Éterické oleje pre lepší spánok

16.5.2023Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Vône sú fenomén, na ktorom sú založené viaceré odvetvia priemyslu. Prečo tak silno na nás pôsobia? Výskumov okolo aromaterapie nie je veľa, i keď samotný čuch je medzi zmyslami výnimočný. Informácie z nosa putujú priamo do mozgových centier zodpovedných za pamäť a emócie. Preto nás obľúbené vône vedia upokojiť, vyvolať príjemné spomienky a niektoré esencie nám môžu pomôcť aj pri problémoch so spánkom.

Spať ako na obláčiku

Vôňa a nálada

Keďže vône sú u väčšiny ľudí pomerne silno spojené s emóciami, vedia okrem príjemných pocitov vyvolať aj tie menej príjemné. Spomeňte si na jedlo, z ktorého vám naposledy bolo zle. Väčšina ľudí také jedlo nemôže dlhší čas „ani cítiť“. Mnoho ľudí aj v dospelom veku pocíti divnú úzkosť pri návšteve školy alebo škôlky. Aj za to býva zodpovedná pamäť na pachy.

Schopnosť vôňou ovplyvňovať náladu využívajú nielen výrobcovia parfumov, ale dá sa využiť aj terapeuticky. V podobe čistých esenciálnych olejov aj v prípade nespavosti. Využívame esenciu ako spúšťač, ktorý prepne telo zo stresovej reakcie do kľudového stavu.

Výhodou je absencia vedľajších účinkov, nehrozí vytvorenie nezdravého návyku a samotné využitie éterických olejov je pri dodržaní základných zásad bezpečné, príjemné a finančne pomerne nenáročné. Esenciálne oleje sú koncentrované a pre vyvolanie želaného efektu stačí použiť pár kvapiek.

Akým spôsobom použiť éterické oleje?

Už Hippokrates odporúčal páliť bylinné zväzky a umiestňovať bylinky do blízkosti chorých. Zo skúseností aromaterapeutov v prípade problémov so spánkom najlepšie zaberajú kombinácie vybraných esenciálnych olejov. Esencie sa navzájom dopĺňajú a účinok je vyšší. Samozrejme, aromaterapia nemusí byť riešením pre každého, v každom prípade stojí za vyskúšanie pred tým, než sa nasadia na nespavosť ťažšie kalibre.

Prvým krokom je zistiť, ktorý éterický olej, resp. ich kombinácia, zaberá práve na vás. Ak vás trápi nepokoj a stres počas dňa a večer vám nedovolí spať, môžete si k namiešanej zmesi éterických olejov pričuchnúť aj viackrát denne.

Ak pridáte aj jednodruhový rastlinný masážny olej, môžete si zmesou potierať miesta na tele, kam sa zvyčajne nanáša aj parfum. Pre istotu si ale vopred urobte kožný test a dodržuje dávkovanie éterických olejov, odporúča sa lyžička nosného oleja na každú kvapku esenciálneho oleja. Bezpečná z tohto pohľadu je levanduľa, ktorá sa môže aplikovať na pokožku aj neriedená. Pri citrusoch myslite na fotosenzitivitu a vyhnite sa na tele miestam, ktoré sú vystavené slnku.

Klasickým využitím je kvapnúť pár kvapiek éterického oleja do difuzéra alebo aromalampy nechať si prevoňať spálňu pred spaním. Rozptyľovať vôňu môžete už navečer, pri problémoch so spánkom je vhodné vytvoriť si predspánkové rituály, aby sa telo a myseľ uvoľnili a prirodzene sa začali pripravovať na nočný odpočinok.

Esenciálne oleje vedia pomôcť so spánkom

Viacerí výrobcovia ponúkajú roll-ony alebo hotové zmesi v rozprašovačoch. Je to rýchle a pohodlné riešenie, vhodné aj na cesty, ak nespíte vo svojej spálni.

Pár kvapiek éterického oleja si môžete kvapnúť aj na vankúš. Lepšie je nakvapkať zmes na kúsok bavlnenej látky a vložiť do obliečky, aby ste si nezničili posteľnú bielizeň a mohli vôňu odstrániť, ak by sa vám zdala príliš intenzívna.

A mimoriadne relaxačným spôsobom, ako sa pred spánkom uvoľniť a dostať do pohody, je horúci kúpeľ. Akým spôsobom si bezpečne pridať esenciálne oleje do vane sa dozviete v tomto článku.

Esenciálne oleje podporujúce dobrý spánok

Vedeckých výskumov v oblasti pôsobenia esenciálnych olejov síce zatiaľ nie je veľa, ale táto oblasť sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja. Skúsenosti s využitím bylín a esencií však siahajú hlboko do histórie.

Pri problémoch so spánkom sa odporúčajú tieto esenciálne oleje:

  1. Levanduľa - sedatívne, upokojujúce účinky, znižuje stres a úzkosť;
  2. Geránium - príjemná kvetinová vôňa s upokojujúcim účinkom;
  3. Santalové drevo - zemitá balzamová vôňa, buď ukľudňuje alebo zvyšuje pozornosť a bdelosť;
  4. Cédrové drevo - drevitá svieža vôňa, harmonizuje psychiku, vhodný do zmesí na podporu spánku;
  5. Bergamot - jemná citrusová vôňa, antidepresívny, posilňuje nervy, upokojuje;
  6. Citrón - osviežujúca vôňa, zlepšuje náladu, vhodný pri duševnej námahe;
  7. Mäta pieporná - svieža pikantná vôňa pomáha pri problémoch s trávením, uvoľňuje, zmierňuje stres.

Zoznam esenciálnych olejov, ktoré vedia podporiť zaspávanie a kvalitný spánok nie je samozrejme takýto stručný. Experimentujte, hľadajte esencie, ktoré vám osobne prinášajú pokoj, uvoľnenie, pocit pohody a ospalosti.

Aj masáž môže pomôcť ľahšie zaspať

Nechajte sa vymasírovať

Ak zistíte, ktorý esenciálny olej vám prináša hlboký, nerušený spánok a príjemné sny, môžete svoj spánkový režim podporiť aj masážou.

Pri automasáži alebo partnerskej masáži si namiešajte svoj masážny olej. Stačí, ak sa pravidelne 2-3x do týždňa povenujete krátkej, 15-20 minútovej masáži šije alebo chodidiel.

Ak sa rozhodnete pre masáž v salóne, vysvetlite masérovi, že chcete využiť spojenie účinku masáže a esenciálnych olejov a požiadajte ho o masážny olej obohatený vybranou esenciou, prípadne si doneste svoju overenú zmes.

Éterické oleje nemusia byť tou pravou cestou k pokojnému spánku pre každého. Môžete ich však použiť ako doplnkovú terapiu alebo v prípade, že vás nespavosť postihne prechodne. Vážnejšie a dlhodobé problémy so spánkom však určite patria do rúk lekára.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.