Masírujte bez zranení

17.4.2023Život maséraČítanie do 15 minút

Práca maséra je fyzicky náročná, predovšetkým pre horné končatiny. Svaly a šľachy najmä na predlaktí, dlaniach a prstoch nie sú uspôsobené na opakovanú intenzívnu záťaž. Ak masér nedbá na prvé signály tela, že je preťažené, môžu sa sprvu ľahké problémy vyvinúť do chronických zápalov s bolesťami a byť dokonca príčinou konca masérskej kariéry. Ktoré problémy najčastejšie trápia masérov a čo je ich prevenciou?

Masér a bolesť

Prvá záťaž v škole alebo na kurze

Väčšina ľudí si masírovanie vyberá preto, lebo chcú pomáhať ľuďom a táto pestrá a zmysluplná činnosť ich baví. Hneď v škole alebo na kurze prechádzajú záťažovým testom, keď začnú masírovať prvé celotelové masáže.

Ale na kurze aj v škole po tejto námahe prichádza odmena v podobe výmeny a z maséra sa stáva masírovaný. V praxi to takto samozrejme nefunguje. Masírovanie je intenzívna práca rukami a masér by mal svoje telo poznať, precvičovať a chrániť, ak chce masírovať bez bolestí a zranení dlhé roky.

Masér je športovcom

Intenzita masérskeho „športu“ závisí na tom, aké techniky masér používa a aký typ klientov masíruje, lebo masírovať sa dá aj veľmi jemne a pritom účinne.

Masér zvyknutý športovať má výhodu, pozná svoje telo a vie, ako reaguje na záťaž. No niekedy je športová minulosť skôr nevýhodou, hlavne v mladom veku je človek plný sily a nad rečami trénerov o nutnosti strečingu, pravidelného spánku a nutrične vyváženej stravy len prevracia očami. Niektoré zlozvyky si môže preniesť aj do masérskej kariéry, zvyk ísť cez bolesť alebo ju ignorovať, uprednostňovanie dopamínu pred potrebou regenerácie a podobne.

Zručnosti a vedomosti potrebné k masírovaniu sa naučí masér na kurze, ale sila, vytrvalosť, kondícia a fyzická a psychická odolnosť ako základné predpoklady bezproblémového vykonávania profesie sú už v jeho rukách.

Nikto nie je dokonalý, ale keď človek navštívi dietológa, ktorý trpí nadváhou alebo kaderníčku so zničenými, neupravenými vlasmi, niekde niečo nie je v poriadku. Rovnako je to aj pri maséroch, keďže svojim klientom často radia (cvičte, pite viac vody, choďte skôr spať), klienti od nich očakávajú, že v oblasti životného štýlu budú akýmsi vzorom.

Masírovať vedome

Najlepšia prevencia zranenia je, byť si vedomý toho, čo robím. To platí aj pri masáži. Byť prítomný vo svojom tele, vnímať napätie svalov, postoj, silu, ktorou masírujem, čo je náročné, pretože masér zároveň vníma aj klienta a jeho telo.

Dobre sa poznať po fyzickej aj psychickej stránke je kľúčové. Masírovanie nie je o prekonávaní limitov a dosahovaní rekordov v počte klientov. V ideálnom prípade by každá masáž v rámci dňa alebo pracovného týždňa mala byť vykonaná rovnako kvalitne.

Dôležité je rešpektovať svoje genetické danosti a rozoznať, čo môžem zlepšiť, kde je telo obmedzené a využívať pri masáži jeho výhody. Ak mi chýba sila alebo vytrvalosť, tieto si viem postupne do istej miery vybudovať, zlepšovať sa dá technika, postoj pri masáži, výška stola, obuv, v ktorej masírujem, počet klientov za deň, prípadne techniky, ktoré používam. Ale paže si predĺžiť nevieme, ani dlane rozšíriť, ani z hypermobilných palcov urobiť pevné.

Hypermobilné palce

Čo sa vedomostí týka, nezaškodí informovať sa o mechanizme vzniku najčastejších ťažkostí, ktoré masérovi počas kariéry hrozia, a spôsoboch, ako sa im vyhnúť. Takže nech sa páči.

Najčastejšie zranenia masérov

Väčšina masážnych techník je založená na opakovaní pohybov s vyvinutím určitého množstva sily. A práve opakovanie pohybov a nadmerná záťaž je pre telo fyzickým stresom, na ktoré odpovedá bolesťou. Naše telá sú múdre a snažia sa nás obmedziť a zastaviť skôr, ako dôjde k poškodeniu namáhaných tkanív.

