hygienické predpisy nám nedávajú veľmi na výber. Materiál podlahy by mal na prvý pohľad pôsobiť teplo a ideálne aj na dotyk by nemal chladiť.

Vyhnite sa podlahovým krytinám, ktorých dizajn pripomína rozsypané vlasy, omrvinky alebo fľaky. Rovnako ako pri zariaďovaní bytu môžete využiť geometrické vzory na šikovné optické rozšírenie alebo zúženie miestnosti.

2. Farby

Bielu farbu v salóne zvážte. Ak ju vyvážite doplnkami, biele steny budú pôsobiť hygienicky a čisto. No priveľa bielej v kombinácii so sklom, chrómom a občasnou vôňou dezinfekcie vzbudzuje dojem operačnej sály.

Zemité tóny pôsobia v masérskom salóne veľmi príjemne

Relaxačnú atmosféru vedia nabudiť prírodné tóny. A nielen vo forme farebných stien, aj veľkoformátová tapeta so záberom lesa alebo obrazy kvetín, lúk a hôr pôsobia na myseľ uvoľňujúco. Prírodné farby môžete využiť aj na nábytku a ďalšom vybavení, napríklad drevený alebo kamenný obklad steny.

Ako doplnok stien sa hodia aj rôzne anatomické plagáty, najmä, ako sa venujete aj fyzioterapii, cvičeniu alebo špeciálnym druhom terapie.

Vyhnite sa použitiu príliš krikľavých farieb. A keďže menej býva viac, pozor na kombináciu, zvoľte 2-3 hlavné farby, ktoré v ideálnom prípade ladia nielen v rámci salóna, ale opakujú sa aj na webových stránkach, vizitkách... stanú sa „vašimi“ farbami, vašou prezentáciou. S týmito farbami budú ľudia spájať vás a príjemné pocity relaxu vo vašom zariadení.

3. Zrkadlá

Priamo v masážnom priestore nemá zrkadlo veľmi opodstatnenie a dokonca môže na klientov pôsobiť nepríjemne.

Paraván Lipt03

Paraván Lipt03
-10%

79,00 €

71,10 €

Ak sa miestnosť využíva aj na cvičenie, tu majú veľké zrkadlá svoje miesto, ale od masážneho priestoru ich opticky oddeľte napr. paravánom.

Vhodné je umiestniť zrkadlo pri vchode do miestnosti, aby si klienti pri odchode mohli skontrolovať a upraviť zovňajšok.

4. Nábytok

Voľte primerané množstvo skriniek, aby ste miestnosť nepreplnili. Vhodnejšie sú uzatvorené skrinky, aby masérňa pôsobila vždy upratane. Samozrejme, často používané veci je dobré mať poruke na otvorených poličkách.

V každom prípade uvažujte dopredu a prideľte každému vybaveniu logické miesto. Napríklad digitálny ohrievač na lávové kamene potrebujete mať poruke, ale aj pri prívode elektrickej energie a nie príliš ďaleko od umývadla.

Hodiť sa bude aj stolík na kolieskach, ak robievate masáž tváre a dekoltu, hlavy, bankovanie, moxovanie alebo inú terapiu, pri ktorej treba mať vybavenie čo najviac poruke.

5. Svetlo

Hlavne v zime sa skoro stmieva a masírujeme preto pri umelom osvetlení. Ostré biele svetlo navodzuje pocit nemocničnej sterility, vhodnejšie je rozptýlené tlmené svetlo teplejších bielych tónov.

Pozor na rušivé svetlá zvonku. Slnko sa niekedy vie veľmi vtipne s nami zahrať a behom hodinovej masáže začne svietiť presne tam, kam netreba - na kovové predmety alebo do zrkadla a hádže odlesky po celej miestnosti.

Vhodné zatienenie vytvára správnu atmosféru

Rovnakú neplechu vedia v niektorých priestoroch spôsobiť reflektory okoloidúcich alebo parkujúcich áut. Zabezpečte preto vhodné zatienenie masérne.

6. Zvuky

Keď sme pri autách, hlavne na frekventovanejších uliciach môžu byť zvuky dosť prekážkou poriadneho relaxu. Myslite na to už pri výbere priestoru na masírovanie.

Vhodne umiestnený nábytok môže pomôcť pri zvukovej izolácii masérskej miestnosti

Zvuky vieme utlmiť vhodným výberom okien, ale vetraniu sa nevyhneme a treba myslieť i na pachy, aké nám ulica donesie. Skontrolujte si prevádzky naokolo. Stanovište fast food alebo ordinácia zubára nie sú vhodnými susedmi pre masérsky salón.

7. Vôňa

Vôní zvonku sme sa dotkli v predchádzajúcom bode. Ale čo vôňa v masérskom salóne?

Ak budete uvažovať o „privoňaní“, myslite na to, že samotný salón generuje pomerne dosť vôní hlavne v prípade, ak používate aromatizované masážne oleje, emulzie alebo funkčné krémy s mentolom, gáfrom a pod. Svoje molekuly pridá do celkovej atmosféry miestnosti aj pravidelná dezinfekcia a každý jeden návštevník.

Príjemná vôňa je súčasťou masérskeho salóna

Voľte preto čo najnižšiu intenzitu vône, či sa rozhodnete pre vonné tyčinky, sviečky alebo difuzér s éterickým olejom. Vždy dávajte prednosť produktom so 100% éterickými olejmi pred umelými vôňami. Pridanou hodnotou sviečok je príjemný pocit, ktorý malé plamienky v nás vyvolávajú.

Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere masérskeho priestoru a plno fantázie pri jeho zariaďovaní. Nezabudnite, že poriadok a čistota je úplne základným vybavením každého masérskeho salóna.

Hlavnou postavou masérne ste ale vy. Umiestnite vaše oprávnenie masírovať v peknom ráme na čestné miesto a vítajte každého klienta úsmevom a s dobrou náladou.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.