Mobilný masér - je to práca pre mňa?

21.1.2021Život maséraČítanie do 10 minút

Sedavé zamestnanie a vysoký podiel stresu dáva zabrať našim chrbticiam, kĺbom, svalstvu i psychike. Zákazníci preto hľadajú nielen pohodlné riešenia vo forme online nákupov tovaru, ale zvyšuje sa aj dopyt po službách ponúkaných v pohodlí domova. K nim rozhodne patria tiež služby mobilných masérov.

mobilny maser obrazok

Ľudia si začínajú uvedomovať, že ak chcú od svojho tela a mysle vysoké výkony, musia mu dopriať pravidelnú starostlivosť, napríklad vo forme masáže.

Kto chce absolvovať masáž, má v zásade dve možnosti – najčastejším riešením je navštíviť masérsky salón alebo wellness zariadenie. Druhou možnosťou, ako si dopriať masáž a nemusieť opustiť pohodlie svojho domova je objednať si mobilného maséra.

Zákazníci takto šetria čas, prípadne dávajú prednosť intimite domáceho prostredia, kde sa cítia bezpečne a pohodlne.

Ako pracuje mobilný masér?

Mobilný masér príde v dohodnutom čase ku klientovi domov. Klient by mal vyhradiť dostatočný priestor pre masérske lehátko a prácu maséra.

Lehátko a vybavenie si masér donesie so sebou. Klient môže použiť vlastné uteráky a plachtu.

Tak ako pri masáži v salóne, aj tu by mal prebehnúť úvodný rozhovor, v rámci ktorého sa masér pýta na možné kontraindikácie a klient špecifikuje, aké má ťažkosti a čo od masáže očakáva.

Po masáži sa klient oblečie, zaplatí za službu, masér si zbalí lehátko a všetky veci a odchádza. Klient ostáva relaxovať v pohodlí vlastného domova.

Vlastný salón vs. mobilný masér

Pracovať ako mobilný masér má svoje výhody a nevýhody.

Výhodou je jednoduchosť, sloboda a flexibilita – žiadne vybavovanie priestorov, žiadne stavebné úpravy a plnenie prísnych požiadaviek od hygieny, odpadá nutnosť nákupu nábytku a podobne. Pri prerušení alebo rušení masérskej živnosti alebo chuti odísť na skusy do zahraničia budete mať oveľa menej starostí.

Na druhej strane prostredie, v ktorom mobilný masér pracuje, je pre neho vždy nové a cudzie a nikdy nevie, čo môže očakávať – koľko bude mať priestoru a aké bude mať podmienky na prácu (teplota v miestnosti, pachy, zvuky, prítomnosť iných členov domácnosti, detí, domácich zvierat).

Mobilný masér by preto mal byť flexibilný a vyrovnaný človek, pripravený riešiť aj neočakávané situácie.

Dajte o sebe vedieť

Dnes už nie je problém informovať klientelu o službách, ktoré poskytujete. Ako mobilný masér však chcete pokryť trochu iný typ klientely ako masérsky salón. Využite preto všetky spôsoby, ktoré vám ponúka internet.

Orientujte sa na sociálne siete, využite miestne združenia, nechávajte kontakt na seba u profesionálov, ktorí poskytujú služby pre telo – pedikérky, manikérky, kaderníčky, wellness.

Neváhajte investovať aj do profesionálne spracovanej webstránky. Noste so sebou vizitky a nechávajte ich klientom s prosbou, aby ich posunuli ďalej svojim známym.

mobilny maser obrazok
Mobilný masér sa vie ľahko odprezentovať cez sociálne siete, no efektívne sú stále aj klasické vizitky.

Maséra chvália jeho ruky a služby, ktoré poskytuje, ale ústne podanie často na vybudovanie dostatočnej klientely nestačí.

Cestovanie a čas

Rozdiely sú aj pri časovaní klientov. Kým v salóne je časový rozvrh pomerne presne daný, pri cestovaní za klientmi sa môže stať, že pre dopravnú situáciu sa masér zdrží.

Ani klienti v pohodlí domova a príjemne uvoľnení po masáži nemajú často dôvod sledovať čas, takže masér musí byť disciplinovaný a snažiť sa dodržiavať dohodnuté termíny.

Masérske salóny majú bežne zavedené storno poplatky pri zrušení masáže tesne pred dohodnutým termínom. Mobilný masér má prácu komplikovanú dochádzaním, takže čas na storno musí byť dlhší (minimálne 24h pred masážou), aby si stihol preplánovať cestu na nasledujúci deň.

Logistika a plánovanie ciest sú pri mobilných masážach kľúčové, aby masér nestrávil viac času presúvaním sa za klientmi ako samotnými masážami. Nezabudnite zarátať do ceny masáže aj ďalšie náklady spojené s dopravou, napríklad parkovné.

Poskytujte služby aj mimo bežných otváracích hodín masérskych salónov, získate viac klientov.

Bezpečnosť a komunikácia

Mnohí maséri, najmä ženy, berú do úvahy aj otázku bezpečnosti. Preto je vhodné v rámci svojich propagačných aktivít jasne komunikovať, aký druh masáže ponúkate a že určite nejde o služby erotického charakteru.

Ak sa vám pri objednávaní klienta telefonicky, mailom alebo osobne čokoľvek nezdá, zvážte, či zákazku zoberiete.

Komunikujte príjemne, zdvorilo, ale profesionálne. Nebojte sa použiť odbornú terminológiu. Je dôležité, aby ste pôsobili seriózne a sebavedome.

