Ako si vybrať masážny olej?

9.6.2023Život maséraČítanie do 10 minút

Posledné desaťročia sa masážne oleje stali najobľúbenejším masážnym prostriedkom a celkom právom. Začínajúci masér však môže byť zo širokej ponuky masážnych olejov zmätený. Ktorý olej si vybrať a koľko olejov treba mať v ponuke masážneho salóna? Dnes sa zorientujeme v základných informáciách o masážnych olejoch.

Masážny olej

Najobľúbenejší masážny prostriedok

Ešte v pomerne nedávnej minulosti sa maséri orientovali viac na používanie masážnych emulzií a hlavne v postkomunistických krajinách bol výber masážnych prostriedkov pomerne obmedzený.

Masážne oleje zažili v našich končinách priam boom z veľmi podstatných dôvodov:

  • dobre sa s nimi pracuje, majú vhodnú konzistenciu;
  • majú výbornú kĺzavosť,
  • rýchlo sa zohrejú teplom rúk a trením pri masáži,
  • dobre prenášajú teplo,
  • vydržia často celý čas masáže bez nutnosti dodatočného pridávania,
  • ošetrujú pokožku,
  • majú pomerne nízku spotrebu na jednu masáž, sú teda (podľa druhu oleja) aj ekonomickým riešením pre masážny salón.

Dve veľké skupiny

Parafínové oleje sú minerálne oleje, ktorých podstatou je čistý kozmetický parafín a rastlinné oleje sú vylisované z častí rastlín. Toto je základné rozdelenie olejov používaných na masáž a obe skupiny majú svoje výhody a nevýhody.

Parafínové masážne oleje
Jednou z ich najväčších výhod je stálosť a nižšia spotreba. Parafínový olej nemení vlastností, nie je citlivý na zmeny teplotných podmienok, na pokožke vytvára mastný film a je vhodný na masáž celého tela vrátane tváre. Dobre sa tiež kombinuje s esenciálnymi olejmi, výťažkami z liečivých bylín a inými ingredienciami.

Parafínový olej sa do pokožky nevstrebáva a neprináša jej okrem zvláčenia a vytvorenia mastného filtra žiadne iné benefity.

Rastlinné masážne oleje
Pokožka ich lepšie prijíma, je po ich použití ošetrená a vyživená vitamínmi a minerálmi, majú rôznu konzistenciu a účinky podľa toho, z akej rastliny pochádzajú. Vedia pokožku vyživiť, ošetriť, upokojiť, vyhladiť jemné vrásky. Mnohé z nich sú vhodné na masáž detí už od útleho veku a tiež na masáž citlivej pokožky tváre a dekoltu.

Rastlinné masáže oleje sa môžu miešať v rôznych pomeroch práve pre dosiahnutie želanej konzistencie a výborne sa hodia na macerovanie liečivých rastlín alebo miešanie s esenciálnymi olejmi. Najkvalitnejšie sú za studena lisované rastlinné oleje, z ktorých viaceré sú vhodné nielen na masáž, ale aj na priamu konzumáciu.

Rastlinné masážne oleje, rovnako ako kuchynské oleje určené na konzum, podliehajú oxidácií. Treba preto dbať na skladovacie podmienky, nenechávať nádobku s olejom dlho otvorenú, sledovať dobu spotreby a nakupovať v menších množstvách, ktoré stihnete na masáž spotrebovať.

Voňavé oleje na masáž

Voňavý alebo neutrálny?

Koľko masážneho oleja a aké druhy v salóne ponúkate sa odvíja od viacerých faktorov: od množstva masáží, ktoré vykonávate, od typu klientov (na väčších a viac ochlpených klientov použijete viac oleja) aj od preferencií maséra a jeho klientov.

Na začiatok si rovno povedzme základné pravidlo. V bežnom masážnom salóne je obyčajne v ponuke 3-5 masážnych prostriedkov a aspoň jeden z nich by mal byť neutrálny masážny olej bez vône.

Je mnoho klientov, ktorí si neprajú po masáži voňať, trpia alergiou, precitlivenosťou na pachy alebo im proste voňavé oleje nevyhovujú. A aj masérovi sa po čase aj najobľúbenejšia vôňa zunuje a treba si dať pozor aj na prekombinovanie vôní v priestoroch masážneho salóna. Ak si teda potrpíte na difúzovanie vôní alebo voňavé sviečky, použite radšej masážny olej bez výraznej vône.

Z parafínových masážnych olejov je takýmto neutrálnym olejom základný masážny olej, je skutočne bez pachu, nespôsobuje alergie a dobre ho znáša akýkoľvek typ pokožky.

Medzi rastlinnými olejmi je najobľúbenejším mandľový olej, vhodný aj na masáž bábätiek, tváre alebo ako zábal na vlasy. Mandľový olej má aj príjemnú, stredne hustú konzistenciu a priaznivú cenu.

Nie všetky rastlinné oleje sú bez pachu. Keď si spomenieme na za studena lisovaný olivový olej používaný pri príprave jedál, rozhodne má svoju osobitú vôňu, ktorá ale nemusí vyhovovať každému.

Pri voňavých masážnych olejoch sledujte, či obsahujú 100% prírodné esenciálne oleje. Samozrejme, niektoré vône sú zastúpené parfumami, preto je dôležité vyberať z ponuky renomovaných a overených výrobcov.

Mimoriadne obľúbené sú svieže citrusové vône, napríklad pomaranč, navodzujú totiž optimistickú náladu. Koncentrované výluhy liečivých bylín, takzvané olejové maceráty ako je arnikový olej nielen príjemne bylinkovo voňajú, ale prostredníctvom pokožky sa vstrebú aj liečivé látky.

Bylinné masážne zmesi

Masážne oleje - neoleje

Medzi masážnymi olejmi nájdeme aj oleje, ktoré vlastne olejmi nie sú, ale svojou konzistenciou a účinkami sa na masáž mimoriadne hodia.

Dajme si dva príklady, jojobový olej je vlastne vosk, ale má veľmi blízko k štruktúre mazu, ktorý ľudská pokožka vylučuje. Je preto vhodný na citlivú pokožku, pre ľudí trpiacich ekzémom a aj pre masérov, ktorých pokožka horšie znáša masážne prostriedky, vysušuje sa a praská.

Horčíkový olej je prírodná tekutina získaná z prírodného zdroja, z oblasti, kde sa pred miliónmi rokov nachádzalo more. Vysoká koncentrácia magnézia, ktoré je telo schopné prijať cez pokožku v takom množstve, aké potrebuje a olejovitá konzistencia ho predurčuje na použitie pri masáži.

Namiešaj si sám

Ponuka masážnych olejov od overených výrobcov je naozaj široká a vyberie si z nej každý. Ale ak vás láka kreativita a originalita, môžete si vyrobiť vlastnú masážnu zmes. Napovieme vám napríklad v tomto článku.

Pozor si treba dať len na účinky esenciálnych olejov alebo bylín a ich koncentráciu. Niektoré totiž nie sú vhodné pri vysokom alebo naopak nízkom tlaku, v tehotenstve, pri problémoch s obličkami alebo ak sa chce klient ešte v ten deň opaľovať na slniečku.

Masážny prostriedok vždy vyberajte podľa svojho uváženia a priania klienta tak, aby prispel k čo najlepšiemu účinku masáže a to nielen na telo klienta, ale aj na jeho psychiku.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.