Náhle navýšenie počtu masáží alebo ich náročnosti, nová masážna technika, nedostatok spánku, emocionálny stres, preťaženie rúk športom alebo hrou na hudobný nástroj či na počítači, ktorákoľvek veľká alebo viacero malých zmien môže vyústiť do bolestivosti pri vykonávaní masáže. Ak sa nepostaráme o nápravu a regeneráciu unavených tkanív, môže sa bolesť stupňovať a stať sa chronickou alebo prepuknúť do akútneho zápalu.

U masérov najčastejšie spôsobia problémy poranenia mäkkých tkanív, svalov, šliach alebo nervov. Ak ich spôsobia opakované pohyby, nazývajú sa zraneniami z opakovaného stresu (syndrómy nadmerného používania, kumulatívne traumatické poruchy).

Symptómy syndrómu nadmerného používania sú neurčité a nastupujú pomaly a dlhodobo. Nevypuknú do akútneho štádia, ale objavujú sa z času na čas vo forme brnenia, mravčenia, tŕpnutia rúk, neurčitých difúznych bolestí, napätia, spočiatku len pri vykonávaní masáže, neskôr už aj pri bežných činnostiach ako umývanie zubov alebo otváranie fľašky so skrutkovým uzáverom. Môžu postihnúť len jednu ruku, ak je viac preťažovaná alebo obe ruky súčasne.

Razantnejší nástup majú zápalové stavy šľachy a puzdra šľachy (tendinitída a tenosynovitída), tu je už prítomná lokalizovaná bolesť, opuch a postihnuté miesto je na dotyk teplé, čo indikuje zápal. Akútne zápaly je vhodné riešiť s lekárom, liečia sa paradoxne rýchlejšie, možno aj preto, že masér je nútený dať si úplný oddych, kým sa zápal nevylieči.

Poškodenia nervov sa u masérov našťastie nevyskytujú tak často. Najbežnejšie sa stretneme so syndrómom karpálneho tunela (carpal tunnel syndrome - CTS) a syndrómom hornej hrudnej apertúry (thoracic outlet syndrome - TOS).

Syndróm karpálneho tunela sme rozoberali v samostatnom článku. Pod označením syndróm hornej hrudnej apertúry sa skrýva postihnutie nervov v oblasti C8-T1 (ako C8 sa označuje medzistavcová platnička medzi posledným krčným C7 a prvým hrudným stavcom T1).

TOS môže vzniknúť aj následkom úrazu (napr. zle zahojená zlomenina kľúčnej kosti) alebo vrodenej anatomickej odlišnosti (krčné rebro alebo väzivové útvary v danej oblasti). Medzi kľúčnou kosťou, rebrami a svalmi, napr. mm. scaleni (šikmé svaly) sa úzkom priestore nachádzajú aj nervy a môže dochádzať k ich útlaku inými tkanivami alebo kosťou. Syndróm sa prejavuje bolesťami ramena, predlaktia, mravčením, poruchami citlivosti predovšetkým na malíčkovej strane dlane, bolesťami pri námahe a zdvíhaní ruky a cievnymi ťažkosťami v oblasti rúk a paží.

Dajme prednosť prevencii pred liečením

Ľudia so zamestnaním, v ktorom sa intenzívne pracuje rukami, ako sú hudobníci, IT, krajčírky, pokladníci alebo maséri, by mali byť opatrní na svoje ruky a mimo práce už ich nepreťažovať. Koníčky ako športy náročné na ruky alebo hranie na niektoré hudobné nástroje nie sú úplne vhodné.

Čo môže masér pre seba v rámci prevencie urobiť?

Zdravý životný štýl maséra

1. Držte sa vo forme
Znova sme pri toľko skloňovanom životnom štýle. Správne jesť, spať, piť a premýšľať, aké sa to zdá jednoduché, ale v každodennej realite je to neustále hľadanie balansu. Drogy a návykové látky by mali byť pre maséra samozrejmým tabu ako všetko, čo komplikuje a spomaľuje regeneráciu tela.

Pre telo maséra je ideálne pravidelné cvičenie, ktoré zahŕňa strečing, posilňovanie aj aeróbnu časť pre zlepšenie výdrže a kondície. Veľa masérov prisahá na jogu, ale zvoľte si spôsob pohybu, aký vám vyhovuje a z času na čas ho obmieňajte.

Nezabúdajte na svoju duševnú stránku, doprajte si relax, pohodu v rodine, s priateľmi, smiech, pobyt v prírode a relaxačné aktivity podľa vášho vkusu.

