Migréna: šiesta najviac hendikepujúca choroba podľa WHO

18.3.2024Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Migréna je neurologické ochorenie s významným podielom dedičnosti. Mechanizmus jej vzniku nie je ešte úplne jasný, z medicínskeho hľadiska ide o cievne, hormonálne a nervové zmeny v mozgu súvisiace s poruchou rovnováhy serotonínu. Čím sa líši od iných bolestí hlavy, čo ju najčastejšie spúšťa a čo okrem liekov môžete použiť pri bolesti hlavy?

Migréna - silné bolesti hlavy

Nie je to obyčajná bolesť hlavy

Spúšťače migrény môžu byť podobné ako pri iných typoch bolestí hlavy, no typické sú stredne ťažké až ťažké pulzujúce bolesti na jednej strane hlavy v okolí spánku trvajúce niekoľko hodín až tri dni, sprevádzané často precitlivenosťou na svetlo, zvuky, pachy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.

Bežne dostupné lieky na bolesť pri rozbehnutej migréne už málokedy spoľahlivo zaberajú. Toto ochorenie 3x častejšie postihuje ženy ako mužov a nevyhýba sa ani deťom. Pacient často nemá inú možnosť, ako brať lieky priamo určené na migrénu a oddychovať v tichej a zatemnenej miestnosti, kým záchvat prejde.

Chronická migréna

Nepríjemné záchvaty migrény sa môžu opakovať, u niektorých ľudí aj niekoľkokrát za týždeň. Ak migréna prejde do chronického štádia, je ťažšie ju zvládať, chorého vyčerpáva a vyraďuje z pracovného procesu a je častou príčinou pracovnej neschopnosti alebo až prechodu na invalidný dôchodok.

Preto je dobré vedieť odlíšiť migrénu od iných typov bolestí hlavy a pri obidvoch pátrať po príčinách, spúšťačoch alebo ich kombinácii. Niektoré spúšťače (napr. spánkový režim) totiž vieme ovplyvniť a iné (zmeny atmosferického tlaku) zase nie a organizmus často zvládne nápor jedného faktoru, ale už nie ich kombinácie.

Hlási sa vopred

Nepríjemná návšteva v podobe migrény sa vie ohlasovať aj deň vopred pocitom stuhnutosti v oblasti krčnej chrbtice a šije, podráždenosťou a nepokojom, únavou, malátnosťou, zhoršeným sústredením, ale aj zvýšenou chuťou do jedla.

Asi 20% migrenikov zažíva pred alebo počas záchvatu tzv. auru, klamanie zmyslov, najčastejšie zraku, kedy sa v zornom poli objavujú záblesky či škvrny, alebo neurologické príznaky ako tŕpnutie končatín, tváre, poruchy reči.

Najčastejšie spúšťače záchvatu migrény, ale aj inej bolesti hlavy:

  • zmeny počasia a tlaku,
  • príliš dlhý alebo príliš krátky spánok,
  • dehydratácia,
  • stres, únava, vyčerpanosť,
  • alkohol,
  • hlad (málo cukru v krvi),
  • niektoré potraviny alebo ich kombinácia,
  • hormonálne zmeny (menštruácia, tehotenstvo, dojčenie, premenopauza).
Bolesť pri migréne býva na jednej strane hlavy

Prevencia bolestí hlavy a migrény

Migréna je neurologickým ochorením a patrí do rúk lekárov, minimálne preto, aby sa vylúčili iné závažné príčiny krutých bolestí hlavy ako je aneuryzma, mozgový nádor alebo vážne ochorenie očí či zubov.

Pri častejších bolestiach hlavy akéhokoľvek typu je vhodné zrevidovať si svoj životný štýl. Odporúča sa aj viesť si aspoň tri mesiace stručné denné záznamy pre zistenie pravdepodobných spúšťačov záchvatov, zapisovať si počasie, dodržanie pitného režimu, pohyb, skonzumované potraviny, alkohol a u žien aj hormonálny cyklus.

Domáca prevencia zahŕňa okrem úpravy životného štýlu, teda pravidelný spánok, strava a pitný režim a pohyb, obmedzenie alkoholu a opatrnosť pri kofeíne a iných povzbudzovacích prostriedkoch, najmä obmedzenie stresových faktorov.

Tu môže pomôcť masáž, ktorú aplikujeme pri spozorovaní prvých príznakov nepohody alebo ešte lepšie v rámci prevencie pravidelná masáž aspoň raz do mesiaca. Môžete si vybrať kratšie masáže hlavy a šije alebo aj celotelové, dlhšie ako hodinu trvajúce masáže, no zamerajte sa na relaxačné a uvoľňujúce procedúry v príjemnom prostredí.

Pri automasáži spánkovej, záhlavnej a krčnej oblasti môžete použiť zmes nosného a éterického oleja, najčastejšie sa odporúča mätový, eukalyptový, levanduľový, medovkový alebo citrusový. Vyhnite sa ale oblasti očí.

Pomôcť vie aj šatka, šál alebo čelenka napevno utiahnutá okolo hlavy. Niekomu zaberá teplo, inému naopak chlad, postupujte podľa toho, čo vám prináša úľavu, buď studený obklad alebo teplá čiapka na hlave.

Zatuhnutie v oblasti krku, ktoré sa často končí bolesťami hlavy, môžete uvoľniť krátkym cvičením na šiju a krk. Naučte sa vhodné cviky vopred, aby ste ich vedeli v kritickej situácií použiť. Vhodná je aj tvárová gymnastika, ktorá uvoľní svaly na tvári.

Lepšie zvládanie stresu a rýchlejšiu regeneráciu z únavy a vyčerpania, ktoré môžu spúšťať bolesti hlavy, môžete riešiť aj využitím horčíkového oleja do kúpeľa alebo na masáž. Horčík sa podieľa naviac ako 300 chemických dejoch v organizme, v potravinách je ho vplyvom chémie a vyčerpania pôdy stále menej a naopak naše telo pri strese a nárokoch doby potrebuje tento minerál vo zvýšených dávkach.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.