Výber masážneho lehátka: 5 hlavných parametrov, ktoré treba sledovať

22.6.2022Velvesa odporúčaČítanie na 4 minúty

Pri výbere masážneho lehátka by ste mali brať do úvahy viaceré parametre a farba koženky je jedným z posledných, aj keď mnoho ľudí vyberá predovšetkým očami a podľa farby. Pri masérskom vybavení by vás ale oveľa viac mal zaujímať účel a praktickosť.

Ako si správne vybrať masážne lehátko

1. Nosnosť a stabilita

Väčšina masážnych lehátok spĺňa účel, na ktorý sú určené, ak sa bavíme o nosnosti a bez problémov na nich pomasírujete bežnú klientelu.

Ale ak viete, že vaši klienti budú patriť do vyšších váhových kategórií (nad 120 kg), mali by ste zbystriť. Tu by sme už odporúčali vyberať z elektrických lehátok, ktoré majú nosnosť aj 200kg. Treba si uvedomiť, že okrem tela klienta zaťažujeme konštrukciu lehátka ešte aj tlakom pri masírovaní. A najdôležitejšia je bezpečnosť – ako klienta, tak aj maséra.

Stabilitu skladacieho lehátka podporuje aj konštrukčné riešenie, najčastejšie je to systém oceľových laniek.

Masážne lehátko na časté prenášanie do terénu by malo byť ľahké

2. Šírka lehátka

Práve toto je parameter, na ktorom sa veľa začínajúcich, nepoučených masérov nechá „nachytať“. Nepleťte si masážne lehátko s posteľou, ktorá čím je širšia, tým je pohodlnejšia. Vy ale musíte nájsť zlatý stred medzi pohodlím klienta a dobrým prístupom pre maséra.

A tento osciluje okolo 70 cm. To je šírka lehátka, pri ktorej maséri rôznej telesnej výšky pohodlne dočiahnu na telo klienta a zároveň sa väčšine klientov na lehátku dobre leží a nepadajú im z neho ruky.

Lehátka so šírkou menšou ako 65 cm vám vaši klienti pochvália len v prípade, ak by ste masírovali napríklad menšie deti v športovom klube. Dospelý človek sa na takom úzkom lehátku bude cítiť nepohodlne.

Pri lehátkach širších ako 80 cm je klient v pohodlí, ale masér má veľmi sťaženú úlohu, hlavne, ak je nižšej postavy a má kratšie paže.

Nastavte si správnu výšku masážneho lehátka

3. Nastavenie výšky

Možnosť nastaviť si pohodlnú pracovnú výšku lehátka rozhodne nepodceňujte. Pri masírovaní príliš nízko riskujete bolesti v spodnej časti chrbta a ak je lehátko privysoko, zbytočne si preťažujete ruky a trapézy.

Našťastie výrobcovia myslia na zdravie masérov a väčšina skladacích masážnych lehátok možnosť nastavenia výšky má. Ak vaša telesná výška vybočuje z priemeru (máte povedzme nad 195, resp. pod 160 cm), odmerajte si, pri akej výške lehátka sa vám dobre masíruje a postrážte si, aby to vaše vybrané lehátko malo správny rozsah možnosti nastavenia výšky.

4. Na aký účel?

Potrebujete lehátko do masážneho či kozmetického salónu alebo chcete masírovať ako mobilný masér? Budete lehátko často skladať a prenášať, napríklad na športové akcie alebo ostáva stáť na jednom mieste vo vašom pracovnom priestore?

Výhody a nevýhody elektrického a skladacieho lehátka sme preberali v tomto článku. Ak sa vám viac hodí skladací masážny stôl, máte možnosť rozhodnúť sa medzi konštrukciou z dreva alebo z hliníka. Hliníkové masážne lehátkanajľahšie so zachovaním stability a nosnosti. Drevené skladacie masážne stoly sú trvácnejšie a odolnejšie a pri základnej starostlivosti vám vydržia slúžiť roky.

Masážne lehátko by malo byť čalúnené hustým molitanom

5. Odolné čalúnenie

Údaj o hrúbke čalúnenia môže byť zavádzajúci. Záleží totiž na type materiálu, ktorý ho tvorí. Obyčajne to je molitan, ale tento materiál sa vyrába v rôznych hustotách. Pre masážne lehátka je vhodný hustý molitan, ktorý sa tak ľahko nepreleží a hlavne klient pri ležaní necíti spodnú dosku lehátka.

Pri hustom molitane je dostačujúca hrúbka čalúnenia 4 cm. Vyššie čalúnenie môže mierne prekážať pri masáži bočných partií tela, lebo klient sa do lehátka zaborí.

Pri povrchovej úprave by vás mala zaujímať skôr odolnosť a jednoduchý spôsob čistenia. Pri masáži je totiž lehátko aj tak pozakrývané, takže koženka by mala odolať náhodným škrtnutiam nechtami a bežnému používaniu.

Samozrejme, pri kúpe masážneho lehátka berieme do úvahy z ekonomického hľadiska jeho cenu a z estetického zase farbu, z praktickej stránky doplnkové vybavenie. Za úvahu stojí aj zistiť si, aký servis sa ku kúpe lehátka poskytuje, aby ste v prípade reklamácie neboli nepríjemne zaskočení tým, že nemáte na čom masírovať.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.