2. Poznajte seba, svoje telo a svoje limity
Fyzická sila a výdrž sa dá zlepšovať, ale telo má svoje limity. Nepreťažujte sa, vyhnite sa ďalším činnostiam náročným na prsty, dlane a zápästia a ramená. Ak máte hypermobilné palce, naučte sa využívať na silové pôsobenie iné časti tela (hánky, lakte), prípadne pracovať s pomôckami.

Ak ste nižšieho vzrastu a láka vás práca mobilného maséra, pouvažujte nad kúpou transportného vozíka pre lehátko.

Dbajte na dostatočné prestávky medzi jednotlivými masážami, aby ste okrem nutných činností ako je dezinfekcia a príprava lehátka pre ďalšieho klienta stíhali aj dodržať pitný režim a natiahnuť si telo, prípadne si chvíľu sadnúť. Plánujte si dni oddychu, dovolenky, mimopracovné aktivity, aby ste sa vyhli preťaženiu a vyhoreniu.

3. Dbajte na správnu techniku masáže
Hovorí sa, že sila maséra začína v jeho pätách. Na vytváranie tlaku používajte celé telo, nie iba ruky. Snažte sa o efektívny pohyb s čo najmenšou námahou, to nie je pohodlnosť, ale nutnosť. Neskláňajte pri masáži hlavu, krk majte uvoľnený. Začínajúci maséri majú často tendenciu kontrolovať si očami, čo robia ich ruky a zaťažujú si tak krčnú chrbticu a svalstvo krku.

Ramená držte v prirodzenej polohe, nevyťahujte ich k ušiam a netlačte ich pred telo. Všetky kĺby ruky by mali byť v zarovnanej polohe.

Stojte pri masáži vystretý, s podsadenou a uvoľnenou panvou, pevne opretý do nôh. Ak mávate pri masáži bolesti v spodnej časti chrbta alebo v rukách a podozrenie, že nemáte správny postoj, poraďte sa s fyzioterapeutom alebo so skúseným masérom a nechajte si svoj postoj skorigovať.

Nastavujte si správne výšku masérskeho lehátka alebo investujte do elektrického. Viac o tom, čo pomáha masérom zostať dlho fit, nájdete v tomto článku.

4. Buďte dynamický
Vyhýbajte sa stereotypnej záťaži a to platí ako pre techniky, tak pre pracovné dni a spomínaný postoj pri masáži. Meňte polohu, masírujte dynamicky, hýbte sa, nestojte strnulo. Niektorí začínajúci maséri sa smejú, keď im odporúčame pri hnetení „tancovať“, pohybovať panvou do strán, až kým nezistia, ako v podstate bez námahy sa tento pohyb vykonáva, ak ho robíte celým telom a nie len rukami.

Snažte sa plánovať si svoje pracovné dni tak, aby boli pestré. Striedanie masážnych a terapeutických techník a typov klientov odľahčí ruky a nezaťažuje stále tie isté svaly a kĺby. Môžete do svojej práce zapojiť napríklad sviečkovanie, jednorazové parafínové, voskové alebo rašelinové zábaly, banky alebo lávové kamene.

5. Venujte pozornosť bolesti
Vítajte bolesť ako priateľa, ktorý vám prišiel povedať, že niečo robíte zle. Nejde len o fyzickú bolesť, maséri sú empatickí ľudia a ich telo preto citlivo reaguje aj na emocionálny stres.

Jedna jednoduchá rada: nerobte masážne techniky, ktoré vám spôsobujú bolesť. Masážnych techník je veľké množstvo, venujte sa takým, ktoré vás bavia a zároveň ich vaše telo zvládne. Naučte sa hovoriť nie a odmietajte klientov, ktorí vás nadmieru vyčerpávajú fyzicky alebo psychicky, pracujte však aj so svojím telom a svojou psychikou a zvyšujte si odolnosť.

Ak sa už stane, že pociťujete príznaky bolesti, riešte ich okamžite, nečakajte, kým sa stav zhorší. Skúmajte príčiny vzniku bolesti a aktívne ju riešte.

Záverom

U masérov je prevencia vzniku poškodení a zranení oveľa jednoduchšia ako následné liečenie. Keďže symptómy najčastejších poškodení tela sú neurčité a nastupujú veľmi pozvoľne a pomaly, je na každom masérovi, aby svoje telo sledoval a včas vykonal potrebné opatrenia, od základných, ako je relaxácia a regenerácia až po návštevu lekára alebo fyzioterapeuta vo vážnejších prípadoch.

Nezabudnite, že ťažkosti sa zvyknú vracať vždy v čase, keď ste telesne alebo duševne oslabení, po chorobe, v strese, pri náhlom zvýšení počtu klientov alebo obtiažnosti masáží.

Masírujte dlho a šťastne.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.