Pri nových klientoch, s ktorými zatiaľ nemáte vybudovaný vzťah založený na obojstrannej dôvere, trvajte napríklad na tom, aby bol klient pri masáži oblečený minimálne v spodnej bielizni.

Fyzička a vybavenie

Na rozdiel od masážneho salóna, kde má masér pomôcky ku všetkým druhom masáže, v rámci mobilnej masáže treba uvažovať nad tým, aké druhy masáže je schopný v domácom prostredí poskytnúť.

Niesť so sebou ohrievač s lávovými kameňmi plus masážne lehátko a ďalšie vybavenie na siedme poschodie bez výťahu, rozložiť sa s nimi bezpečne a pohodlne v byte klienta a dezinfikovať ich po masáži je totiž problematické.

Preto v ponuke mobilného maséra sú prevažne techniky, pri ktorých mu stačia ruky a masérsky stôl. Zvážte svoje fyzické dispozície a vyberte si skladacie lehátko, ktoré je ľahké a stabilné.

mobilny maser obrazok
Masérske lehátko Lipt D-05 za okamih zložíte a prenesiete, kam treba.

Vždy by ste mali mať v ponuke neutrálny masážny olej bez vône a aspoň dva tri iné oleje, aby si klient mal z čoho vybrať.

Noste primerané množstvo olejov v menších nádobkách. Je praktické mať všetky oleje v nejakom obale, ktorý nepretečie, ak by sa oleje vyliali. Neznečistíte si tak ďalšie vybavenie v taške.

Klientov môžete vopred požiadať, aby mali pripravenú vlastnú plachtu a osušky a uteráky, ušetríte tak miesto. Je vhodné pribaliť si svoju hudbu a prenosný reproduktor.

Vonné sviečky alebo tyčinky sú vhodnejšie ako difuzér, ktorý potrebuje prívod elektriny a po každej návšteve by ste z neho museli vylievať zvyšok vody.

mobilny maser obrazok
Pri práci mobilného maséra sú vonné sviečky praktickejšie ako difuzér.

Nezabudnite ani na pero a všetky písomnosti, ktoré klient musí vyplniť, napríklad poučenie a krátky zdravotný dotazník. Vezmite si so sebou tiež kópie vašich masérskych dokladov (minimálne certifikát, na základe ktorého máte otvorenú masérsku živnosť), vizitky a propagačné materiály. Neoceniteľným pomocníkom je notebook, tablet alebo diár.

Vybavenie ukladajte do praktickej tašky precízne, aby každá vec mala svoje stále miesto. Je dobré vedieť zbalenú tašku skontrolovať jediným pohľadom, vyhnete sa tak nechcenému zabudnutiu časti vybavenia u klienta. Okrem toho si nacvičte aj balenie masérskej tašky, aby ste túto časť zvládli u klienta s profesionálnym kľudom.

Myslite tiež na to, že prenášanie masérskeho lehátka a vybavenia je fyzicky náročnejšie, a preto si šetrite chrbát, doprajte si relax, plánujte si zvládnuteľný počet masáží na deň a doprajte si voľné dni.

Ak je to vhodné, môžete použiť malý vozík na prevoz batožiny a lehátko od auta k domu klienta previezť. Pravidelne kontrolujte vybavenie, či vám niečo nechýba a či všetko funguje.

Stálej klientele môžete navrhnúť, aby si zakúpili skladacie masérske lehátko na doma. Nemusíte tak prenášať svoje a klient vie lehátko doma využiť aj na domáce masáže. Výhodné je to v rodinách, kde je viac športovcov alebo u ľudí, ktorí si masáž doprajú pravidelne a často.

mobilny maser obrazok
Stálej klientele môžete navrhnúť, aby si domov kúpili skladacie masérske lehátko.

Cena

Nepodliehajte predstave, že ak mobilný masér neplatí nájomné za masérske priestory, musí byť masáž od neho cenovo výhodnejšia. Často je opak pravdou.

Dochádzanie, opakované prenášanie, vybaľovanie a balenie vybavenia a často náročnejší spôsob zladenia objednávok klientov si zaslúži svoju odmenu. Prinášate predsa klientom pohodlie na želanie.

Vyskladajte si jednoduchý a prehľadný cenník, oddeľte cenu masáže a cenu dopravy, aby bolo výhodnejšie masírovať viacerých ľudí na jednom mieste.

Myslite na to, že objednávky budete riešiť často v nepohodlných podmienkach na cestách a musíte sa vo svojom cenníku orientovať bez váhania.

Rozhodnutie

Ak ste masér, ktorý má rád výzvy, rád stretáva nových ľudí, rád cestuje a ocení zmenu prostredia a vie si popritom zachovať kľud a vnútornú pohodu, práca mobilného maséra by vás mohla tešiť.

Poskytuje totiž stále nové výzvy a príjemnú zmenu oproti rutine masérskeho salóna a nevyžaduje taký vysoký vstupný kapitál.

Nakoniec, výber medzi masérskym salónom a mobilnou masážou nie je buď-alebo. Dajú sa pomerne ľahko kombinovať a užiť si tak výhody obidvoch spôsobov práce maséra.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

Pavol Michalovic

MÁ TO VÝHODY, AJ NEVÝHODY. POJAZDNÉHO MASÉRA ROBÍM CCA 13 ROKOV. MÁM AŠI ČEZ 260 KLIENTOV. ZAČAL SOM TO ROBIŤ SKÔR Z BEZPEČNOSTNÝCH DÔVODOV.

Viac