Viete si správne brnkať na svaly? Ako na domácu masáž pre úľavu od preťaženia
Svaly unavené z preťaženia alebo zo strnulého sedenia pri práci sa v dnešnej uponáhľanej dobe vedia nepríjemne ozvať. Ľudí, ktorí netrpia občas bolesťami, je málo, my ostatní by sme sa mali naučiť pár jednoduchých postupov, ktoré nám dopomôžu k úľave. Ja konkrétne som sa tieto hmaty naučila pre seba a teraz ich učím mojich klientov aj svoje deti a snažím sa ich tiež dostať medzi verejnosť. Pretože kto si vie poradiť sám, ten je kráľ.
Tuhnú vám svaly? Tak ich najskôr zmäkčite.
Domáca zásoba krémov a balzamov na uvoľnenie od bolesti u mnohých ľudí je naozaj pestrá a často sa ma ľudia v masérni pýtajú, čo ich by som im odporučila.
Odjakživa som mala svojho favorita, ale postupom času a s pribúdaním skúseností sa objavujú ďalšie možnosti. Predtým to boli hrejivé gély a olejčeky s účinkami byliniek ako je napríklad gaštan, kostihoj, alebo arnika, veľmi mi pomohli aj čínske bylinky. Niekto má rád silu konope alebo chilli, ja svojim klientom dnes odporúčam špeciálny gél podporujúci regeneráciu, ktorý primárne rieši zranenia, ale sval účinne zmäkčí, ten je vláčnejší a bez bolesti.
Ale ani ten najzlatší liek nemôže pomáhať, keď je telo ako betón. Prirovnám to k záhradke, ak je hlina suchá, s nepriepustnou a tvrdou kôrou, zalievanie neurobí nič. Voda po hline skĺzne a nič sa nevsaje. Keď vezmete motyčku, hlinu skypríte a porušíte tú suchú kôrku, zúročí sa každá kvapka, ktorá do hliny padne a rastlinkám sa lepšie darí.
V prípade ľudského tela namiesto motyčky použite dlane, šikovným pomocníkom u nás doma sú silikónové banky a regeneračný gél, s touto kombináciou mi vedia pomôcť už aj moje deti. Môžete využiť aj masážne pištole, suché teplo v podobe nahrievacích vankúšikov, masážne loptičky, valčeky na fascie atď.
Ako prevenciu odporúčam cvičenie s gumovými lanami metódou SM systém, ktorá je pre mňa jednotkou pri riešení nerovnomerne využívanej svaloviny pravej a ľavej strany tela alebo skoliotického držania chrbtice. Nevýhodou je nutnosť naučiť sa robiť toto cvičenie správne, inak nemôžete očakávať zázraky, odporúčam preto nájsť si vhodného trénera, alebo aspoň videá s vedením.
Keď takto čiastočne zmäkčené svalstvo namažete vaším obľúbeným produktom, jeho účinné látky lepšie vniknú do vrstiev kože a na konkrétnom svale môžu robiť „zázraky“.
Brnkanie na stuhnutý sval
Najlepším pomocníkom sú vždy naše ruky, nie každý však ovláda klasickú masáž a nedočiahneme si všade, na to sú vyššie spomínané pomôcky. Aby ste si dokázali lepšie pomôcť sami, je dôležité pochopiť princíp zatuhnutia svalu.
Predstavte si svaly ako dlhé vlasy na hlave. Pokiaľ ich nebudete pravidelne česať a oddeľovať od seba, budú sa do seba zamotávať a cuchať a ani jednoduchý konský chvost nebude vyzerať bez použitia hrebeňa pekne.
Svaly sú ako vlákna a keď ich nebudeme ošetrovať pravidelným uvoľňovaním napätia (ako vlasy česaním), budú sa časom a námahou zacuchávať a budú sa v nich tvoriť drobné uzlíky, ktoré potom môžu skončiť ako zatuhnutie celého svalu - ako u vlasov v podobe dredu.
Tým, že cez sval prejdeme priečne, pomyselne oddelíme jednotlivé vlákna od seba, ony sa môžu prekrviť, vymenia sa tekutiny v okolí a vyplavia odpadové látky, ktoré vplyvom napätia v mieste uviazli a k svalovým vláknam sa dostane kyslík a živiny.
Technika, ktorú používam v masérni a ktorú učím aj svojich klientov, aby si mohli pomôcť sami, sa volá Bowenova technika. Jej kúzlo demonštrujem na gitare. Keď chcete zahrať melódiu, vezmete gitaru a brnknete do struny, ona sa celá rozochveje a zvuk znie. Ale keď po strune prejdete prstom po celej dĺžke, veľmi sa nerozkmitá a už vôbec neznie uchu lahodivo.
Predstavte si telo ako súbor vlákien, ktoré sú na kostru pripevnené v určitom zhluku a smere. Keď začnete na tieto vlákna – struny hrať, budete zisťovať, že sa s vami niečo deje. Klienti, ktorí prichádzajú s veľkým zatuhnutím svalov, cítia bolesť, preto brnkám jemne, pomaly a niekedy to vyzerá, že skoro nič nerobím, ale úľava sa dostavuje a to je cieľom.
U ľudí, ktorí chodia na masáž pravidelne, nedochádza toľko k bolestivým prejavom, ale hovoria, že na tele cítia jemné chvenie. Ako tá gitarová struna, ktorá sa chveje ešte nejakú chvíľu po vašom brnknutí.
Vďaka týmto hmatom sa v tele uvoľňujú prebytočné látky, ktoré metabolizmus akosi nie a nie z tela dostať. Mám pozitívne ohlasy na zníženie hladiny cukru v krvi, zlepšenie nálady a zvýšenie motivácie k činnostiam.
Tak, ako na gitare sa hrá palcom alebo prstami, na brnkanie cez svaly môžete použiť aj palec, ukazovák alebo ešte častejšie prostredník. Každá časť tela je prístupná inak, takže je potrebné skúšať, ako vám to „sadne“ do ruky. Detailne som sa na postupy na samoošetrenie zamerala vo výukových videách.
Najdôležitejšou informáciou pre vás je, že týmto postupom nemôžete ublížiť. Maximálne nepomôžete, ale to je to najhoršie, čo sa môže stať. Myslite na to, že čím viac dané miesto bolí, tým viac je tak nejako vyľakané a vy potrebujete prechádzať opatrne, trpezlivo a nežne, kým to miestečko popustí. Prekrví sa a bolesť bude ustupovať. Niekedy to robím tak, že ošetrovanie daného miesta fázujem. Robím jedno, potom prejdem inam a po menšej pauze sa vrátim späť a zase jemne pôsobím.
Brnkať sa dá snáď naozaj všetko
Dokonca aj vo vlasovej časti hlavy sa nachádzajú svaly, ktoré má zmysel prebrnknúť. Napríklad zatuhnutie v mieste, kde majú okuliare nožičky, môže zaujímavo bolieť a ovplyvniť aj bolesť hlavy. Na vankúšiku pod palcom je aj zhluk mnohých svalových vlákien, ktoré pri preťažení klienti často hlásia ako citlivé. Palec pracuje veľmi usilovne a pri drobnom úchope (štetec, výmena žiarovky) sa potom môže ohlasovať nepríjemnou bolesťou.
Prebrnkávaním svalov sa dajú veľmi úspešne ovplyvniť kŕče v lýtkach, ťažké nohy po práci a tiež pätové ostrohy. Aj zamrznuté rameno tým môžeme veľmi úspešne vyriešiť. Pre mňa je to veľká záchrana, pretože si dokážem pomôcť sama a moji klienti vedia, že sa nevzdávam.
Neustále hľadám, ktorý sval je stuhnutý a spôsobuje bolesť. Čím skôr sa začne riešenie hľadať, tým ľahší a rýchlejší je návrat do pôvodného stavu pohody. Preto sa nevzdávajte a hľadajte. Ja som to svoje už konečne našla. Teraz je rad na vás, a ak sa vám moja cesta páči, môžem vás sprevádzať.
Vaša masérka a terapeutka Eva Kupilíková